Bartholinitida: Příznaky, příčiny, léčba

Stručné shrnutí

  • Příznaky: Obvykle jednostranné zarudnutí a otok v dolní oblasti stydkých pysků nebo poševního vchodu, zvětšující se vyčnívání stydkých pysků, citlivost, bolest při sezení a chůzi, omezený celkový stav
  • Léčba: Sedací koupele, léky proti bolesti, u abscesů, které netečou, chirurgické otevření a zavedení drénu, antibiotická terapie u recidivujících Bartholinových abscesů, bez léčby asymptomatické Bartholinovy ​​cysty
  • Příčiny a rizikové faktory: Ucpání vylučovacích cest Bartholinových žláz (např. v důsledku porodních poranění, epiziotomie, jiná poranění genitálií), infekce nahromaděného sekretu bakteriemi, infekce existující Bartholinovy ​​cysty, vzácně: Následek infekce pohlavně přenosnými chorobami (chlamydie, kapavka)
  • Vyšetření a diagnostika:Lékař pozná bartholinitidu na základě příznaků a typického vzhledu. Za určitých okolností je patogen určen ze sekretů zanícené žlázy a jsou vyloučeny pohlavně přenosné choroby.
  • Prevence: Nejsou známa žádná specifická preventivní opatření, noste pohodlné, ne příliš upnuté kalhoty, k ochraně před pohlavně přenosnými chorobami používejte kondomy

Bartholinitida: Příznaky

Bartholinitida způsobuje zarudnutí a otok (obvykle na jedné straně) v dolní třetině jednoho z malých a velkých stydkých pysků. Tento otok může dosáhnout velikosti slepičího vejce nebo i tenisového míčku a je velmi (tlakově) bolestivý. Mnoho pacientů si také stěžuje na bolest při sezení nebo chůzi. Pohlavní styk je bolestivý nebo není možný kvůli bolesti. Někdy se objeví horečka a postižené ženy se cítí slabé a vyčerpané.

Bartholinitida: léčba

Bartholinitida se zřídka léčí sama. Rovněž není vhodné bartholinitidu léčit sami. Aby se zajistilo rychlé zlepšení příznaků, je důležité, aby bartholinitida a bartholinové abscesy byly léčeny lékařem.

Bartholinitida: konzervativní léčba

Léčba antibiotiky je zvláště indikována v případě, že bartholinitida byla způsobena gonokoky – patogeny, které způsobují pohlavně přenosné onemocnění kapavka.

Bartholinitida: chirurgická léčba

Chirurgická léčba je nezbytná v pokročilých stádiích bartholinitidy, tj. když zánět vedl k nahromadění hnisu (bartholinový absces) nebo cysty, která způsobuje nepohodlí. U bartholinitidy je zpravidla nutná operace, pokud sekret nebo hnis neodtékají. Aby se umožnila drenáž, lékař rozřízne vylučovací kanál. Zavede se katétr, který zajistí, že hnis dále odtéká. Tento postup se provádí v lokální anestezii. V některých případech lékař také provádí tzv. marsupializaci: Jedná se o otevření vylučovacího kanálku a přišití stěn potrubí k okrajům kůže. To udržuje kanál otevřený a obsah volně vytéká. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii.

Pokud se bartholinitida i přes léčbu opakuje, je obvykle odstraněna celá žláza (exstirpace).

Bartholinitida: příčiny a rizikové faktory

Ve většině případů se bartholinitida vyvíjí na podkladě Bartholinovy ​​cysty. Postižená Bartholinova žláza je oteklá kvůli nahromadění žlázového sekretu, ale zpočátku není zanícená. V ucpaném sekretu se dobře množí bakterie, což pak vede k zánětu.

Vzácněji se bartholinitida vyvine přímo v důsledku infekce patogenními bakteriemi, které se dostaly do vylučovacího kanálu bartholinské žlázy z poševního vestibulu.

Bartholinitida: Popis

U bartholinitidy je zanícený vylučovací kanál jedné ze dvou bartholinských žláz (Glandulae vestibulares majores) – samotná žláza je postižena zřídka.

Bartholinské žlázy jsou pohlavní žlázy velikosti hrášku vedle poševního vchodu. Při pohlavním styku vylučují čirý, světle zbarvený sekret, který zvlhčuje poševní předsíň a snižuje tak tření při průniku. Vývody dvou žláz se otevírají směrem ven na vnitřní straně malých stydkých pysků.

Bartholinitida je nejčastější příčinou otoku v oblasti stydké. Vyskytuje se u dospělých žen všech věkových kategorií, ale rozvíjí se zejména u sexuálně aktivních žen ve věku 20 až 29 let. Přibližně u dvou až tří žen ze 100 se v určitém okamžiku jejich života rozvine bartholinitida.

Bartholinitida: vyšetření a diagnostika

  • Jakými příznaky trpíte?
  • Kdy jste si všimli otoku?
  • Už jste někdy měli takový otok nebo prokázanou bartholinitidu?

Lékař pak vyšetří otok. Udělá to opatrně, protože otok způsobený bartholinitidou je velmi bolestivý. Posouzení a vyšetření spolu s anamnézou obvykle postačí ke stanovení diagnózy bartholinitidy.

Pokud existuje podezření, že zánět je způsoben gonokoky nebo chlamydiemi, lékař provede výtěr z pochvy a uretry, aby jej laboratorně otestoval na tyto zárodky.

Bartholinitida: průběh onemocnění a prognóza

Pokud bude tkáň zanícené žlázy nadále otékat, hrozí, že se uzavře vylučovací kanál postižené bartholinské žlázy. Sekret, který žláza nadále produkuje, pak již nevytéká. Pokud jsou v sekretu bakterie, tvoří se hnis a shromažďuje se v ucpaném potrubí. Lékaři pak hovoří o empyému. Ve vzácnějších případech dochází k hnisavému tání okolní tkáně: vytvoří se nová dutina, ve které se shromažďuje hnis. Výsledkem je Bartholinův absces.

Bartholinitida: Prevence

Neexistuje žádné konkrétní opatření k prevenci bartholinitidy. Nošení pohodlného, ​​nepříliš upnutého spodního prádla a kalhot je však prospěšné pro zdravé klima pokožky v oblasti genitálií. Aby se zánět bartholinské žlázy nezhoršil, je vhodné při podezření co nejdříve konzultovat lékaře. Vhodná léčba může také snížit riziko recidivy bartholinitidy.

Méně často se na vzniku bartholinitidy podílejí patogeny sexuálně přenosných chorob, jako je kapavka nebo chlamydie. Používání kondomů drasticky snižuje riziko infekce pohlavně přenosnými chorobami. Pravidelné kontroly u gynekologa také pomáhají odhalit případné neodhalené infekce či onemocnění a včas je léčit.