Beklometason: účinek, aplikace, vedlejší účinky

Jak funguje beklometason

Beklometason je silný kortikosteroid, který mimo jiné inhibuje tvorbu signálních látek zprostředkovávajících zánět (jako jsou prostaglandiny) v těle. Zároveň omezuje tvorbu nových buněk imunitního systému. Tím se zastaví zánětlivé procesy a potlačí se imunitní reakce.

Lidské tělo má účinný obranný systém, který chrání organismus před invazí cizích patogenů. U některých onemocnění je však tento složitý systém neustále aktivován.

V takových případech imunitní systém přehnaně reaguje na skutečně neškodné podněty, což vede k zánětlivým procesům a alergickým reakcím, jako je astma nebo rýma. To může způsobit velké poškození tkáně. Ve většině případů je pak pro zmírnění příznaků zánětu nutné potlačit imunitní systém – například beklometasonem.

Absorpce, degradace a vylučování

Malé množství účinné látky, které se přesto dostane do krevního oběhu, se velmi rychle odbourává v játrech. Produkty rozkladu jsou vylučovány stolicí a močí.

Kdy se beklometason používá?

Indikace (indikace) beklometazonu zahrnují:

  • Léčba bronchiálního astmatu
  • @ Léčba přetrvávající alergické rýmy (alergické rýmy)
  • Akutní ošetření po požárech a nehodách, při kterých se uvolnily toxické plyny (k prevenci tzv. plicního edému)

Jak se beklometason používá

Beklometason se používá buď jako inhalátor s odměřenou dávkou (sprej k inhalaci), práškový inhalátor (prášek k inhalaci) nebo beklometason nosní sprej – podle toho, zda má lék působit v plicní tkáni nebo na nosní sliznici.

U dospělých se standardní dávka pro inhalaci pohybuje mezi 0.4 a 0.6 miligramy denně. Děti a dospívající do 12 let dostávají sníženou dávku.

U beklometasonového nosního spreje je doporučená dávka 200 mikrogramů denně. Mělo by se používat co nejméně, ale tolik, kolik je nutné, účinné látky. Pro každého pacienta musí být nalezeno individuálně vhodné dávkování.

Jaké jsou vedlejší účinky beklometasonu?

Často, tj. u jednoho až deseti procent léčených, vyvolává inhalační beklometason vedlejší účinky v podobě zvýšeného sklonu k infekcím (v důsledku utlumeného imunitního systému), gastrointestinálních potíží a plísňových infekcí v ústech a krku. Správné užívání léku může tyto nežádoucí účinky výrazně minimalizovat.

Beklometason podávaný jako nosní sprej je obvykle velmi dobře snášen. Pocit sucha, krvácení z nosu, podráždění v krku a bolesti hlavy jsou možné vedlejší účinky.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání beklometasonu?

Těmto nežádoucím účinkům lze předejít správným užíváním a nejnižší možnou dávkou léčiva betomeclason.

lékové interakce

Beklometason může zvýšit účinnost beta-2 sympatomimetik („bronchodilatancia“, tj. bronchodilatátory). To je obvykle žádoucí a je cíleno kombinací těchto látek.

Věková omezení

Inhalátory s odměřenými dávkami obsahující beklometason by neměly být používány u dětí mladších pěti let. Práškové inhalátory jsou schváleny v Německu a Rakousku pro děti od šesti let a ve Švýcarsku pro děti od dvanácti let.

Řešení pro nebulizéry registrované v Německu je vhodné i pro děti do pěti let. Nosní spreje s beklometasonem jsou schváleny od šesti let.

Těhotenství a kojení

Jak získat léky s beklometasonem

Léky obsahující beklometason k inhalaci jsou v Německu, Rakousku a Švýcarsku na předpis a jsou k dostání pouze v lékárnách na předpis od lékaře.

Nosní spreje obsahující beklometason jsou v Německu vyňaty z požadavků na předpis až do maximální denní dávky 400 mikrogramů pro dospělé ve věku 18 a více let.

Ve Švýcarsku jsou nosní spreje obsahující účinnou látku ve výdejní kategorii B. Může je vydat lékárník osobně bez lékařského předpisu.

V Rakousku jsou všechny léky obsahující beklometason, včetně nosních sprejů, vázány na lékařský předpis.

Od kdy je beklometason znám?