Benzoylperoxid: Účinky, použití, vedlejší účinky

Jak funguje benzoylperoxid

Benzoylperoxid je tzv. lipofilní (v tucích rozpustný) peroxid. Účinná látka se díky své rozpustnosti v tucích snadno vstřebává do pokožky, kde uvolňuje reaktivní kyslíkové radikály. Ty dodávají antimikrobiální, protizánětlivé, komedolytické (rozpouštějící černé tečky) a keratolytické (exfoliační) účinky.

Predispozice k tomu může vést ke zvýšené tvorbě černých teček (komedonů), zejména v období puberty. Kvůli hormonálním výkyvům je pak pokožka obzvláště citlivá na některé pohlavní hormony.

To vede ke zvýšené produkci mazu a potu, který ucpává póry. Kolonizace bakteriemi a mírné zánětlivé procesy vedou k tvorbě pustul a papul, které by měly být léčeny léky, aby se později zabránilo zjizvení.

Benzoylperoxid se po aplikaci na kůži rychle rozkládá na kyslík. Zvýšení množství kyslíku v horních vrstvách pokožky zajišťuje snížení počtu bakterií narušením bakteriálního metabolismu.

Zpočátku často dochází ke zhoršení zánětlivé reakce (tzv. „rozkvětu“ akné). Poté však následuje tzv. „komedolýza“ – černé tečky se odlepí od pokožky a pleť se výrazně zlepší.

Při aplikaci na kůži se účinná látka prakticky nevstřebává do krve, protože se vlivem světla okamžitě mění na kyslík.

Kdy se používá benzoylperoxid?

Benzoylperoxid se používá na různé typy akné. V nižších koncentracích se přípravky s benzoylperoxidem používají na obličej, ve vyšších na záda a hrudník.

Jak se používá benzoylperoxid

Benzoylperoxid se obvykle aplikuje na postižená místa kůže jednou až dvakrát denně ve formě krémů, gelů nebo mastí. Délka aplikace se pohybuje od několika týdnů až po měsíce. Koncentraci aktivní složky v mastech lze upravit v závislosti na toleranci a účinnosti. Běžné jsou koncentrace mezi třemi a deseti procenty.

Benzoylperoxid se často kombinuje s jinými účinnými látkami. Užitečná je kombinace např. s prostředky proti plísňovým onemocněním, které se mohou vyskytovat souběžně s bakteriálním osídlením.

Jaké jsou vedlejší účinky benzoylperoxidu?

Při aplikaci je třeba vzít v úvahu zvýšenou citlivost pokožky na UV světlo (např. sluneční záření).

Co je třeba dodržovat při použití benzoylperoxidu?

Během léčby benzoylperoxidem by se na kůži neměly používat žádné jiné dráždivé látky. Odborníci také doporučují vyhýbat se rozsáhlému slunění.

Kontraindikace

Benzoylperoxidový krém, mast apod. se nesmí aplikovat na sliznice, otevřené rány nebo do oka. Pokud se taková místa náhodně dostanou do kontaktu s účinnou látkou, je třeba je okamžitě omýt velkým množstvím vody.

Interakce

Nejsou známy žádné interakce s jinými léky.

Věkové omezení

Akné se objevuje nejdříve s nástupem puberty. Mnoho přípravků obsahujících benzoylperoxid je proto schváleno k použití již od dvanácti let.

Těhotenství a kojení

Neexistují žádné bezpečnostní obavy týkající se účinků lokálně aplikovaného benzoylperoxidu na plod. Vzhledem k nedostatku údajů lékař vždy před použitím léků s benzoylperoxidem během těhotenství nebo kojení zváží přínosy léčby oproti potenciálním rizikům.

Jak získat léky s benzoylperoxidem

Jak dlouho je znám benzoylperoxid?

Benzoylperoxid je známý jako léčba akné již poměrně dlouhou dobu. Jako konverzní produkt kyseliny benzoové byl brzy objeven její dezinfekční účinek.

Další zajímavá fakta o benzoylperoxidu

Při použití benzoylperoxidu je třeba se vyvarovat kontaktu s barevným prádlem, protože účinná látka jej může vybělit. Benzoylperoxid může mít také podobný odbarvovací účinek na tmavé vlasy.

Kromě léčby benzoylperoxidem by se akné mělo léčit vhodnou péčí o pleť. Vysoušení pokožky je během léčby žádoucí a nemělo by být kompenzováno mastnými mastmi nebo krémy.

K péči o pleť jsou vhodné krémy s vysokým obsahem vody. Čištění by mělo být prováděno vodou a jemnými mýdly. Nejlepší je také používat speciální pleťová tonika, která odstraňují zbytky vodního kamene, které se mohou na pleti usazovat jako závoj.