Bifonazol: účinek, aplikace, vedlejší účinky

Jak bifonazol působí

Bifonazol je antimykotikum ze skupiny azolových antimykotik. Používá se externě.

Houby tvoří vedle zvířat a rostlin samostatnou říši v klasifikaci živých organismů, jejichž buňky obsahují buněčné jádro. Stejně jako ostatní říše mají houby určité zvláštnosti, které medicína využívá k vývoji účinných látek proti nim.

Stejně jako zvířata a lidé mají cholesterol, který dodává jejich buněčným membránám stabilitu, houby mají velmi podobnou látku zvanou ergosterol, kterou potřebují ke stavbě buněčných membrán.

Nejčastěji používanými prostředky proti plísňovým infekcím (antimykotika) jsou látky, které inhibují tvorbu ergosterolu v buňkách hub. Patří mezi ně takzvaná azolová antimykotika, která mají všechna velmi podobnou chemickou strukturu a jejichž názvy vždy končí na slabiku „-azol“.

Mezi známé zástupce patří klotrimazol, itrakonazol a bifonazol. Bifonazol je jedinečný v tom, že napadá a blokuje dva body v řetězci produkce ergosterolu. Účinná látka navíc dobře proniká kůží (dobrá penetrační kapacita) a zůstává tam velmi dlouho.

Kdy se používá bifonazol?

Jak se bifonazol používá

Přípravky obsahující účinnou látku bifonazol se v Německu prodávají jako krém, gel, roztok a sprej. V Rakousku jsou však na trhu pouze krémy, zatímco ve Švýcarsku není k dispozici žádný přípravek obsahující účinnou látku.

Přípravky bifonazolu se aplikují jednou denně večer na postiženou kůži a přilehlé oblasti zdravé kůže a jemně vmasírují. Léčba by měla pokračovat ještě dva týdny po vymizení infekce, aby se zabránilo šíření nových spór nebo neviditelných reziduální infekce.

Celkem se musí účinná látka používat asi dva až čtyři týdny u plísňových infekcí kůže a déle než čtyři týdny u plísňových infekcí nehtů.

Jaké jsou vedlejší účinky bifonazolu?

Nežádoucí účinky lokální terapie bifonazolem jsou omezeny na místo aplikace, protože účinná látka téměř neprochází kůží do krevního řečiště.

Při aplikaci bifonazolového krému se u jednoho ze sta až jednoho z tisíce léčených lidí objeví podráždění kůže, jako je zarudnutí, pálení a štípání. Při aplikaci jako gel nebo roztok (sprej) k tomu dochází dokonce u jednoho z deseti až jednoho ze sta pacientů.

Co mám mít na paměti při užívání bifonazolu?

Interakce

Omezené údaje naznačují, že může existovat interakce mezi bifonazolem a warfarinem (antikoagulans), která prodlužuje dobu krvácení. Je-li bifonazol užíván společně s warfarinem, je proto třeba sledovat dobu krvácení.

Věkové omezení

Antifungální činidlo by mělo být používáno u kojenců a malých dětí pouze pod lékařským dohledem.

Těhotenství a kojení

Nejsou k dispozici dostatečné údaje pro hodnocení bezpečnosti pro použití u těhotných žen. Protože se však při lokální aplikaci do těla nevstřebává téměř žádná účinná látka, nelze očekávat riziko.

Podle informací o předepisování by mělo být kojení během léčby bifonazolem přerušeno, protože ve studiích na zvířatech bylo zjištěno, že léčivá látka přechází do mateřského mléka.

Klinické zkušenosti však ukazují, že bifonazol lze užívat i během kojení. Účinná látka by však neměla být aplikována na oblast prsou kojící matky, aby se zabránilo perorální absorpci kojencem.

Jak získat léky s bifonazolem

V Německu a Rakousku jsou prostředky na plísně kůže a nehtů obsahující tuto účinnou látku dostupné v lékárnách, ale nevyžadují lékařský předpis. Lze je tedy zakoupit na přepážce.

Jak dlouho je bifonazol znám?

Na německém trhu jsou nyní dostupná i generika s účinnou látkou bifonazol.