Žlučová kyselina: Význam laboratorní hodnoty

Co jsou žlučové kyseliny?

Žlučová kyselina se tvoří z cholesterolu a je součástí žluči. Je nepostradatelný pro trávení tuků. Nejdůležitějšími žlučovými kyselinami jsou kyselina cholová a kyselina chenodesoxycholová. Každý den jaterní buňky uvolní 800 až 1000 mililitrů této tekutiny, která proudí žlučovými cestami do dvanáctníku. Žlučové kyseliny tam podporují trávení tuků. Pokud střevo žluč nepotřebuje, je uložena ve žlučníku.

Celkové množství žlučových kyselin v těle je asi čtyři gramy. Každý den je asi 0.5 gramu vyloučeno stolicí a nahrazeno játry novými žlučovými kyselinami.

Kdy se stanovuje koncentrace žlučových kyselin v krvi?

Koncentrace žlučových kyselin se stanovuje u onemocnění jater a střev. Dá se měřit v krevním séru.

Žlučové kyseliny – krevní hodnoty

Jaká koncentrace žlučových kyselin v krvi je považována za „normální“ závisí na věku:

věk

až 4 týdny

<29 µmol / l

5 týdnů až 1 rok

<9 µmol / l

od 2 let

<6 µmol / l

Kdy je hladina žlučových kyselin snížena?

Při některých onemocněních se zvýšené žlučové kyseliny mohou z těla ztrácet stolicí. Při „syndromu ztráty žlučových kyselin“ je střevo poškozeno a nemůže znovu vstřebat žlučovou kyselinu. K tomu dochází například u Crohnovy choroby a po chirurgickém odstranění tenkého střeva.

Kdy je zvýšená hladina žlučových kyselin?

  • zánět jater
  • poškození jater
  • městnání žlučových šťáv ve žlučových cestách (žlučovody, žlučník)

Změněné hladiny žlučových kyselin v krvi: Co dělat?

Povaha příznaků již může poskytnout vodítka k jejich příčině. Pro přesnější objasnění zvýšené nebo snížené hladiny žlučových kyselin lékař provede další vyšetření. Ve většině případů se kromě koncentrace žlučových kyselin zjišťují i ​​jaterní hodnoty.