Biometrie: Ukaž mi oči?

Bezhotovostní platba na bezobslužné čerpací stanici, automatické odbavení na letišti, objednávání na počítači - dnes je mnoho transakcí možné bez osobního kontaktu. O to důležitější je zajistit, aby dotyčná osoba byla tím, kým tvrdí, že je.

Předcházení teroristickým činům, bezpečné online bankovnictví….

O bezpečnosti a identifikaci osob se horlivě diskutuje přinejmenším od nárůstu teroristických akcí na celém světě. Ale tyto aspekty jsou také důležité v běžném každodenním životě - koneckonců, kdo chce najít svůj účet vyprázdněný, protože někdo získal neoprávněný přístup? Nebo zjistíte, že jiná osoba získala mobilní telefon na své náklady a už několik týdnů telefonuje do světa bez placení účtů?

Biometrické aplikace

Jedno řešení slibují metody založené na biometrii (z řečtiny: bios = život, metrein = míra), tj. Měření fyziologických nebo behaviorálních charakteristik, jako jsou otisky prstů, kosatec vzory nebo hlas. To lze použít buď k identifikaci jednotlivců (porovnáním jejich charakteristik s centrálně uloženými údaji o skupině lidí, například otisky prstů v případě zločinců), nebo k ověření totožnosti osoby (také známé jako ověření).

K tomu se nejprve uloží relevantní charakteristiky jednotlivce jako strojově čitelný odkaz, obvykle v šifrované formě, a data shromážděná během každého procesu ověřování se porovná s tímto odkazem.

Následující aplikace jsou zatím možné, například:

  • Autorizace přístupu pro (šifrovaná) data, sítě, elektronické služby, online bankovnictví atd .; zatím většinou žádné biometrické údaje, ale k tomu se používá autentizace pomocí PIN a hesla, stále častěji také elektronický podpis
  • Oprávnění vstoupit do určitých místností (například do zón s vysokým zabezpečením) nebo do nich vstoupit (například do bezpečných).
  • Biometrické průkazy; v Německu jsou otisky prstů, charakteristiky rukou nebo obličeje povoleny zákonem.
  • Záznam času, automatizace jednotlivých nastavení, například v autě.