Březové listy při nemocech močových cest

Jaký účinek mají březové listy?

Listy břízy (Betulae folium) působí močopudně. Jako tradiční bylinný lék se proto většinou používají ve formě čaje k proplachové terapii při bakteriálních a zánětlivých onemocněních drenážních močových cest a ledvinových štěrcích. Mohou také podporovat léčbu revmatických potíží nebo dny.

Existuje však jen málo klinických studií naznačujících příznivý účinek čaje z březových listů na infekce močových cest. Údaje jsou příliš omezené na to, aby sloužily jako vědecký důkaz. Doporučení jsou spíše odvozena od mnohaletého používání.

Březová kůra (Betulae cortex) může pomoci při povrchových poraněních kůže, jako jsou popáleniny.

Pro účinek březových listů a kůry jsou velmi důležité obsahové látky flavonoidy, fenolkarboxylové kyseliny, triterpenové estery (např. betulin, kyselina betulinová), třísloviny a silice. Betulin je koncentrovanější v kůře než v listech.

Není známo, že březové listy pomáhají zhubnout.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají svá omezení. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jak se používá březové listí?

Pijte šálek teplého čaje z březových listů několikrát denně k léčbě příznaků močových cest nebo ledvinových krup. Maximální denní dávka je dvanáct gramů březových listů.

Při přípravě čaje můžete březové listy kombinovat s jinými léčivými rostlinami nebo si v lékárně pořídit hotovou směs. Například čaj z močového měchýře obsahuje léčivé rostliny, jako jsou listy břízy, listy medvědice a kopřiva.

Březové listy jsou také dostupné ve formě rozpustných instantních čajů a tablet a jako alkoholový extrakt ve šťávách a čerstvé rostlinné lisované šťávě.

Březová kůra se používá pouze zevně. Suchý extrakt je k dispozici jako gel pro aplikaci na kůži, například na popáleniny nebo kožní štěpy.

Mnoho kosmetických přípravků obsahuje také výtažky z břízy. Správnou aplikaci naleznete v přiloženém příbalovém letáku.

Jaké vedlejší účinky mohou způsobit březové listy?

Při vnitřním použití březových listů se mohou ve vzácných případech objevit mírné gastrointestinální potíže.

Gel s extraktem z březové kůry může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou komplikace rány, bolest a svědění.

Co byste měli zvážit při používání březových listů

Každý, kdo trpí otoky (zadržováním vody) v důsledku zhoršené činnosti srdce nebo ledvin, se musí zdržet splachovací terapie břízou. Totéž platí pro horečnaté infekce močových cest a akutní prostatitidu. V těchto případech se prosím ihned poraďte s lékařem.

V období těhotenství a kojení, stejně jako u dětí do dvanácti let, nejsou zatím dostatečné poznatky o používání březového listí a březové kůry. V těchto případech je lepší se jejich používání zdržet.

Jak získat produkty z březových listů

Březové listy na přípravu čaje můžete sbírat od května do června a následně sušit. Jinak sušené březové listy, ale i hotové léky a kosmetické přípravky na bázi březových listů a březové kůry seženete v lékárně nebo dobře zásobených drogeriích.

Pro správné použití si přečtěte příbalovou informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Co jsou březové listy?

Břízy patří do čeledi břízovitých (Betulaceae). Pro léčivé přípravky se používá bříza závěsná (Betula pendula) a bříza bahenní (Betula pubescens).

Typická pro všechny břízy je bílá kůra, kterou lze horizontálně odloupnout na papír.

Bříza bahenní preferuje ve srovnání s břízou svahovitou vlhčí stanoviště a její listy jsou menší.

Rodové jméno Betula je odvozeno z latinského slova „bitumen“ (= zemská smůla, asfalt): Galové vyráběli z březové mízy druh bitumenu (galské betu = pryskyřice, guma, lepidlo).

V lidovém léčitelství se březové listy často používají k „jarním kúrám“, k pročištění krve a zevně proti vypadávání vlasů a lupům.