Příprava na porod pro muže: Co muži dokážou

Zapomenutí otcové

Když je miminko na cestě, jsou nastávající maminky s rostoucím bříškem a různými těhotenskými neduhy středem pozornosti. Nastávající otcové jsou naopak často poněkud stranou. Po porodu mají „jen tam být“. Jak se z nich stanou nejlepší otcové, není zpočátku tak důležité. Ale zejména u prvního dítěte jsou změny v každodenním životě nesmírně drastické. Do detailů se na ně opravdu připravit nedá. Existují ale způsoby, jak se otcové těhotenství partnerky, porod a především čas po něm dobře vyrovnat.

Co člověk dokáže

V první řadě by nastávající tatínkové měli zjistit, jaké je těhotenství. Muži by měli vědět, co se děje v lůně jejich partnerky. Ti by zase měli zapojit partnera, aby poznal ten pocit, kdy dítě dělá první znatelné pohyby. Pokud je těhotenství pokročilejší, umí již patřičně provokovat pohyby miminka. To umožňuje budoucím otcům budovat vztah s dítětem.

Jak je to se sexem v těhotenství?

Co se týče pohlaví, při normálním těhotenství není žádné omezení. U některých žen je pocit slasti v těhotenství dokonce zvýšený. Pokud však břicho zesílí, intimita může být za určitých okolností obtížnější. Změnou poloh lze stále praktikovat pohlavní styk. Pokud existují lékařské námitky k pohlavnímu styku, je možné přejít na jiné praktiky, které uspokojí sexuální touhu – obou partnerů. Přání ženy by však během této doby mělo být prvořadé. Pokud dojde k neshodám, měli by si o tom partneři promluvit mezi sebou.

Co se naučit v přípravě na porod?

Většina nastávajících otců se na předporodních kurzech usmívá. Mohou se ale naučit víc než jen oblékat plenku nebo koupat miminko. Dozvědí se také užitečné věci o porodu a poporodním období. Kdo je dobře informovaný, dokáže se se změnami lépe vyrovnat.

Existuje tedy jen málo, ale důležitých způsobů, jak může muž pomoci své ženě při porodu – a pomoci i sobě: ten pocit, kdy u porodu bezmocně stojíte a partnerka se svíjí bolestí, pláče a křičí, je pro mnoho otců téměř nesnesitelný -být.

Co si vzít s sebou k porodu?

Den porodu je stresující i pro nastávající otce. Proto by se na to měli připravit:

  • Noste pohodlné oblečení, které není příliš teplé (porod se může dlouho protahovat a na porodním sále je teplo)
  • Noste s sebou nápoje a rychlé zdroje energie (jako granolové tyčinky, čokolády) nebo peníze na nákup
  • Fotoaparát, je-li to požadováno
  • Vypněte mobilní telefon ("konverzace mimo" narušují porod; ve skutečnosti většina nemocnic zakazuje mobilní telefony na porodním sále)

Na co by si měli otcové po porodu dávat pozor?

Co se děje doma?

Doma přicházejí na mladou rodinu další výzvy. Maminka je unavená, zlomená a je tu „jen“ pro miminko. To stále funguje, dokud je vše nové. Po pár týdnech je ale většina mužů docela ráda, že z celé situace alespoň dočasně uniknou prostřednictvím svého zaměstnání. Často jsou chvíle, kdy jim to ženy i závidí.

Muži by se v tomto období měli zapojit do vztahu matka-dítě. Měli by převzít úkoly: vykoupat dítě, přebalit ho nebo ho vzít na procházku, aby partner mohl spát hodinu bez „otevřeného ucha“. To je dobré pro partnerství a vztah s dítětem. Pokud spolu žijí tímto způsobem, péče o dítě nevede k výrazné nerovnováze mezi matkou a otcem. Partnerským konfliktům se tak snad dá předejít.

Důležité také je, aby si muži našli svůj vlastní způsob jednání s dítětem, který by měla akceptovat i jejich partnerka. Každý rodič si najde svůj osobní přístup. Zda je to ten pravý, lze posoudit mimo jiné i podle spokojenosti dítěte.

Když se poporodní tok zastaví asi po šesti týdnech a všechny trhliny nebo řezné rány se zahojí, je teoreticky opět možný pohlavní styk. Ženy po něm však často moc touhu necítí. Je to dáno jednak stresem z mateřství. Čerstvé maminky jsou prostě unavené, vyčerpané a zlomené. Kromě toho se může objevit strach z bolesti nebo z opětovného otěhotnění.

Někdy ženy prostě chtějí něhu, teplo, bezpečí – a žádný sex. Pro muže je to obvykle těžké pochopit. Zejména kojící ženy jsou často vyčerpané na emoční úrovni, protože neustále dávají dítěti jídlo, teplo a bezpečí. Je proto důležité doplňovat „zásoby“.

Výzva pro matku a otce

Přechod ze sounáležitosti k životu malé rodiny a péče o novorozeně jsou pro většinu rodičů výzvou. Maminky i otcové by však neměli zapomínat na sebe a vlastní partnerský vztah. Každý den znovu je třeba hledat kompromis mezi nároky role rodiče a partnera a vlastními potřebami – a to platí pro otce i matky.

Informace o autorovi a zdroji

Tento text odpovídá požadavkům lékařské literatury, lékařským doporučením a současným studiím a byl přezkoumán lékařskými odborníky.