Bisacodyl: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak Bisacodyl funguje

Bisacodyl je „proléčivo“, tj. prekurzor skutečné účinné látky. Bakteriemi v tlustém střevě se přeměňuje na aktivní formu BHPM.

To inhibuje vstřebávání sodíku a vody ze stolice do krve a podporuje uvolňování vody a elektrolytů do střeva. Díky tomu je stolice měkčí. BHPM také stimuluje střevní peristaltiku, takže zbytky potravy jsou rychleji transportovány směrem k východu (řiti).

V případě déletrvajících nebo závažných příznaků lze k laxativu přidat lubrikant. Lubrikant zajišťuje ještě snadnější vyprazdňování střev díky „mazacímu efektu“.

Absorpce, rozklad a vylučování

Projímavý účinek přípravku Bisacodyl nastává po šesti až dvanácti hodinách při perorálním podání (ústy) a po 15 až 30 minutách při podání ve formě čípků. Část účinné látky se vylučuje stolicí, zbytek močí.

Kdy se Bisacodyl používá?

Bisacodyl se používá hlavně při zácpě. Používá se také při stavech, kdy je požadována snadnější evakuace střev (jako jsou hemoroidy).

Laxativa, jako je Bisacodyl, se také používají k přípravě pacienta na rentgenové vyšetření trávicího traktu a na terapeutickou střevní chirurgii.

Jak se Bisacodyl používá

Při léčbě akutní zácpy se projímadlo užívá perorálně jako potahovaná tableta nebo tableta stabilní vůči žaludeční kyselině (společně s velkým množstvím vody a nejlépe večer) nebo se zavádí rektálně jako čípek.

Obvyklá dávka v Německu a Rakousku pro dospělé a děti starší deseti let je mezi pěti a deseti miligramy účinné látky při perorálním podání nebo deseti miligramy při užívání ve formě čípků. Děti od dvou do deseti let mohou užívat pět miligramů bisacodylu nebo dostávat čípek obsahující pět miligramů účinné látky podle předpisu lékaře.

Poněkud jiná doporučení platí ve Švýcarsku. Zde se dětem podává pouze dávka pro dospělé od dvanácti let. Lékaři také mohou projímadlo předepisovat až od čtyř let.

Jaké jsou vedlejší účinky přípravku Bisacodyl?

Možné vedlejší účinky přípravku Bisacodyl pro krátkodobé použití jsou říhání, plynatost, průjem, nevolnost, křeče v břiše a bolest břicha a/nebo konečníku.

Dlouhodobé užívání přípravku Bisacodyl může vést k poruchám vody a elektrolytů, zejména nedostatku draslíku a hořčíku, což může vést ke svalové slabosti. Může také dojít ke ztrátě vápníku s následnou osteoporózou.

Co je třeba vzít v úvahu při používání Bisacodylu?

Kontraindikace

Bisacodyl se nesmí používat v následujících případech

  • přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku přípravku
  • akutní gastrointestinální poruchy
  • střevní obstrukce
  • silná bolest břicha spojená s nevolností a/nebo zvracením (známky vážného onemocnění)

Pacienti s renální dysfunkcí, poruchami elektrolytů nebo dehydratací by měli přípravek používat pouze pod dohledem lékaře, který dokáže posoudit rizika zvýšené ztráty tekutin. To platí zejména pro starší pacienty.

Interakce

Užívání bisacodylu je spojeno se ztrátou draslíku. To může zhoršit snášenlivost srdečních glykosidů – zejména při současném užívání s diuretiky nebo kortikosteroidy („kortizon“), které rovněž ovlivňují rovnováhu vody a elektrolytů. Pokud je rovnováha elektrolytů příliš nevyvážená, může dojít k srdeční arytmii.

Laxativní účinek bisacodylu může zhoršit vstřebávání jiných léčivých látek, jako je digoxin (léky na srdce).

Věkové omezení

Bisacodyl se nesmí používat u dětí do dvou let v Německu a Rakousku a u dětí do čtyř let ve Švýcarsku.

Přípravky na samoléčbu jsou volně prodejné v lékárnách v Německu a Rakousku od deseti let, ve Švýcarsku od dvanácti let.

Těhotenství a kojení

Od uvedení na trh v 1950. letech XNUMX. století nebyly během těhotenství hlášeny žádné škodlivé účinky projímadla. Bisacodyl lze proto v těhotenství krátkodobě používat na doporučení lékaře.

Klinické údaje ukazují, že bisacodyl ani jeho metabolit nepřecházejí do mateřského mléka. Ženy tedy mohou během užívání pokračovat v kojení bez omezení.

Jak získat léky s bisacodylem

Bisacodyl je k dispozici v perorální formě (např. tablety) a ve formě čípků v lékárnách v Německu, Rakousku a Švýcarsku bez lékařského předpisu.