Černá ředkev proti kašli

Jaký účinek má černá ředkev?

Kořen černé ředkve se používá jak v kuchyni, tak v lékařství. Přísně vzato se jedná o podzemní rostoucí výhonek (oddenek), který může mít kulatě kulovitý až oválný až protáhle špičatý tvar.

Černá ředkev působí proti zárodkům (antimikrobiální), stimuluje tok žluči a napomáhá trávení (například tuků). Léčivé rostlině se připisuje také expektorační účinek.

Černá ředkev se proto často používá při zažívacích potížích i katarech horních cest dýchacích. V lidovém léčitelství se rostlina používá i k léčbě kašle, jako je černý kašel nebo kašel spojený s bronchitidou.

Jak se černá ředkev používá?

Černá ředkev jako domácí lék

Ředkvová šťáva nebo ředkvičkový med – jako domácí lék se v těchto přípravcích často používá černá ředkev.

Ředkvová šťáva

K léčebným účelům se černá ředkev používá především jako sirup proti kašli. Pro čerstvou ředkvovou šťávu oloupejte, nasekejte nebo nastrouhejte černou ředkev a vymačkejte ji – třeba přes plátno. Ze středně velké ředkvičky se získá asi 250 mililitrů vylisované šťávy.

Denní dávka je asi 100 až 150 mililitrů ředkvičkové šťávy. Někteří odborníci také doporučují pouze 50 až 100 mililitrů denně. V každém případě je důležité poznamenat, že šťáva z ředkviček rozvíjí svůj účinek pouze tehdy, je-li užívána jako léčba po dobu několika týdnů.

Nemělo by se to však dělat nepřetržitě: Po každých čtyřech až pěti dnech si udělejte pauzu dva až tři dny – kvůli dráždivému účinku černé ředkve na sliznice.

Ředkvový med

Starým domácím lékem na kašel, bronchitidu a ucpaný krk je ředkvičkový med: vezměte (kulatou) ředkvičku, odřízněte „víčko“ a pomocí malého nožíku a lžičky vydlabejte. Poté naplňte kvalitním medem, nasaďte zpět „víčko“ a nechte několik hodin louhovat – v lednici. Med obohacený o šťávu z ředkviček pak nalijte do čisté zavařovací sklenice.

Děti do jednoho roku by neměly jíst med. Může obsahovat pro ně nebezpečné bakteriální toxiny.

Hotové přípravky s černou ředkví

V lékárně ve zdravé výživě nebo dobře zásobených drogeriích jsou hotové rostlinné lisované šťávy z černé ředkve.

Jaké vedlejší účinky může způsobit černá ředkev?

Co byste měli zvážit při použití černé ředkve

  • Pokud vám šťáva z ředkve způsobuje žaludeční nevolnosti, měli byste ji přestat pít.
  • Lidé se žlučovými kameny by se také měli vyhýbat černé ředkvi. Zejména ve vyšších dávkách může způsobit biliární koliku.
  • Obecně je vhodné užívání černé ředkve nejprve probrat s lékařem nebo lékárníkem, pokud máte problémy se žlučníkem.

Jak získat černou ředkev a produkty z ní

Co je černá ředkev?

Ředkev černá (Raphanus sativus var. niger) patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Je blízce příbuzná bílé ředkvi (bílá pivní ředkev) a ředkvičce.

Do větší rodiny patří křen, kedlubny, kapusta, brokolice a květák. Všichni patří do čeledi brukvovitých.