Černý rybíz na nachlazení

Jaký účinek má rybíz?

Listy černého rybízu (Ribes nigrum) se používají jako tradiční bylinný lék k podpoře léčby revmatických potíží. Navíc je lze použít k proplachovací terapii při mírných potížích s močovými cestami.

Plody rybízu jsou navíc zdravé: obsahují hodně vitaminu C, vitaminy skupiny B, třísloviny, vlákninu a minerální látky jako draslík – jako mimochodem červený rybíz. V lidovém léčitelství je proto černý rybíz považován za tonikum při horečnatých onemocněních a údajně prospívá i při nachlazení, zápalu plic a černém kašli.

Jak se rybíz využívá?

Ať už jako čaj, džus nebo olej, rybíz můžete využít různými způsoby.

Rybíz jako domácí lék

Listy černého rybízu, sbírané a sušené během odkvětu nebo krátce po něm, jsou vhodné pro přípravu čaje: Za tímto účelem přelijte dva až čtyři gramy (odpovídá dvěma až čtyřem čajovým lžičkám) jemně nasekaných listů asi 150 mililitry varu. vodou a po deseti minutách přecedíme.

Denní dávku byste neměli překročit šest až dvanáct gramů listů.

Při přípravě čaje na zmírnění příznaků močových cest můžete listy rybízu kombinovat s jinými léčivými rostlinami. Smysl má například přidat ortozifon, jablečník, zlatobýl, břízu nebo kopřivu.

Hotové přípravky s rybízem

Neslazený džus lze pít i zředěný horkou vodou, což může být prospěšné například při bolestech v krku a nachlazení. Sklenici rybízové ​​šťávy můžete vypít i během rekonvalescence (rekonvalescence).

Někteří pacienti trpící neurodermatitidou pravidelně užívají olej ze semen rybízu jako doplněk stravy. Vždy to však proberte se svým lékařem.

Jaké vedlejší účinky může způsobit rybíz?

U rybízu nejsou známy žádné vedlejší účinky.

Doplňky však někdy způsobují některé vedlejší účinky, jako je měkká stolice, mírný průjem a plynatost.

Na co si dát pozor při použití rybízu

  • Pokud se zhorší močové příznaky, objeví se horečka, křeče při močení nebo krev v moči, určitě se poraďte s lékařem.
  • Flushing terapie není možná v případě poruchy činnosti srdce nebo ledvin.
  • Na užívání a dávkování rybízu v těhotenství, kojení a u dětí se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka. V současné době neexistují žádné studie o bezpečnosti.
  • Velké množství černého rybízu může změnit barvu stolice na černo.

Jak získat produkty z černého rybízu

Rybíz seženete v obchodech s potravinami nebo si jej vypěstujete doma na zahradě. V lékárnách a někdy i v drogeriích seženete sušené rybízové ​​listy, hotové čajové přípravky s rybízovými listy, šťávu z ovoce a doplňky stravy s rybízovým olejem.

Co jsou to rybízy?

Do rodu rybíz (Ribes) patří různé opadavé keře z čeledi angreštovitých (Grossulariaceae). Mají dělené (laločnaté listy) a pětičetné květy, z nichž se vyvíjejí bobulovité plody. Jsou to například černé u černého rybízu (Ribes nigrum), červené u červeného rybízu (Ribes rubrum) a nazelenalé, žluté nebo červené u angreštu (Ribes uva-crispa).

Mimochodem, druhový název „rybíz“ vychází z toho, že ovoce dozrává v době svátku svatého Jana (21. června).