Kameny v močovém měchýři: příčiny, příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Malé močové kameny často nezpůsobují žádné příznaky. U větších kamenů je typická koliková bolest v podbřišku, bolest při močení a krev v moči.
 • Léčba: Ve většině případů není nutná žádná léčba, drobné kamínky se vyplavují samy. U větších kamenů se kameny nejprve rozpouštějí nebo zmenšují medikací, rozdrtí rázovými vlnami, odstraní endoskopem a cystoskopií. Jen výjimečně je nutná otevřená operace.
 • Příčiny: Porucha toku moči, zvětšení prostaty, infekce močových cest, porucha metabolismu, nadměrný příjem některých minerálů ve stravě
 • Rizikové faktory: Nevyvážená strava s nadměrným množstvím tuků, bílkovin a solí, potraviny bohaté na kyselinu šťavelovou, nedostatečný příjem tekutin, jednostranné diety, zvětšení prostaty u starších mužů, osteoporóza, nedostatek vitamínů, katetr močového měchýře nebo chirurgické stehy v močovém měchýři.
 • Diagnostika: Vyšetření specialistou (urologem), laboratorní hodnoty moči, ultrazvukové a RTG vyšetření případně s kontrastní látkou, počítačová tomografie, cystoskopie.
 • Prognóza: Většinou kámen odchází sám, jinak jsou drobné zásahy často úspěšné. Bez prevence se močové kameny často vyvinou několikrát.

Co jsou kameny močového měchýře?

Močové kameny jsou pevné kamenovité útvary (konkrementy) v drenážních močových cestách. Pokud se močový kámen nachází v močovém měchýři, lékař tento konkrement označuje jako močový kámen. Močový měchýř jako rezervoár shromažďuje moč a pomocí speciálních svalů ji umožňuje libovolně uvolňovat.

Kameny v močovém měchýři se tvoří buď v samotném močovém měchýři (primární kameny močového měchýře), nebo se tvoří v ledvinách či močovodech a případně se dostávají do močového měchýře se stálým proudem moči (sekundární močové kameny). Příznaky močových kamenů jsou u obou forem stejné.

Kameny v močovém měchýři se vyvinou, když určité kamenotvorné soli krystalizují v moči. K tomu obvykle dochází, když je dotyčná sůl přítomna v příliš vysoké koncentraci v moči a překračuje tak práh rozpustnosti. Pokud sůl tvoří pevný krystal (konkrement), ukládají se na něm postupem času další a další vrstvy, takže z původně malého konkrementu se stává stále větší močový kámen.

V závislosti na typu soli, ze které se kámen tvoří, lékaři rozlišují:

 • Kameny z oxalátu vápenatého (75 procent všech močových kamenů)
 • "Struvitové kameny" vyrobené z fosforečnanu hořečnatoamonného (10 procent)
 • urátové kameny vyrobené z kyseliny močové (5 procent)
 • Kalcium fosfátové kameny (5 procent)
 • Cystinové kameny (vzácné)
 • Xantinové kameny (vzácné)

V mnoha případech nezpůsobují kameny v močovém měchýři žádné příznaky a jsou samy vyplavovány z těla močí. Pokud však močové kameny blokují východ do močové trubice nebo jsou příliš velké na to, aby samy prošly močovou trubicí, je močový kámen lékařsky odstraněn.

Jaké jsou příznaky?

Lidé s močovými kameny často nemají žádné příznaky. Zda kameny močového měchýře způsobují příznaky, závisí především na tom, kde přesně se kámen nachází a jak je velký. Pokud leží volně v močovém měchýři, není narušen odtok moči do močové trubice. Specifické příznaky se v tomto případě nevyskytují.

Pokud se naopak pevně přichytí ke spodní stěně močového měchýře a svou velikostí blokuje výstup močového měchýře do močové trubice, rozvinou se příznaky. Příznaky jsou způsobeny jednak podrážděním sliznice často ostrohranným močovým kamenem, jednak močí, která často couvá až do ledviny.

Typickými příznaky močového měchýře jsou náhlý nástup kolikovité bolesti v podbřišku, někdy vyzařující do boků. Kromě toho dochází k bolesti při močení, proud moči se náhle přeruší a je také možná krev v moči. Častým příznakem je neustálé nutkání na močení spojené s malým množstvím moči během močení (polakisurie).

V případě úplného ucpání močové trubice dochází k nahromadění moči v močovém měchýři, který se často přes močovody rozšiřuje až do ledvin. Tuto situaci, kdy postižené osoby již nejsou schopny močit, lékaři označují jako retenci moči nebo ischurie.

Kromě těchto příznaků se u mnoha postižených projevuje rostoucí neklid k pohybu. Nevědomky totiž hledají polohu těla, ve které bolest ustoupí. Neustále se mění z lehu do stoje nebo chodí. V důsledku bolesti se navíc někdy objevuje nevolnost a dokonce zvracení.

Pokud zaznamenáte bolest při močení nebo neobvyklé, křečovité bolesti v podbřišku, je nejlepší okamžitě vyhledat lékaře a nechat si objasnit příčinu. Pokud se moč vrací zpět do ledvin, je možné poškození ledvin.

Muži jsou statisticky častěji postiženi močovými kameny. Příznaky močových kamenů u mužů a žen jsou stejné.

Jak lze léčit močové kameny?

Velikost a umístění močového kamene určuje, zda jej lékař odstraní, nebo počká na spontánní výtok. Ve většině případů není pro močový kámen potřeba žádná speciální léčba. Malé kameny (do pěti milimetrů) a ty, které volně leží v močovém měchýři, se samy vylučují močovou trubicí asi v devíti z deseti případů.

Někdy některé léky (například účinná látka tamsulosin) usnadňují vylučování, pokud například zvětšená prostata stahuje močovou trubici. U některých kamenů (urátové kameny, cystinové kameny) se lékaři také snaží močové kameny rozpouštět nebo zmenšovat pomocí chemické reakce (chemolitolýza).

V každém případě se doporučuje pít hodně tekutin pro usnadnění průchodu kamenů.

Dostaví-li se bolest (což se často stává při prokluzování močového kamene močovými cestami), většinou pomohou léky proti bolesti, například s účinnou látkou diklofenak.

Pokud je kámen příliš velký na to, aby spontánně prošel, pokud kámen ucpává močovou trubici a pokud existují známky závažné infekce (urosepse), musí ošetřující lékař kámen chirurgicky odstranit. Menší močové kameny se pokouší rozdrtit kleštěmi nebo je odstranit přímo při cystoskopii.

Jak dlouho po zákroku v nemocnici zůstanete, závisí na tom, jak velký byl odstraněný kámen a zda se během zákroku nevyskytly nějaké komplikace. Stejně jako u každého chirurgického zákroku existují rizika spojená s cystoskopií. Obecně existuje riziko, že se do močového měchýře přes nástroje dostanou choroboplodné zárodky a způsobí jeho zánět. Navíc – i když velmi zřídka – dochází k poranění nebo dokonce proražení varhanních stěn použitým nástrojem.

Již několik let většina všech postupů zahrnuje použití tlakových vln k rozbití kamenů. Tento postup se nazývá mimotělní litotrypse rázovou vlnou (ESWL). Během ESWL jsou větší kameny zničeny rázovými vlnami, což postiženým jedincům umožňuje jednoduše vylučovat trosky močí.

Pokud pacienty stále bolí i po odstranění kamene z močového měchýře, může to být známkou zánětu močového měchýře (cystitida). To se v případě potřeby léčí antibiotiky.

Dnes se otevřená chirurgická metoda používá jen ve velmi vzácných případech. Je to nutné například tehdy, když lékař při cystoskopii nemůže dosáhnout endoskopem na močový měchýř, protože kámen nebo jiná struktura blokuje močovou trubici nebo vstup do močového měchýře.

Pokud byly kameny v močovém měchýři způsobeny poruchou vyprazdňování močového měchýře, je hlavní prioritou ošetřujícího lékaře po odstranění kamene léčit příčinu. U mužů vede zvětšení prostaty často k poruchám odtoku močové trubice a následné tvorbě kamenů.

V takovém případě se lékař nejprve snaží léčit zvětšení prostaty pomocí léků. V případě silně zvětšené prostaty nebo opakovaných močových kamenů se však doporučuje chirurgický zákrok, aby se eliminoval spouštěč tvorby kamenů. Ve většině případů se doporučuje tzv. transuretrální resekce prostaty (TURP). Při tomto postupu je prostata odstraněna močovou trubicí.

Rozpouštění močových kamenů domácími prostředky

Pokud se u vás objeví příznaky jako koliková bolest nebo krvavá moč, určitě navštivte lékaře.

Domácí prostředky, jak se zbavit kamenů v močovém měchýři, mohou pomoci s malými kameny bez nebo jen s malými příznaky. Většina domácích léků na močové kameny je účinná i jako prevence, jako je pití velkého množství tekutin a vyvážená strava.

Cokoli, co stimuluje tvorbu moči, může být užitečné pro vyplavování malých kamenů močí. Mezi takové domácí prostředky patří.

 • Bylinné čaje
 • Pití velkého množství vody
 • Horolezecké schody
 • Hodně cvičení obecně

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Homeopatická léčba močových kamenů

V homeopatii se uvádí, že přípravky z Berberis aquifolium, Berberis, Camphora, Coccus cacti (mahonie obecná, dřišťál, kafr a košenila) v ředěních D6 až D12 jako kapky, tablety nebo globule jsou účinné proti močovým kamenům.

Koncept homeopatie a její specifická účinnost jsou ve vědě kontroverzní a nejsou jednoznačně podpořeny studiemi.

Příčiny a rizikové faktory

Kameny v močovém měchýři se skládají z minerálních solí, velmi zřídka z bílkovin, které se normálně rozpouštějí v moči a spolu s ní se vyplavují z těla ven. Za určitých okolností se tyto soli z moči rozpouštějí ("vysrážejí") a usazují se v močovém měchýři. Původně malé útvary často neustále rostou v důsledku akumulace dalších solí.

Lékaři rozlišují primární a sekundární kameny močového měchýře. Primární močové kameny se tvoří v samotném močovém měchýři, zatímco sekundární močové kameny se tvoří v orgánech horních močových cest, jako jsou ledviny nebo močovody, a jsou vyplavovány do močového měchýře spolu s močí. Primární močové kameny jsou mnohem častější než sekundární močové kameny.

Mezi typické příčiny retence moči patří zvětšení prostaty nebo dysfunkce vyprazdňování močového měchýře v důsledku neurologického poškození. Benigní hyperplazie prostaty (BPH) je velmi častá u starších mužů.

Kameny v močovém měchýři jsou také možné u neurologických onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo paraplegie v důsledku obstrukce odtoku. U těchto onemocnění je často narušena kontrakce svalů močového měchýře a tím i močení (mikce).

V případě infekce močových cest bakterie často mění chemické složení moči, čímž se zvyšuje riziko vysrážení některých látek. Odborníci například připisují struvitové kameny obsahující fosforečnan hořečnatoamonný infekcím močových cest určitými bakteriemi.

V Německu je za rizikový faktor pro vznik močových kamenů považována nepříznivá strava s vysokým obsahem živočišných tuků, bílkovin a potravin obsahujících kyselinu šťavelovou. Kyselinu šťavelovou obsahují například ořechy, káva, kakao, rebarbora, řepa a špenát.

Kamenotvorné látky jako šťavelan, vápník, fosfát, amonium a kyselina močová (uráty) se v moči rozpouštějí jen v určitém množství. Pokud množství požité s jídlem překročí určitou mez, může to vést ke srážení.

Mezi další rizikové faktory močových kamenů patří:

 • Příliš malý příjem tekutin (koncentrovaná moč)
 • Nevyvážená strava s příliš velkým množstvím masa a mléčných výrobků
 • zvýšený příjem vitaminu D3 (například vitamínové kapsle)
 • Nedostatek vitaminu B6 a vitaminu A
 • Osteoporóza se zvýšeným uvolňováním vápníku z kostí do krve
 • Hyperfunkce příštítných tělísek (hyperparatyreóza) v důsledku související zvýšené hladiny vápníku v krvi
 • Nadměrný příjem hořčíku

Kameny v močovém měchýři se vyskytují u lidí všech věkových kategorií. Starší lidé a lidé s nadváhou jsou však náchylnější ke kamenům v močovém měchýři. Podle statistik jsou častěji postiženi muži než ženy. U nich jako příčina převažuje nezhoubné zvětšení prostaty (BPH).

Kameny v močovém měchýři: vyšetření a diagnostika

Při podezření na kameny v močovém měchýři je tím pravým kontaktem specialista na onemocnění močových cest (urolog). Ve velkých městech je obvykle mnoho urologů v soukromé praxi, zatímco ve venkovských oblastech lze urology často nalézt pouze v nemocnicích. Nejprve ošetřující lékař odebere vaši anamnézu.

Lékaři přitom popíšete své aktuální obtíže a případné předchozí nemoci. Poté lékař položí další otázky, jako například:

 • Kde přesně tě bolí?
 • Máte problémy s močením?
 • Je o vás (muži) známo, že máte zvětšenou prostatu?
 • Všimli jste si krve v moči?
 • Berete nějaké léky?

Po anamnéze následuje fyzikální vyšetření. Lékař si břicho poslechne například stetoskopem a poté jej jemně prohmatá. Fyzikální vyšetření pomáhá lékaři určit možné příčiny bolestí břicha a jaká další vyšetření jsou nutná pro objasnění.

Další vyšetření

Při podezření na kameny v močovém měchýři jsou obvykle nutná další vyšetření. Za tímto účelem, pokud pacient nemá retenci moči i přes kámen v močovém měchýři, je moč vyšetřena v laboratoři na krystaly, krev a bakterie. Kromě toho lékař odebere vzorek krve, který slouží k odhadu funkce ledvin a stanovení hladiny kyseliny močové pomocí krevního testu.

Krevní obraz a krevní srážlivost poskytují vodítka pro možný doprovodný zánět v močovém měchýři. Pokud je v těle zánět, je v krvi velmi zvýšena hladina bílých krvinek (leukocytů) a tzv. C-reaktivního proteinu (CRP).

Při tomto postupu lékaři aplikují kontrastní látku do žíly. Ten je distribuován po celém těle a umožňuje vizualizovat ledviny a odvodňovací močové cesty s případnými kameny. Mezitím urografii z velké části nahradila počítačová tomografie (CT). Pomocí CT vyšetření lze bezpečně a rychle detekovat všechny typy kamenů a jakoukoli obstrukci moči.

Další vyšetřovací metodou je cystoskopie. Při tomto postupu se do močového měchýře zavede tyčovitý nebo katétrový nástroj s integrovanou kamerou (endoskop). To umožňuje vidět kameny přímo na přenášených živých obrazech. Výhodou cystoskopie je, že při vyšetření lze odstranit menší kameny. Kromě toho může lékař odhalit i další příčiny blokády odtoku moči z močového měchýře, jako jsou nádory.

Průběh onemocnění a prognóza

Asi 90 procent močových kamenů menších než pět milimetrů se samo vyplaví močí. Mezitím se často objevuje bolest, když močový kámen „migruje“ močovou trubicí. Všechny močové kameny, které samy nezmizí, lze zpravidla odstranit intervenčním nebo chirurgickým zákrokem.

Úspěšné odstranění kamenů z močového měchýře není zárukou, že se močové kameny již nikdy nebudou opakovat. Lékaři opakovaně upozorňují, že močové kameny mají vysokou míru recidivy. To znamená, že u lidí, kteří kdysi měli kameny v močovém měchýři, hrozí, že se u nich znovu vyvinou.

Jak předejít kamenům v močovém měchýři

Riziko vzniku kamenů v močovém měchýři snížíte tím, že budete pravidelně cvičit a jíst vyváženou stravu s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem živočišných bílkovin. Zejména pokud jste již dříve měli kameny v močovém měchýři, doporučuje se jíst potraviny obsahující puriny a kyselinu šťavelovou pouze v malém množství.

Mezi tyto potraviny patří například maso (zejména vnitřnosti), ryby a mořské plody, luštěniny (fazole, čočka, hrách), černý čaj a káva, rebarbora, špenát a mangold.

Kromě toho byste měli dbát na to, abyste vypili alespoň 2.5 litru denně, protože to dobře propláchne močové cesty a sníží se riziko usazování minerálních solí. Neexistuje však žádný jistý způsob, jak se v zásadě vyhnout kamenům v močovém měchýři.