Nafouklý žaludek (meteorismus): Příčiny a náprava

Stručné shrnutí

  • Popis: Při meteorismu se plyny shromažďují v trávicím traktu. Pokud je v břiše příliš mnoho vzduchu, mají břišní orgány méně prostoru a jsou vytlačovány směrem ven. Břicho se vyboulí a natáhne. To také způsobuje bolesti břicha.
  • Léčba: Vždy se léčí příčiny nafouknutého břicha. Někdy pomohou obecná opatření, někdy musíte změnit jídelníček nebo nasadit léky.
  • Příčiny: Příčin nafouknutého břicha je mnoho, například gastrointestinální onemocnění, potravinová intolerance, stres nebo vedlejší účinky léků.
  • Domácí léčba: Příznaky často zlepšují zejména čaje s heřmánkem, boldo nebo pampeliška. Za vyzkoušení stojí také kurkuma a jablečný ocet.
  • Kdy navštívit lékaře? Pokud trpíte extrémním nadýmáním s dalšími příznaky, jako je průjem, zácpa nebo bolest, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Nafouklé břicho: popis

Nafouklé břicho je také lékařsky známé jako meteorismus. Definice meteorismu znamená, že vzduch a plyny se hromadí v gastrointestinálním traktu.

Nafouklé břicho může vypadat různě. Hromadění plynu je buď vlastně zvýšené hromadění plynu a vzduchu, nebo subjektivní pocit pacienta. Postižení pak mají pocit nafouknutého břicha.

To je důvod, proč lidé také nazývají nafouklé břicho jako tvrdé nafouklé břicho. Postižení mají také pocit, že jejich břicho je tlusté. Když plyny a vzduch protahují trávicí trakt, je méně místa pro orgány v břiše.

Protože není mnoho směrů, kterými se může břicho roztahovat, zvětšuje se jeho obvod. Mnoho lidí často pozná, že mají nafouklé břicho, pouhým pohledem do zrcadla, protože břicho se vyboulí více než normálně. V některých případech břišní orgány také tlačí na horní část bránice, což někdy způsobuje dýchací potíže.

Mnoho postižených má nafouklé břicho, ale nemají plynatost. Vzduch neuniká trávicím traktem.

Do určité míry je to normální a nezpůsobuje to žádné problémy. Pokud se však v trávicím traktu nahromadí tolik vzduchu a plynů, že se natáhne, dochází k bolestem břicha.

Nadýmání: léčba

Abyste se rychle zbavili nadýmání, musíte správně léčit meteorismus. Existují tři způsoby, jak toho dosáhnout: Obecná léčebná opatření, dietní změny a medikamentózní terapie.

Obecná léčebná opatření

Nafouknutému břichu se můžete vyhnout preventivními opatřeními: sport a volné oblečení, které netlačí na břicho (tedy žádný pásek nebo korzet), brání nafouknutému břichu. Také není dobrý nápad vést si deník o svých příznacích. To může vést k tomu, že se budete příliš soustředit na své nafouklé břicho. To může příznaky zhoršit.

Pokud je příčinou nafouknutého břicha psychický problém, je třeba tento problém řešit. Nafouklé břicho je v tomto případě pouze důsledkem jiného duševního onemocnění. K terapii duševního onemocnění tedy patří i nafouklé břicho.

Biofeedback je zvláště užitečný, když bránice a břišní svaly nefungují dobře společně, což má za následek nafouklé břicho. Akustické nebo vizuální signály se používají k informování pacienta, pokud se břišní svaly uvolní ve špatnou dobu nebo pokud nesprávné dýchání způsobí, že se bránice zvedne příliš vysoko.

Výživa

Pokud vás trápí nafouklé břicho, měli byste si dávat pozor, abyste nejedli potraviny, které váš žaludek ještě více nafukují. Patří mezi ně například cibule, fazole a zelí.

Zda pomůže změna stravy, závisí na příčině nadýmání. Ne všichni postižení tolerují stejné potraviny a mají stejné střevní bakterie. To, zda dokážete něco dobře strávit nebo ne, se liší člověk od člověka.

Někdy pomůže vyhnout se medu, sorbitolu a xylitolu. Sorbitol je cukerný alkohol, který se přirozeně vyskytuje v ovoci a uměle se přidává do hotových výrobků z těsta. Xylitol je také přírodní cukerný alkohol a někdy je označován jako březový cukr.

Mnoho lidí na mléko nedá dopustit. Je pro ně lepší, když se vyhýbají živočišnému mléku (kravské, kozí, ovčí) a výrobkům z něj. Živočišné mléko obsahuje mléčný cukr laktózu. Laktóza se normálně rozkládá ve střevě, aby mohla být trávena. To vyžaduje enzym zvaný laktáza.

Při změně jídelníčku postižení často dbají na to, aby jedli více zdravé vlákniny. Tato změna by však neměla být provedena příliš rychle. Nafouklé břicho se objevuje i v případě, že ještě nejste zvyklí na těžko stravitelnou vlákninu. Nafouknutému břichu lze předejít pomalou úpravou množství vlákniny a další fyzickou aktivitou.

U některých pacientů způsobuje celiakie nadýmání. Nemohou pak tolerovat „lepek“ z obilí. Lepek se nachází v mnoha druzích obilí. Pokud máte diagnostikovanou celiakii, musíte se vyhýbat potravinám, jako je chléb a koláče vyrobené z mouky obsahující lepek, müsli, těstovinám, jako jsou nudle, pivo a mnoho dalších potravin. Pro většinu produktů jsou nyní k dispozici bezlepkové alternativy.

Drogová léčba

Ne vždy léky na nafouklé břicho pomáhají. Zda můžete něco udělat se vzduchem v žaludku pomocí tablet závisí zcela na základní příčině nadýmání.

Simetikon je takzvaný „odpěňovač“ a zajišťuje rozpuštění bublinek plynu. Plyny uvolněné v důsledku toho mohou být lépe absorbovány tkání.

Metoklopramid se také používá při nevolnosti a zvracení a zajišťuje rychlejší odbourávání plynů v trávicím traktu.

Subsalicylát bismutitý se předepisuje ani ne tak kvůli plynatosti, ale kvůli páchnoucí stolici. U některých pacientů je to doprovázeno nafouknutým břichem. Pokud jsou však pohyby střev normální, subsalicylát bismutitý není užitečný.

U některých pacientů je plynatost způsobena bakteriální kolonizací střeva. V tomto případě jsou léčeny bakterie způsobující příznaky. Zvláště vhodná jsou antibiotika tetracyklin a metronidazol.

Trávicí trakt přirozeně obsahuje nespočet zdravých bakterií, které udržují škodlivé bakterie pod kontrolou. Pomáhají s trávicím procesem. Pokud je tato tzv. střevní flóra narušena, je třeba obnovit rovnováhu mezi bakteriemi, aby se nadýmání zbavilo. To lze podpořit užíváním probiotik, tedy „přátelských“ střevních bakterií. Další kolonizace zdravými střevními bakteriemi pomáhá potlačovat patogenní bakterie a zárodky.

Neexistuje tedy žádný „nejlepší lék na nafouklé břicho“. Léčba je vždy založena na příčině nadýmání. To, co pomáhá jednomu člověku, nemusí pomoci druhému nebo může dokonce zhoršit jejich příznaky.

Nafouklé břicho: příčiny

Nafouklé břicho může mít různé příčiny. Často pomáhá změna jídelníčku. Meteorismus ale může mít i jiné fyzické, psychologické nebo léčebné příčiny. Příčina nafouknutého břicha tedy závisí na individuálních okolnostech.

Fyzické příčiny

V zásadě vždy při jídle spolknete trochu vzduchu. To je zcela normální a lze tomu jen stěží zabránit. Někteří lidé s nafouklým břichem možná spolkli příliš mnoho vzduchu. To se stává zejména tehdy, když jíte velmi rychle a pijete příliš mnoho šumivých nápojů.

Gastrointestinální systém je složitý. Ve střevě jsou například také bakterie, které mohou produkovat nebo trávit plyny. Tyto bakterie nezpůsobují onemocnění lidí, ale spíše pomáhají s trávením. Pokud je střevní flóra narušena a rovnováha mezi „dobrými“ a „špatnými“ bakteriemi již není v pořádku, u některých lidí se také objeví nafouklé břicho.

Chybná souhra (dyssynergie) mezi bránicí a břišními svaly někdy vyvolává u postižených pocit nafouknutého břicha. Protože obě svalové skupiny nepracují správně, obvod břicha se během dne stále více zvětšuje. Mnoho pacientů má zejména večer nafouklé břicho.

Normálně se břišní svaly napnou, když jídlo, pití nebo plyny rozšíří břišní dutinu. Bránice se pak také zvedá, aby vytvořila více prostoru pro břišní orgány.

Pokud břišní svaly a bránice nespolupracují správně, plný trávicí trakt jídlem, pitím nebo plyny způsobí uvolnění břišních svalů a snížení bránice. To způsobí, že se břicho, které potřebuje zvětšit svůj objem, posune ven. Máte pocit, jako byste měli v břiše balon a něco na něj shora tlačilo. Pokud je příčinou nafouknutého břicha dyssynergie mezi bránicí a břišními svaly, může pomoci léčba biofeedbackem.

Obecně platí, že onemocnění trávicího traktu také způsobují meteorismus. Tato onemocnění postihují například slinivku, játra nebo žlučník. Častou příčinou nadýmání jsou také infekce trávicího traktu.

Kromě příčin nadýmání u žen existuje také měsíční cyklus. Někdy se nadýmání objevuje během samotného období, někdy v jiné dny. Příznaky pak závisí na hormonálních změnách v menstruačním cyklu. Proto zde platí termín „hormonální nadýmání“.

Jídlo jako příčina

Pokud máte často po jídle nafouklé břicho, pravděpodobně je příčinou nějaké jídlo. Například cibule, fazole, nezralé ovoce a zelí způsobují nadýmání. Obecně platí, že u pacientů s příčinami souvisejícími s jídlem je větší pravděpodobnost, že budou mít ráno nafouklé břicho. Příznaky se však objevují i ​​krátce po jídle.

Přibližně 15 až XNUMX procent středoevropské populace trpí intolerancí laktózy. To znamená, že produkty, které obsahují nebo jsou vyrobeny z živočišného mléka, nemohou být metabolizovány střevy. Místo toho se tělo musí zbavit laktózy (mléčného cukru) jiným způsobem: Spustí proces fermentace laktózy, která produkuje plyny. To pak způsobuje nafouklé břicho.

Další potravinovou intolerancí je celiakie. Při tomto onemocnění střevo nedokáže zpracovat potraviny, které obsahují lepkovou bílkovinu lepek. V důsledku toho se tenké střevo zanítí a tvoří plyny, které přispívají k nafouknutému žaludku.

Nafouklé břicho se může objevit i při pití alkoholu. Víno například obsahuje sorbitol. Někteří lidé mají intoleranci na sorbitol, který mimo jiné způsobuje nadýmání.

Chronická konzumace alkoholu způsobuje různá onemocnění, jejichž symptomem je plynatost. Dochází například k poškození jater. Játra mimo jiné produkují žluč, která hraje důležitou roli při trávení. Pokud játra nemohou produkovat žluč, trpí trávení, což zase způsobuje meteorismus.

Psychologické příčiny

Psychosomatické potíže mohou také ovlivnit trávicí trakt. Ve většině případů je nafouklé břicho způsobeno stresem. Stres způsobuje celkové fyzické napětí. Napínají se i střeva. To způsobuje, že se ve střevech hromadí plyny a vzduch. Díky tomu se nedostanou na konec trávicího traktu a nemohou uniknout. V tomto případě napětí vede k nafouknutému žaludku.

Tyto příznaky však způsobují i ​​jiná duševní onemocnění. Léčba plynatosti pak spočívá v léčbě duševní choroby.

Příčiny související s léky

Gastrointestinální potíže, jako je nevolnost, zácpa, průjem nebo nafouklé břicho, jsou vedlejšími účinky mnoha léků. Pokud pacienti s nafouklým břichem užívají léky na jiné onemocnění, vyplatí se poradit se s lékařem o tom, zda jsou příznaky způsobeny léky. V takovém případě je třeba projednat alternativní přípravky nebo jiné dávkování.

Nadýmání: domácí léčba

Domácí léky na nadýmání mnoha lidem pomáhají a pro většinu lidí jsou příjemnější než návštěva lékaře. V mnoha případech stojí za to vyzkoušet domácí prostředky, abyste zjistili, zda se můžete zbavit nadýmání. To u některých pacientů zlepšuje symptomy. Následující tipy často pomáhají s nafouknutým břichem:

Za prvé, léky na nadýmání, známé jako léky proti nadýmání, jako je kmínový, fenyklový a mátový olej, pomáhají s nafouknutým břichem. Uvolňují svaly a způsobují únik vzduchu mimo jiné jícnem. Uklidňují také křeče a zmírňují plynatost.

Na druhou stranu zázvor povzbuzuje trávení. Urychlením funkce střev se plyny rychleji pohybují na konec trávicího traktu a opouštějí tělo.

Užitečný je i heřmánek. Heřmánek působí protizánětlivě a proti křečím. Proti nafouklému břichu pomáhá zejména heřmánkový čaj.

Kurkuma pomáhá i při nadýmání. S příznaky bojují hotové přípravky ve formě kapslí nebo potahovaných tablet.

Pokud příčina příznaků spočívá ve střevní flóře, může pomoci i jablečný ocet. Jablečný ocet zabíjí škodlivé střevní bakterie a zajišťuje vyváženou střevní flóru.

Pokud vás v horkém počasí trápí nafouklé břicho, mohou vám pomoci lehká jídla. Paradoxně studené nápoje příznaky zhoršují. Studené nápoje totiž tělo dodatečně zatěžují.

Pokud si chcete uvařit vlastní čaj nebo použít jiné domácí prostředky, ujistěte se, že zjistíte, jak si jej správně připravit. Užitečné informace najdete v přehledu léčivých rostlin.

Nadýmání: kdy navštívit lékaře?

Pokud trpíte přetrvávajícím nadýmáním, má smysl navštívit svého praktického lékaře. Zvláště pokud jsou přítomny i bolesti nebo páchnoucí plynatost. Pro nalezení správné léčby je důležité vyšetření s následnou diagnózou.

Extrémní nadýmání způsobuje i další příznaky: celková malátnost, průjem nebo zácpa a nevolnost jsou jen některé z možných příznaků. I v těchto případech by se měli postižení poradit se svým důvěryhodným lékařem.

Pro návštěvu lékaře neexistují žádná pravidla. Pokud máte pocit, že potřebujete lékařskou pomoc, můžete ji vyhledat.

Často kladené otázky

Odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu najdete v našem článku Nejčastější dotazy o nadýmání.