Nadýmání v těhotenství: úleva od nepohodlí

Časté duo: plynatost a těhotenství

Nadýmání není v těhotenství nic neobvyklého: hormon progesteron způsobuje uvolnění hladkého svalstva, včetně svalové vrstvy střevní stěny. Díky tomu je střevo pomalé a pracuje pomaleji. Tělo těhotné ženy má sice více času na vstřebání živin z potravy, ale během trávicího procesu se může ve střevě nahromadit více vzduchu. Toto nadměrné hromadění plynu v trávicím traktu je také známé jako meteorismus nebo nadýmání.

Těhotenství jde často ruku v ruce se změnou jídelníčku: mnoho žen si pak dává pozor především na to, co jí a jedí více zdravých celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny. Tato změna jídelníčku může vést k trávicím problémům, protože střeva si na zdravý životní styl zvykají jen postupně. Na začátku těhotenství se proto často objevuje nadýmání.

Těhotenství může způsobit nepohodlí v trávicím traktu i jinak, zejména v posledním trimestru: rostoucí děloha a stále větší velikost miminka tlačí na žaludek a střeva, narušuje trávení a podporuje nadýmání.

Těhotenství: Jak se vyhnout nafouklému břichu!

Těhotná nebo ne – nadýmání se často lze vyhnout pomocí následujících tipů:

  • Jezte pravidelná jídla
  • Jezte pomalu, dobře žvýkejte
  • Pijte dost
  • dostatek pohybu
  • vyhýbejte se stresu

Které domácí prostředky pomáhají při nadýmání?

Stávající plynatost lze často zmírnit domácími prostředky:

  • Bylinné čaje z fenyklu, anýzu nebo máty peprné
  • Teplá koupel nebo láhev s horkou vodou
  • Masáž břicha (ve směru hodinových ručiček)
  • Odpočinek a relaxace

Tyto domácí prostředky se vztahují na plynatost obecně, a to i mimo těhotenství.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Nadýmání: Vhodné a nevhodné potraviny

Některé potraviny podporují tvorbu plynů, jiné mají uklidňující účinek na střeva. Někdy může proti plynatosti pomoci i malá změna jídelníčku.

Co podporuje plynatost?

Vyhněte se nadýmavým potravinám, jako je zelí, luštěniny, cibule nebo nezralé ovoce. K nafouklému břichu snadno vedou také ořechy, rozinky, velmi čerstvé pečivo, droždí, celozrnné výrobky a některé druhy sýrů. Syceným nápojům by se měly vyhýbat i těhotné ženy, které mají sklony k nadýmání. Káva, ledově vychlazené nápoje, čokoláda, sladidla a tučná jídla také podporují nadýmání.

Co zmírňuje plynatost?

Těhotenství a plynatost: Kdy navštívit lékaře?

Pokud preventivní opatření, domácí léčba a vyhýbání se nadýmavým potravinám nadýmání nezmírní, měli byste navštívit lékaře. To platí zejména, pokud existují další příznaky, jako je horečka, křeče, nevolnost, průjem nebo zvracení.

Léky na nadýmání

Těhotenství a kojení často omezují léčbu drogami. Obecně platí, že těhotné ženy by měly užívat léky pouze po konzultaci s lékařem.

Nadýmání je neškodné a jen zřídka je třeba ho zmírnit léky. Pomoci mohou prostředky na trávení, spasmolytika nebo odpěňovače (simetikon, dimetikon). Ten rozpouští bublinky plynu ve střevě a tím zmírňuje plynatost. Odpěňovače neohrožují těhotenství ani vývoj dítěte – účinné látky jsou v těhotenství považovány za bezpečné.

Nadýmání – vzduch musí ven!