Ucpaný slzný kanál: Co se s tím dá dělat?

Stručné shrnutí

 • Léčba: Lékař léčí nejprve konzervativně (bez operace) např. masáží slzných váčků, antibiotickými očními kapkami, výplachy očí. Pokud nedojde ke zlepšení, je obvykle nutná operace.
 • Příčiny: Ucpaný slzný kanál je buď získaný (např. v důsledku infekce nebo poranění) nebo vrozený (např. v důsledku malformace).
 • Popis: Ucpaný nebo zúžený slzný kanálek, kterým slzná tekutina již volně neprotéká.
 • Diagnostika: rozhovor s lékařem, vyšetření oka, v případě potřeby ultrazvuk, RTG.
 • Průběh: Obvykle dobře léčitelná. V těžkých případech dochází k abscesům slzného vaku a zánětu okolní tkáně.

Co lze dělat proti ucpanému slznému kanálku?

Nechirurgická léčba

Zpočátku se lékař snaží léčit ucpaný slzný kanálek ​​bez chirurgického zákroku (konzervativně). Při tom postupuje co nejopatrněji, aby nedošlo k dalšímu poranění oka. Zejména u kojenců je důležité, aby ošetření bylo co nejšetrnější. I ta nejmenší poranění totiž mohou vést k zjizvení v oblasti nasolakrimálního vývodu.

S miminky nejdřív počkejte a uvidíte

Pokud se membrána nevytvoří zpět, nasolacrimální vývod zůstane uzavřený nebo silně zúžený. Výsledkem je, že slzy nemohou odtékat nosem, zpět nahoru a nakonec stékají přes okraj víčka.

Masáž slzných váčků

V některých případech pomáhá k otevření slzného kanálu i masáž slzného vaku. Za tímto účelem se oblast slzného vaku masíruje hlazením od vnitřního koutku víčka k nosu konečky prstů. Jemným tlakem na slzný váček se pomocí stojaté tekutiny snažíte „prasknout“ membránový uzávěr.

Před očním lékařem nebo pediatrem si nechte předem ukázat techniku ​​masáže!

Domácí léčba

Samotné domácí prostředky se k léčbě ucpaného slzného kanálu nedoporučují. Předem si nechte u lékaře objasnit příznaky!

Teplo obkladu podporuje krevní oběh a v případě potřeby pomáhá poněkud rozšířit slzný kanál. Na obklady očí jsou vhodné i teplé nebo studené nálevy z měsíčku, černého čaje nebo dubové kůry. Zeptejte se na to svého lékaře nebo lékárníka.

Úlevu v případě podrážděného oka (např. v důsledku cizích těles, jako jsou malé kamínky) může poskytnout i oční výplach (oční sprcha) z lékárny. Obvykle obsahuje sterilní fyziologický roztok, který odpovídá přirozenému obsahu soli v očích.

K vyplachování očí nepoužívejte vodu z vodovodu. To dále zvyšuje riziko infekce.

V některých případech pomáhá i výplach nosu fyziologickým roztokem. Slzný vývod končí v nose, takže je možné, že příčina ucpání je i tam. To lze v případě potřeby odstranit výplachem nosu.

Domácí prostředky používejte pouze po konzultaci s očním lékařem a před každým použitím si důkladně umyjte ruce!

V případě akutních infekcí a známek bakteriálního zánětu (např. hnisání očních koutků) lékař často předepisuje antibiotické oční kapky. Inhibují tvorbu bakterií a tím i zánět. Postižený (nebo v případě miminek rodiče) kape oční kapky do očí několikrát denně po dobu několika dní. Váš oftalmolog Vám sdělí, jaké dávkování je ve Vašem individuálním případě nezbytné.

Výplach slzných cest

Pokud se slzný kanálek ​​neotevře sám nebo masírováním slzného vaku, lékař propláchne odtékající slzné kanálky fyziologickým roztokem. K tomu používá speciální kanylu (tenkou dutou jehlu), kterou opatrně zavede do ucpaného slzovodu.

Chirurgie

V těžkých případech (např. úrazy) nebo když nemedikamentózní léčba nepřináší kýžený úspěch, lékař provede operaci oka.

Sondování slzných cest

Občas je nutné, aby do slzného kanálku vložil malý nafukovací balónek, aby se ještě více rozšířil (balónková dilatace). V některých případech lékař zavede na tři nebo čtyři měsíce tenkou plastovou hadičku nebo nit, aby slzy znovu odtekly.

Dakryocystorinostomie (DCR)

Doktor to tam nechá asi tři až šest měsíců, aby zabránil opětovnému uzavření slzného kanálu. Zákrok se provádí i v celkové anestezii.

Endonazální operace slzných cest

U dospělých je operace často jediným způsobem, jak úspěšně a trvale odstranit dlouhotrvající ucpání slzného kanálu. U miminek je to nutné jen ve výjimečných případech.

Jak vzniká ucpaný slzný kanál?

Ucpaný slzný kanál má několik možných příčin. Tyto zahrnují:

Neúplně vyvinutý nazolakrimální kanálek.

U pěti až sedmi procent všech novorozenců se membrána slzného kanálu po porodu sama neotevře a nasolakrimální kanál zůstává uzavřený nebo silně zúžený. Výsledkem je, že slzy nemohou odtékat nosem, zpět nahoru a nakonec přetékají přes okraj víčka (vrozená nebo vrozená stenóza slzného kanálu).

Malformované obličejové nebo lebeční kosti mohou také vést k ucpání slzných kanálků.

Zánět slzných cest

Poranění slzných cest

Pokud dojde k poranění slzných kanálků nebo okolních oblastí kostí (např. úderem do obličeje nebo nehodou), může dojít také k ucpání slzného kanálku.

Zúžené slzné kanálky ve stáří

V průběhu procesu stárnutí se u některých lidí zužují slzné kanálky. To zvyšuje riziko ucpání slzných cest.

Nádory, cysty, kameny

Co znamená ucpaný slzný kanál?

Slzná žláza pravidelně vylučuje slznou tekutinu, aby mrkáním rovnoměrně zvlhčovala oko. Ve vnitřním koutku oka odtéká přebytečná slzná tekutina do nosu slznými kanálky – sestávajícími ze slzných skvrn, slzných tubulů a také nasolakrimálního vývodu.

Výsledkem je, že slzná tekutina již nemůže správně odtékat, což způsobuje, že slzná tekutina stéká přes okraj očního víčka (epifora) – oko slzí.

Zatímco stenóza slzných cest u dospělých je obvykle způsobena zánětem nebo poraněním slzných cest, u dětí je převážně důsledkem neúplně vyvinutého nazolakrimálního vývodu. Takovouto vrozenou stenózou slzných cest je postiženo pět až sedm procent všech novorozenců.

Ucpaný slzný kanálek ​​způsobuje různé příznaky u kojenců i dospělých. Postižení jedinci vykazují příznaky včetně následujících:

 • Oko neustále slzí (např. i když dítě nepláče).
 • Slzy stékají po okraji víčka nebo po tváři.
 • Postižený má rozmazané vidění.
 • Oči svědí a jsou velmi červené (příznaky jsou podobné těm, které lze pozorovat u suchého oka).
 • Pokožka obličeje je slzami podrážděná a zarudlá.
 • Pokud slzný kanál zůstane ucpaný delší dobu, často se slzný vak zanítí (dakryocystitida). Při tlaku na oblast slzného vaku (hlenová zátka) vytéká hlen ze slzných bodů.
 • Slzy se zdají viskóznější (slzná tekutina v slzném vaku houstne).
 • Postižený má otok a bolest v oblasti vnitřního koutku oka.

U miminek jsou první příznaky obvykle patrné v prvních týdnech po narození.

co dělá doktor?

Pokud příznaky přetrvávají (např. slzení oka, bolest očí), je nutné se poradit s lékařem. Prvním kontaktem je váš rodinný lékař. V případě potřeby vás odešle na další vyšetření k očnímu lékaři nebo specialistovi na ORL.

Anamnéza

Lékař nejprve provede podrobný rozhovor s pacientem (anamnéza). Mimo jiné se ptá na existující příznaky, například:

 • Kdy se příznaky objevily?
 • Vznikly náhle nebo se vyvíjely delší dobu?
 • Jsou známy možné spouštěče stížností (např. zranění)?

Vyšetření oka

Aby otestoval, zda je slzný kanálek ​​ucpaný, nakape do oka barevnou tekutinu. Pokud lékař zjistí, že barevná slzná tekutina neodtéká vnitřním koutkem oka jako obvykle, nebo pokud postižená osoba tekutinu dokonce chutná a cítí, jak stéká do zadní části krku, poskytuje mu to prvotní příznaky ucpaný slzný kanál.

Pokud je přítomen zánět, při tlaku na koutek oka také často vytéká hnis ze slzného vaku.

K dalšímu upřesnění je vhodné ultrazvukové a rentgenové vyšetření. Na rentgenovém snímku lékař mimo jiné vizualizuje drenážní poměry v nasolakrimálním vývodu. K tomu předem propláchne slzný kanál kontrastní látkou.

Je ucpaný slzný kanálek ​​snadno léčitelný?