Odběr krve: Jak to funguje

Co je odběr krve?

Při odběru krve odebírá lékař nebo specialista krev z cévního systému k vyšetření. Pečlivá pozornost je věnována bezmikrobním (aseptickým) podmínkám, aby se minimalizovalo riziko infekce v místě vpichu.

Odběr kapilární krve

Odběr žilní krve

Odběr žilní krve je standardním postupem pro získání krve. Dutá jehla se používá k propíchnutí žil – obvykle v ohybu paže nebo předloktí.

Odběr arteriální krve

Kdy odebíráte krev?

Pro získání informací se primárně odebírá vzorek krve. V průběhu krevního testu lze provést malý krevní obraz. Udává počet jednotlivých krvinek, tedy červených krvinek (erytrocytů), bílých krvinek (leukocytů) a krevních destiček (trombocytů). Kromě toho se mimo jiné měří koncentrace hemoglobinu, různé parametry erytrocytů (jako je MCV) a hematokrit.

Malý krevní obraz a diferenciální krevní obraz společně tvoří velký krevní obraz.

Vzorek krve je také často nutný k přesnějšímu stanovení látek obsažených v krevním séru (= tekutá část krve bez krvinek a srážecích faktorů) – např. krevní cukr, krevní tuky (např. cholesterol), enzymy (např. CRP). ) a hormony.

V mnoha případech je pro analýzu krevních plynů nutný také vzorek krve.

Co děláte, když odebíráte vzorek krve?

Lékaři si pro odběr krve vybírají buď žílu, tepnu nebo kapiláru – v závislosti na zdravotním problému.

Odběr žilní krve

Nejběžnějším typem je odběr žilní krve z ohybu paže:

Nejprve se na paži pacienta nasadí manžeta, tzv. turniket, který se pevně stáhne tak, aby se na jedné straně krev hromadila v žilách a na druhé straně byl stále cítit tepenný tep. .

Na konec jehly se nasadí zkumavky pro odběr krve a tahem za píst se opatrně vytvoří podtlak. Tím se urychlí proces odběru krve.

Nakonec lékař otevře škrtidlo, vytáhne jehlu a zatlačí na místo vpichu obkladem, aby se zabránilo vzniku modřin. Náplast chrání před infekcí.

Odběr arteriální krve

Pro odběr arteriální krve si lékař obvykle vybere tepnu v třísle nebo na zápěstí.

Odběr kapilární krve

Naproti tomu odběr kapilární krve se používá především tehdy, když je potřebné množství krve velmi malé. Za tímto účelem se kůže po dezinfekci pouze poškrábe ostrou lancetou. Unikající krev se odebírá odměrným proužkem nebo velmi tenkou skleněnou zkumavkou.

V případě potřeby se kapilární průtok krve předem zvýší teplou vodní lázní, masáží nebo speciální mastí.

Voda a čaj bez cukru a mléka jsou však během „fáze půstu“ povoleny. Před odběrem krve je však lepší se zdržet pití kávy.

Před odběrem krve nalačno se také nedoporučuje kouřit, protože nikotin, stejně jako kofein, může způsobit vzestup nebo pokles různých hormonů.

Pokud užíváte léky, poraďte se předem se svým lékařem, do jaké míry byste je měli dále užívat.

Jaká jsou rizika odběru krve?

Na co si musím dát po odběru krve pozor?

Pokud musí lékař odebrat krev, jde většinou jen o malé množství. Přesto byste to měli mít poté v klidu. Dodatečný příjem tekutin pomáhá tělu rychle kompenzovat ztrátu krve.