Krev v moči (hematurie)

Za krev v moči (hematurie) může mít mnoho různých příčin. Často nemoc měchýř nebo ledviny jsou spouštěčem stížností. U mužů nemoci prostaty jsou také možnou příčinou. V některých případech však stopy krev se mohou objevit také v moči zdravých jedinců. Pokud si všimnete červeného zbarvení moči, měli byste být na bezpečném místě u lékaře. Může vyloučit možnost vážného onemocnění za vašimi příznaky. Moč: To znamená barva

Příčiny krve v moči

V mnoha případech je za výskyt onemocnění močových cest zodpovědné krev v moči. Patří sem onemocnění ledvin a ledvinové pánve, močové měchýř a močovod a močová trubice. Kromě toho jsou možné i další spouštěče. Mezi nejčastější příčiny patří:

 • Zánět močového měchýře
 • Uretritida
 • Zánět ledvin a pánve ledvin
 • Močový měchýř nebo ledvinové kameny
 • Nádory
 • Poranění orgánů močového systému
 • Cévní choroby
 • autoimunitní nemoci

Za krví v moči však nemusí vždy být nemoc. I u zdravých lidí v určitých situacích - například po fyzické námaze - tedy mohou nastat stopy krve v moči. Podobně nepohodlí může být způsobeno užíváním určitých léků.

Krev v moči není vždy viditelná

V zásadě se rozlišuje mezi dvěma různými formami krve v moči: mikrohematurií a makrohematurií. V prvním případě není krev viditelná; může být detekován pouze testovacím proužkem moči nebo mikroskopickým vyšetřením. V druhém případě je naopak moč červené barvy a krev je tak viditelná na první pohled. Makrohematurie však neznamená, že dojde ke ztrátě velkého množství krve: ve skutečnosti stačí jen půl mililitru krve, aby se moč zčervenala. Mimochodem, červeně zbarvená moč nemusí vždy znamenat krvácení. Moč může být také způsobena konzumací určitých potravin - například červené řepy. Proto vždy zvažte, co jste jedli.

Krev v moči u žen

Příčiny krve v moči závisí také na pohlaví. Například u žen může být příznak způsoben menstruace. Proto věnujte pozornost tomu, zda si všimnete stopy krve v moči nezávisle na menstruačním období. Pokud je kromě krve v moči občasné krvácení a bolest břicha se vyskytují častěji, může to znamenat endometrióza. To je růst endometrium mimo děloha. U žen je hematurie mnohem častěji výsledkem a měchýř infekce než u mužů. Pokud si ženy všimnou krve v moči během těhotenství, měli by to mít vždy objasněno lékařem. Většinou však za stížnostmi stojí relativně neškodná příčina: kromě infekce močového měchýře mohou být stížnosti způsobeny také přílišnou fyzickou námahou.

Krev v moči u mužů

U mužů krev v moči často naznačuje onemocnění prostaty. Tady mimo jiné zánět z prostaty (prostatitida), benigní zvětšení prostaty (hyperplazie prostaty) a patologická expanze žil v prostatě (prostatické varixy) jsou možné příčiny. Kromě toho může hematurie také indikovat prostatu rakovina. Proto by stejně jako ženy, i muži měli mít vždy stopy krve v moči objasněné lékařem.

Krev v moči u dětí

Krev v moči může mít u dětí, stejně jako u dospělých, nejrůznější příčiny. Pokud zjistíte u dítěte stopy krve, měli byste se zpravidla poradit s lékařem. An zánět je často za příznaky - takový zánět je třeba vždy brát vážněji u dětí než u dospělých. Další možné příčiny patří cystické ledviny - skupina vrozených onemocnění ledvin. I když se vyskytují častěji u dospělých, mohou si je již všimnout dětství. U mladších dětí - zejména u dětí ve věku od dvou do čtyř let - Wilmsův nádor, zhoubný nádor ledvina, může být také spouštěč.

Pro jistotu navštivte lékaře

Pokud si všimnete krve v moči, měli byste vždy navštívit lékaře, aby byl na bezpečné straně, protože za červeným zbarvením moči mohou být i vážná onemocnění. Lékař může určit, které příčiny jsou odpovědné za stopy krve, a případně zahájit vhodnou léčbu. Nejprve se lékař pokusí zúžit příčinu příznaků položením konkrétních otázek. Přitom vám položí otázky, jako například:

 • Kdy jste si poprvé všimli, že vaše moč byla načervenalá? Jak často dochází k nepohodlí? Jak špatně je zbarvena moč?
 • Máte nějaké předchozí onemocnění týkající se močového systému?
 • Užíváte určité léky, které ovlivňují srážení krve?
 • Stali jste se při nehodě nebo jste se zranili?
 • Máte bolesti při močení nebo cítíte pocit pálení při močení?

Další vyšetření

Poté může lékař podrobněji vyšetřit močový měchýř, močovody a ledviny provedením ultrazvuk. Pravděpodobně vás také požádá o vzorek moči. To pak může být testováno na červené krvinky, bílé krvinky, a Proteinů. Zvýšená úroveň bílé krvinky (leukocyty) například označuje a Infekce močových cest - ale může nastat i v případě vážného ledvina choroba. V závislosti na výsledcích pohovoru ultrazvuk a vzorek moči, mohou být nutná další vyšetření. Patří mezi ně Rentgen zkouška, magnetická rezonance, počítačová tomografie, cystoskopie a biopsie z ledvina.

Možnosti léčby

Léčba krve v moči vždy závisí na příčině příznaků:

 • Zánět močového měchýře: cystitidu, stejně jako další bakteriální infekce močových cest, lze léčit podáváním antibiotika.
 • Ledvina zánět: V případě zánětu ledvin lze příznaky zmírnit pomocí správa of drogy s kortizon or azathioprin, protože mají imunosupresivní účinek.
 • Renální pánevní zánět: podobný cystitida, antibiotika se podávají při zánětu ledvinné pánve. V závislosti na závažnosti onemocnění může být nutné léčit v nemocnici.
 • Kameny v ledvinách nebo močovém měchýři: pokud kameny samy nezmizí, je nutné ošetření. Kromě užívání alkalizace drogy, šok vlna terapie nebo chirurgický zákrok.
 • Nádory: v závislosti na typu, stadiu a velikosti nádoru jsou možné různé způsoby léčby. Často chirurgický zákrok následovaný radiací nebo chemoterapie je nutné.

Jaké je vaše riziko infekce močových cest?