Krev v moči: příčiny, popis

Stručné shrnutí

 • Příčiny: Zánět močového měchýře nebo močové trubice, močové kameny, zánět ledvin, infarkt ledvin, poranění ledvin, močového měchýře nebo močových cest, nádory, prostatitida, nezhoubné zvětšení prostaty, schistosomóza, urogenitální tuberkulóza, systémový lupus erythematodes, některé léky a další.
 • Kdy navštívit lékaře? Vždy, protože za symptomem mohou být vážné nemoci.
 • Diagnostika: fyzikální vyšetření, vyšetření krve a moči, zobrazovací postupy
 • Prevence: dostatek pití, přestat kouřit, zdravá tělesná hmotnost.

Krev v moči: příčiny a rizikové faktory

Normálně se krev v moči nenachází. Pokud existuje, znamená to onemocnění nebo zranění v genitourinárním systému. Jedná se o systém močových a reprodukčních orgánů.

Existují však i další možné příčiny krvavé nebo načervenalé barvy moči.

Příčiny v močových cestách

Infekce močových cest: Infekce močových cest, jako je cystitida a uretritida, jsou běžnými příčinami krve v moči. Postižení si navíc často stěžují na pálení při močení. Infekce močových cest jsou také nejčastější příčinou krve v moči u dětí.

Zánět ledvin: Souhrnný termín zánět ledvin zahrnuje zánět ledvinných tělísek (glomerulonefritidu), intersticiální nefritidu – při níž jsou zaníceny ledvinové tubuly a okolní tkáň – a zánět ledvinné pánvičky (pyelonefritida). Všechny mohou způsobit krev v moči.

Cysty ledvin: Cysty jsou dutiny naplněné tekutinou, které se mohou tvořit v různých orgánech, včetně ledvin. Pokud se vyskytují jednotlivě, obvykle nezpůsobují příznaky.

Renální infarkt: K renálnímu infarktu dochází, když krevní sraženina zablokuje renální tepnu. Postižení pociťují náhlou bolest v boku.

Pokud je větší část ledvinové tkáně odříznuta od přívodu kyslíku ucpáním cévy, často se k příznakům přidávají bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Po několika dnech se v moči objeví krev jako známka akutního selhání ledvin.

Bilharzie močového měchýře: Tropické onemocnění bilharzie (schistosomóza) je způsobeno infekcí párovými motolicemi. Existují různé druhy těchto parazitů, které mohou způsobit schistosomiázu.

Někteří z nich raději kladou vajíčka do žil močového měchýře. Příznakem této bilharzie močového měchýře je krev v moči. S progresí onemocnění často dochází k častému močení a inkontinenci moči.

Nádory: někdy je krev v moči způsobena maligním nádorem v močovém traktu, například rakovinou močového měchýře, rakovinou močové trubice, rakovinou močovodu nebo rakovinou ledvin (jako je karcinom ledviny).

Jiná onemocnění močových cest a ledvin: Divertikly nebo polypy močového měchýře nebo močové trubice mohou také způsobit hematurii. Divertikly jsou vybouleniny stěny, polypy obvykle nezhoubné slizniční výrůstky.

Úrazy: Pokud dojde například k poranění močových cest, močového měchýře nebo ledvin při dopravní nehodě, bodnutí, pádu nebo úderu, často se s močí mísí krev. Stává se také, že po operacích v této oblasti těla se do moči přidává krev.

Jiné příčiny krve v moči

Kromě toho má krev v moči další možné příčiny. Patří mezi ně například:

Wegenerova granulomatóza: Toto onemocnění, nazývané také Wegenerova choroba nebo granulomatóza s polyangiitidou, je spojeno s chronickým zánětem krevních cév. Kromě toho se v oblasti zánětlivých procesů tvoří malé kožní uzliny (granulomy). Pokud jsou postiženy ledvinové cévy, dochází k viditelně krvavé moči (makrohematurie).

Co způsobuje krev v moči u mužů?

Pokud se v moči muže objeví krev, může to znamenat problém s prostatou, jako je prostatitida nebo benigní hyperplazie prostaty.

Krvácející křečové žíly prostaty (prostatické varixy) a rakovina prostaty jsou také často indikovány krví v moči.

Co způsobuje krev v moči u žen?

Příčinou krve v moči po menopauze (tj. poslední menstruaci) je někdy to, že se sliznice genitálií a močových cest vlivem hormonální změny vysušila a stala se citlivější – a tím i náchylnější k poranění. Ale může za tím být i nějaká nemoc, například infekce močových cest.

Bez ohledu na věk ženy se může v moči po pohlavním styku objevit trocha krve v důsledku drobných poranění.

Načervenalá moč: ne vždy hematurie

Předpokládaná krev v moči se někdy ukáže být něčím jiným než zvýšenou hladinou červených krvinek (erytrocytů):

Hemoglobinurie

Objevuje se například po krevních transfuzích nebo velké fyzické námaze (jako je dlouhá procházka) nebo v rámci otravy či alergické reakce.

Mezi další možné příčiny patří určité infekce, jako je malárie a dědičná onemocnění.

Myoglobinurie

Kromě hemoglobulinurie může být červenohnědě zbarvená moč způsobena také myoglobinurií.

Tělo následně vylučuje myoglobin močí – to se pak nazývá myoglobinurie.

Jídlo a drogy

Zcela neškodné a přechodné červené zbarvení moči je způsobeno například konzumací některých potravin. Patří sem řepa, borůvky a rebarbora.

Krev v moči: popis

Lékaři hovoří o krvi v moči neboli hematurii, kdy se v moči může nacházet krev, přesněji červené krvinky (erytrocyty). Tyto stopy krve mohou být viditelné nebo neviditelné a mohou se dostat do moči na různých místech močového traktu. To vede k dalším termínům, které se používají k přesnějšímu popisu krve v moči:

 • Makrohematurie: Jsou-li viditelné stopy krve, tj. moč, která je načervenalá v důsledku krve, jedná se o makrohematurii.
 • glomerulární hematurie: Zde je příčina krve v moči lokalizována v oblasti ledvinových tělísek (glomerulí) – jako v případě zánětu ledvinových tělísek (glomerulonefritida). Glomeruly představují první filtrační stanici při produkci moči: Zde je primární moč vytlačována z krve.

Krev v moči: Kdy navštívit lékaře?

Pokud zaznamenáte krev v moči, určitě navštivte svého poskytovatele zdravotní péče. Bez ohledu na to, zda máte další příznaky, jako je bolest nebo ne. Je třeba objasnit příčinu a v případě potřeby ji odpovídajícím způsobem léčit.

To je zvláště důležité, pokud je za krev v moči zodpovědné vážné onemocnění, jako je rakovina močového měchýře.

Krev v moči: vyšetření a diagnostika

K objasnění příčiny krve v moči je nutná řada vyšetření. Nejprve s vámi bude váš poskytovatel zdravotní péče dlouze mluvit, aby získal vaši anamnézu (anamnézu). Mezi možné lékařské otázky patří:

 • Kdy jste si všimli krve v moči? Už jste to někdy měli?
 • Máte nějaké další potíže (bolest, horečka, časté močení atd.)?
 • Měl jste nedávno nehodu nebo jste se jinak zranil (např. při rvačce)?
 • Užíváte v současné době nějaké léky? Pokud ano, jaké?
 • Pokud je menopauza možnou příčinou: Kdy jste měla poslední menstruaci? Máte také příznaky jako návaly horka nebo únava?

Tyto informace pomohou lékaři zúžit možné příčiny krve v moči.

Vyšetření

Součástí rutiny je také poplácání a prohmatání břicha a boků. Pokud cítíte bolest například v bocích, může to znamenat onemocnění ledvin.

Krevní a močové testy

Rychlý test moči lze použít ke kontrole, zda skutečně vylučujete zvýšený počet červených krvinek v moči (hematurie).

Zobrazovací postupy

Pomocí ultrazvuku lze dobře vyšetřit ledviny, močový měchýř a prostatu. Lékaři hodnotí ledvinnou pánvičku a močovod pomocí rentgenového záření.

Počítačová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRI) mohou být užitečné k vyloučení nádorů nad močovým měchýřem. V případě močového měchýře a močové trubice se k tomuto účelu používá endoskopie močového měchýře (uretrocystoskopie).

Tkáňové vzorky

Krev v moči: léčba

Jakmile je příčina krve v moči určena, je zaměřena na léčbu. Nějaké příklady:

 • V případě bakteriální infekce močových cest lékaři předepisují antibiotika. Totéž platí pro zánět ledvinné pánvičky.
 • Zánět ledvinových tělísek se obvykle léčí léky potlačujícími imunitní systém (imunosupresiva jako glukokortikoidy nebo cyklosporin).
 • Močové kameny lze někdy rozpustit pomocí léků. Nebo jsou odstraněny během výkonu (např. cystoskopie). Větší kameny jsou často rozrušeny pomocí laserů nebo rázových vln předtím, než jsou vyjmuty nebo procházejí přirozeně (s močí).
 • V případech bilharzie močového měchýře se pacientům podává lék k léčbě červů, kteří ji způsobují (anthelmintikum).
 • Divertikly a polypy v močovém měchýři nebo močové trubici jsou chirurgicky odstraněny.
 • Existují různé možnosti léčby symptomů menopauzy, včetně hormonální substituční terapie.
 • Pokud jsou některé léky spouštěčem krve v moči, jsou pokud možno vysazeny a/nebo nahrazeny alternativami, které jsou šetrnější k ledvinám.

Krev v moči: prevence

Doporučuje se také vzdát se nikotinu: Kouření mimo jiné podporuje rozvoj rakoviny močových cest a oslabuje imunitní systém. To druhé zvyšuje riziko infekcí močových cest.

Obecně odborníci doporučují pít dostatečně: alespoň 1.5 až 2 litry denně. To pomáhá udržovat ledviny a močové cesty zdravé a mimo jiné tak předcházet krvi v moči.

Často kladené otázky o krvi v moči

Co znamená krev v moči?

Jak vypadá krev v moči?

Větší množství krve barví moč růžově, červeně nebo hnědě (makrohematurie). V některých případech jsou však v moči přítomny pouze stopy krve: Jsou zjistitelné pouze pod mikroskopem a nemění barvu moči (mikrohematurie).

Odkud může pocházet krev v moči?

Co byste měli dělat, pokud máte krev v moči?

Pokud zaznamenáte krev v moči, měli byste navštívit lékaře. Důležité je rychle zjistit příčinu hematurie a odborně ji léčit. Nesnažte se problém léčit sami – může za tím být nebezpečný stav!

Co dělá urolog, když je v moči krev?

Co znamená krev v moči bez bolesti?

Někdy je lék důvodem, kdy krev v moči (hematurie) probíhá bez bolesti. Ale může to být také způsobeno vážným onemocněním, jako je rakovina močového měchýře. Každou hematurii – ať už bez bolesti nebo s bolestí – byste si proto měli nechat objasnit lékařem.

Je nebezpečné mít krev v moči?

Kdy navštívit lékaře pro krev v moči?

Okamžitě vyhledejte lékaře, pokud zaznamenáte krev v moči – i když se objeví pouze jednou a/nebo není spojena s bolestí. Aby bylo možné zahájit vhodnou léčbu, je důležité rychle určit přesnou příčinu.