Hodnoty krevního tlaku: Jaké hodnoty jsou normální?

Měření krevního tlaku: hodnoty a co znamenají

Při změně krevního tlaku se systolické (horní) a diastolické (dolní) hodnoty obvykle zvyšují nebo snižují společně. V některých případech se však pouze jedna ze dvou hodnot odchyluje od normy. Například zvýšený diastolický krevní tlak může být důsledkem snížené činnosti štítné žlázy (hypotyreóza). Snížená dolní hodnota může být způsobena poškozením srdeční chlopně (nedostatek aortální chlopně).

Aby bylo možné hodnotit krevní tlak v čase, má smysl, aby si jej pacienti pravidelně doma změřili a hodnoty zanesli do tabulky krevního tlaku. Lékař pak interpretuje výsledky a podle toho upravuje případnou probíhající terapii.

Hodnoty krevního tlaku naměřené v ordinaci lékaře jsou často o něco vyšší než hodnoty naměřené doma, což lze vysvětlit určitou nervozitou pacientů při návštěvě lékaře („efekt bílého pláště“).

Krevní tlak: normální hodnoty a klasifikace vysokého krevního tlaku

Následující klasifikace platí pro hodnoty krevního tlaku v Německu, Rakousku a Švýcarsku:

  • optimální krevní tlak: <120/<80 mmHg
  • normální krevní tlak: 120-129/80-84 mmHg
  • vysoký normální krevní tlak: 130-139/85-89 mmHg
  • mírný vysoký krevní tlak: 140-159/90-99 mmHg
  • středně vysoký krevní tlak: 160-179/100-109 mmHg
  • těžký vysoký krevní tlak: >180/>110 mmHg

Vysoký krevní tlak (hodnoty od 140/90 mmHg) může být zděděný (familiární hypertenze) nebo příznak jiného onemocnění. Více o tomto tématu si můžete přečíst v článku Vysoký krevní tlak.

Hladiny krevního tlaku u dětí

Hladiny krevního tlaku u dětí jsou obvykle nižší než u dospělých. Bývají měřeny v rámci preventivní péče o děti a dorost.

Někteří rodiče si také chtějí sami měřit krevní tlak doma. Nutno podotknout, že hodnoty velmi závisí na velikosti a věku dítěte. V souladu s tím platí různá referenční rozmezí, což ztěžuje laikům posouzení naměřených hodnot. Profesní asociace pediatrů (D) však například nabízí online informace o hodnotách krevního tlaku dětí (tabulka a kalkulačka), která tyto zvláštnosti zohledňuje (na: www.kinderaerzte-im-netz.de).