Krevní cévy: Struktura a funkce

Co jsou to krevní cévy?

Krevní cévy jsou duté orgány. Tyto trubkové, duté struktury o délce kolem 150,000 4 kilometrů vytvářejí propojenou síť, která prochází celým naším tělem. Zapojené do série by bylo možné obeplout Zemi téměř XNUMXkrát.

Krevní cévy: struktura

Cévní stěna uzavírá dutinu, tzv. lumen, ve které proudí krev – vždy pouze jedním směrem. Stěna menších nádob bývá jednovrstvá, u větších nádob třívrstvá:

  • Vnitřní vrstva (intima, tunica intima): Tenká vrstva endoteliálních buněk. Utěsňuje cévu a zajišťuje výměnu látek a plynů mezi krví a stěnou cévy.
  • Střední vrstva (media, tunica media): Skládá se z hladké svaloviny a elastické pojivové tkáně, jejíž poměry se liší v závislosti na cévě. Reguluje šířku plavidla.
  • Vnější vrstva (adventitia, tunica externia): Skládá se z kolagenových vláken a elastických sítí, obklopuje cévy na vnější straně a ukotvuje je k okolní tkáni.

Různé krevní cévy v těle se liší délkou, průměrem a tloušťkou cévní stěny. V závislosti na funkci cév jsou jednotlivé vrstvy stěny více či méně výrazné nebo nejsou přítomny vůbec.

Jaká je funkce krevních cév?

Cévy transportují krev – a tedy kyslík, živiny, hormony atd. – po celém těle. - přes celé tělo.

V neposlední řadě početné, kilometr dlouhé cévy uchovávají několik litrů krve (u dospělých asi pět litrů).

Kde jsou umístěny krevní cévy?

Cévy procházejí celým tělem, aby zajistily optimální zásobení. Některé jsou umístěny povrchově pod kůží, jiné hluboko dole, uložené ve tkáni nebo svalech.

Krev na své cestě tělem prochází různými typy cév. Společně tvoří propojenou síť a zaručují nepřerušovaný tok krve jedním směrem, ze srdce do periferie a odtud zpět do srdce:

Tento velký krevní oběh (systémový oběh) začíná v levé části srdce: pumpuje krev bohatou na kyslík do těla přes hlavní tepnu (aortu). Z aorty se rozvětvují tlusté hlavní větve (tepny), které se dělí na menší a menší cévy (arterioly) a nakonec splývají v nejmenší cévky (kapiláry). Ty tvoří jemně rozvětvenou kapilární síť, kterou je kyslík a živiny dodávány do okolní tkáně. Nyní odkysličená, na živiny chudá krev proudí z kapilární sítě do o něco větších cév (venul). Venule zase proudí do žil, které vedou krev horní a dolní dutou žílou zpět do srdce, konkrétně do pravé strany srdce.

Tepny a žíly dohromady tvoří 95 procent a tedy většinu krevních cév. Obvykle jsou umístěny blízko sebe. Zbývajících pět procent tvoří kapiláry.

Pouze několik částí těla nemá žádné krevní cévy. Patří mezi ně vnější vrstva kůže, stejně jako rohovka, vlasy a nehty, zubní sklovina a rohovka oka.

Tepna

Tepny transportují krev ze srdce do periferie. Více o tomto typu cév si můžete přečíst v článku Tepna.

aorta

Aorta je největší tepna v těle. Více si o tom můžete přečíst v článku Aorta.

Žíly

Žíly přivádějí krev z periferie zpět do srdce. Více si o tom můžete přečíst v článku Žíly.

Horní a dolní dutá žíla

Vše, co potřebujete vědět o dvou největších žilách v těle, se dozvíte v článku Dutá žíla.

Žíly portálu

Krev z břišní dutiny je transportována do jater portální žílou. Více o této speciální žíle si můžete přečíst v článku Portální žíla.

Kapiláry

Tepny a žíly jsou vzájemně propojeny sítí velmi jemných cév. Více se o tom dozvíte v článku Kapiláry.

Jaké problémy mohou způsobit krevní cévy?

„Křečové žíly, které se vyskytují hlavně na nohou, jsou rozšířené, klikaté povrchové žíly. Vznikají, když krev nemůže správně odtékat z žil, což může mít různé příčiny. Křečové žíly se mohou tvořit i v jiných částech těla, například v jícnu.

Zánět povrchových žil s tvorbou krevních sraženin se nazývá tromboflebitida. Vyskytuje se především v nohách. Pokud se v hlubokých žilách tvoří krevní sraženiny, nazývá se to flebotrombóza.

Mezi další onemocnění krevních cév patří Raynaudův syndrom, obrovskobuněčná arteritida a chronická žilní insuficience (chronická žilní nedostatečnost).