Borůvky: Pomáhají proti průjmu?

Jaké jsou účinky borůvek?

K léčivému účinku borůvek přispívají různé přísady, mezi nimi především třísloviny. Působí adstringentně na sliznice, protizánětlivě a antibakteriálně.

Dalšími důležitými složkami jsou antokyany. Působí jako silné antioxidanty, to znamená, že mají schopnost zachytit a neutralizovat agresivní kyslíkové sloučeniny (volné radikály) v krvi, které poškozují buňky.

  • Na základě dlouholetých zkušeností lze sušené bobule užívat vnitřně při mírných průjmech a zevně při mírných zánětech sliznice úst a krku.
  • Suché extrakty z čerstvých borůvek lze užívat vnitřně proti těžkým nohám (v souvislosti s mírnými poruchami prokrvení žil) a k úlevě od metliček.

Lidové léčitelství aplikuje borůvky i při zvracení, krvácení a hemeroidech, ale i špatně se hojících vředech a kožních onemocněních. Účinnost v těchto případech není prokázána.

Jak se borůvky používají?

Borůvky lze použít jako domácí lék nebo ve formě hotových přípravků.

Borůvky jako domácí lék

Čerstvě připravený šálek borůvkového ovocného čaje můžete pít několikrát denně. Denní dávka je od 20 do 60 gramů sušených borůvek. Platí nejen pro dospělé, ale i pro děti nad deset let a teenagery.

Pro ostatní věkové skupiny se doporučuje následující denní dávka:

  • jeden až tři roky: 10 – 15 gramy
  • čtyři až devět let: 15 – 20 gramy

K zevnímu použití borůvek na zánětlivé sliznice úst nebo krku jsou užitečné čajové odvary na kloktání nebo výplachy. K tomu můžete tři lžíce sušených borůvek zalít půl litrem studené vody, zahřát, 30 minut povařit a poté scedit. Kloktejte jím několikrát denně nebo si vypláchněte ústa.

Hotové přípravky s borůvkami

Existují i ​​hotové přípravky na bázi borůvek. Patří sem například sušené a práškové borůvky, ale i dražé s antokyany izolovanými z čerstvých borůvek (pro zlepšení nočního vidění). Používejte takové přípravky podle pokynů v příbalovém letáku nebo podle doporučení lékaře nebo lékárníka.

Jaké vedlejší účinky mohou borůvky způsobit?

Co je třeba zvážit při používání borůvek

K léčbě průjmu používejte pouze sušené borůvky. Čerstvé bobule zvyšují průjem – ve skutečnosti mají mírný projímavý účinek.

Vzhledem k tomu, že zatím nejsou k dispozici žádné výsledky výzkumu o léčbě dětí mladších čtyř let, je třeba se léčbě malých dětí borůvkami vyhnout.

V lidovém léčitelství se někdy doporučuje čaj z listů borůvky (například při průjmu). Protože však listy ve vysokých dávkách mohou vyvolat příznaky otravy, nedoporučuje se jejich užívání – a to ani v nízkých dávkách dlouhodobě!

Jak získat borůvky a produkty z nich

Zajímavá fakta o borůvkách

Borůvka (též borůvka, Vaccinium myrtillus) patří do čeledi vřesovitých (Ericaceae). Je rozšířen v chladných a mírných oblastech severní polokoule. Na jihu (asi střední Evropa) stoupá až do alpínského pásma.