Boldo Leaves: Jak fungují

Jaký je účinek boldo?

Listy keře boldo jsou uznávány jako tradiční bylinný lék. Používají se při mírných funkčních poruchách jater a žlučníku, při mírných zažívacích potížích a k podpůrné léčbě zácpy.

Léčivými složkami bolda jsou různé alkaloidy, flavonoidy a dvou až tříprocentní silice (v nich monoterpeny). Hlavním alkaloidem je antispasmodikum boldin. Stimuluje tvorbu žluči a zvyšuje tvorbu a uvolňování žaludeční šťávy.

U bolda byly popsány i protizánětlivé, jaterní ochranné a antioxidační účinky. Antioxidant znamená, že léčivá rostlina dokáže vychytávat buňky poškozující agresivní kyslíkové sloučeniny („volné radikály“) v těle.

Jak se boldo používá?

Boldo lze použít několika způsoby.

Boldo jako domácí lék

Za tímto účelem zalijte asi lžičku jemně nasekaných listů bolda 150 mililitry vroucí vody. Přikryté necháme deset minut louhovat a poté části rostliny přecedíme. Takový šálek teplého boldo čaje můžete pít dvakrát až třikrát denně. Denní dávka je 4.5 gramu listů boldo.

Listy bolda můžete také kombinovat s jinými léčivými rostlinami při přípravě čaje na léčbu zažívacích potíží. Například kombinace s anýzem, fenyklem nebo mátou peprnou pomáhají při dyspepsii (bolesti v horní části břicha, nadýmání, plynatost, pálení žáhy, nevolnost, zvracení). Při poruchách funkce žluči může pomoci přidání listů vlaštovičníku nebo artyčoku.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají svá omezení. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Existují různé hotové přípravky na bázi listů boldo, například tekuté extrakty, jako jsou tinktury) a suché extrakty jako tablety a kapsle. Při použití a dávkování se prosím řiďte pokyny v příbalovém letáku nebo doporučeními svého lékaře či lékárníka.

Jaké vedlejší účinky může Boldo způsobit?

Boldo občas způsobuje alergické reakce. Navíc u lidí se světlou pletí může být kůže citlivější na sluneční záření.

Na co byste si měli dát pozor při používání produktů Boldo

Při neprůchodnosti žlučovodu, žlučníkových kamenech, cholecystitidě a jiných žlučových onemocněních i závažných onemocněních jater rozhodně vyhledejte lékařskou pomoc.

Vzhledem k obsahu alkaloidů nesmí ženy užívat Boldo během těhotenství. Neexistuje dostatečný výzkum o bezpečnosti použití u kojících žen a dospívajících do 18 let. V takovém případě se předem poraďte s lékařem.

Jak získat produkty Boldo

Sušené listy bolda, čaj a standardizované léčivé přípravky připravené k použití najdete ve vaší místní lékárně a dobře zásobených drogeriích. Pro správné použití a dávkování si přečtěte příslušnou příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Co je Boldo?

Boldo (Peumus boldus) je keř vysoký až šest metrů, původem z Chile a Peru. Je také naturalizovaný na západním pobřeží Spojených států a v horských oblastech Středomoří. Stálezelená rostlina nese po celý rok silné, kožovité, celokrajné listy, které mají silnou kořenitou vůni.

Sušené listy bolda používané k výrobě léčivých přípravků pocházejí z Chile.