Scintigrafie kostí: definice, důvody, postup

Co je scintigrafie kostí?

Kostní scintigrafie je podtypem scintigrafie. Velmi dobře se s ním dají posoudit kosti a jejich metabolismus. Za tímto účelem se pacientovi vstříkne do žíly radioaktivně značená látka (radionuklid). Čím vyšší je lokální metabolická aktivita, tím více se ho ukládá v kosti. Záření emitované radionuklidem lze poté změřit a zobrazit jako obraz.

V některých případech stačí vyšetřit jednotlivé kosti nebo jednotlivé úseky skeletu scintigrafií (částečná scintigrafie skeletu). Tím se snižuje radiační zátěž pro celý organismus. V ostatních případech je nutná celotělová scintigrafie skeletu např. pro zjištění metastáz z nádorových nádorů (např. nádorů prsu, prostaty, plic nebo ledvin).

Kdy se provádí kostní scintigrafie?

Mnoho onemocnění a poranění kostí je spojeno se zvýšenou nebo sníženou metabolickou aktivitou a lze je proto snadno detekovat scintigrafií.

Například zvýšený metabolismus lze měřit v oblasti zlomeniny kosti. Kostní scintigrafii lze tedy použít k zobrazení zlomenin kostí, i když k tomu v naprosté většině případů stačí normální rentgen.

  • Rakovina kostí a kostní metastázy
  • Zánět kostí (osteomyelitida, spondylodiscitida)
  • Revmatoidní artritida (revmatismus)
  • Infarkt kostí
  • Poruchy kostního metabolismu, jako je Pagetova choroba nebo osteomalacie (bolestivé měknutí kostí)

Pomocí kostní scintigrafie jsou navíc často objasněny nejasné kostní a kloubní obtíže a také potíže s kloubními protézami (uvolnění, zánět).

Scintigrafie kostí: rizika