Posílení dětského imunitního systému

Jak posílit imunitní systém vašeho miminka

Po narození se imunitní systém dítěte musí vypořádat s viry, bakteriemi a dalšími choroboplodnými zárodky, které jsou pro něj stále cizí. Nezralá tělesná obrana miminek ještě nevytvořila protilátky proti těmto patogenům. Přesto proti nim novorozenci nejsou bezbranní. Takzvanou ochranu hnízda totiž posilují mateřské protilátky, které se v těhotenství dostávají do těla dítěte přes placentární bariéru.

I když se tyto protilátky časem odbourávají, do té doby posilují obranyschopnost dítěte. A ochranu hnízda lze rozšířit kupř. prostřednictvím kojení. Dostatek spánku a čerstvého vzduchu také posilují imunitní systém, a to i u miminek.

Proč mateřské mléko posiluje imunitní systém

Mateřské mléko navíc obsahuje ideální mix všech důležitých živin, vitamínů a stopových prvků, které vaše miminko potřebuje. Mateřské mléko také obsahuje bioaktivní složky. Všechny tyto látky podporují zdravý růst dítěte a rozvoj silného imunitního systému.

Zvláště důležité je začít kojit ihned po porodu. Přestože mléčné žlázy ještě neprodukují krémově bílé mateřské mléko, produkují nažloutlé kolostrum. Každá kapka toho je pro novorozence neuvěřitelně drahá! Kolostrum obsahuje nejen všechny důležité výživné složky ve vysokých koncentracích, ale je také klíčové pro obranu dítěte před infekcí:

 • Až dvě třetiny buněk v kolostru jsou bílé krvinky (leukocyty). Tvoří protilátky, které neutralizují bakterie a viry.
 • Kolostrum obsahuje prebiotické složky, které podporují růst prospěšných bakterií v těle dítěte. Více si o tom můžete přečíst v článku Prebiotika.

Nejen časné kojení posiluje imunitní systém vašeho dítěte, ale také dlouhodobé kojení. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje kojit dva roky nebo déle kromě doplňkové stravy. Složení mateřského mléka se totiž postupem času přizpůsobuje potřebám dítěte. Obsahuje například více protilátek a bílých krvinek, pokud je matka nebo dítě infikováno patogenem.

Dlouhodobé kojení také chrání děti před infekcemi dolních cest dýchacích, záněty uší, průjmem, cukrovkou 1. typu a obezitou. Vědci dokonce naznačují, že dlouhodobé kojení by mohlo snížit riziko rakoviny, jako je akutní lymfoblastická leukémie a Hodgkinův lymfom.

Další tipy na posílení imunitního systému vašeho dítěte

Kromě kojení existuje mnoho dalších způsobů, jak můžete přirozeně posílit imunitní systém vašeho dítěte v prvním roce života:

 • Suchý ohřívací vzduch způsobuje, že sliznice jsou náchylnější k patogenům. Zajistěte dobré vnitřní klima a místnost pravidelně větrejte. Opusťte pokoj s dítětem, zatímco místnost větráte, abyste zabránili nachlazení.
 • Procházky s miminkem jsou v zimě také bezproblémové. Čerstvý vzduch je dobrý pro vaše dítě – i pro vás!
 • Zda probiotika pomáhají posilovat imunitní systém u kojenců, není dosud dostatečně prokázáno, i když existují náznaky možného přínosu. Vždy si nechte poradit od svého dětského lékaře!

Profylaxe vitaminu D

Sluneční světlo nestačí, aby miminka produkovala dostatek vitamínu D. Z tohoto důvodu se jim v prvních 12 až 18 měsících života podává vhodný přípravek k prevenci křivice a posílení zdraví kostí. Existují náznaky, že podávání vitaminu D má pozitivní vliv i na imunitní systém. Tyto účinky však zatím nejsou dostatečně prokázány.

Posílení imunitního systému u batolat: jak to funguje

Co je dobré pro miminka, posiluje i imunitní systém mladších i starších dětí – a ještě mnohem víc: pohyb na čerstvém vzduchu, společenské kontakty, zdravá a pestrá strava, dostatek spánku a očkování proti spalničkám, příušnicím a podobně. silný imunitní systém.

Nepřehánějte hygienu

Pro posílení imunitního systému dětí by neměly být vystaveny nadměrné hygieně. Náš moderní hygienický způsob života podle odborníků znamená, že v životním prostředí i v lidském těle ubývá rozmanitost choroboplodných zárodků. Výsledná nerovnováha v mikrobiomu také mění imunitní systém, a proto pravděpodobně podpoří rozvoj alergií a chronických zánětlivých onemocnění.

Není proto vhodné chránit děti před bacily nadměrnou čistotou. Místo toho je důležitá zdravá rovnováha v hygieně. Zde je několik příkladů:

 • Pokud je to možné, děti by neměly pít ze stejné láhve. Sdílení hračky je naopak neškodné.
 • Neustálé mytí a dezinfekce rukou není nutné. Děti (i dospělí) by si však po toaletě, použití veřejné dopravy a před jídlem měli vždy důkladně umýt ruce.

Nepříznivá je i nesprávná péče o pleť. Dokáže narušit mikrobiální bariéru na kůži proti choroboplodným zárodkům. Pro zdravou kožní bariéru byste měli pokožku svého dítěte čistit jemně a všude, kde je to možné, používat jemné, pH neutrální produkty.

Vyrazte do přírody

Správné oblečení

Ujistěte se, že nosíte správné oblečení. V chladném období by mělo být vaše dítě oblečeno teple, zejména kolem hlavy, krku, břicha a chodidel. To pomůže předejít nachlazení nebo infekcím močového měchýře. V létě byste měli dbát na to, aby bylo vaše dítě dostatečně chráněno před sluncem.

Vitamin D

Můžete také posílit imunitní systém vašeho batolete tím, že je necháte nasávat sluneční světlo venku. To je nezbytné pro tvorbu vitaminu D a tedy i pro neporušený imunitní systém. Zdravé děti po druhých narozeninách však potřebují pouze doplňky vitaminu D, jaké se podávají dětem v prvních 12 až 18 měsících života, ve zvláštních případech, jako jsou chronická gastrointestinální onemocnění.

Kontakt se zvířaty

Kontakt s ostatními dětmi

Děti děti potřebují – nejen ze sociálního, ale i imunologického hlediska. Děti s mnoha sourozenci mají například silnější imunitní systém a méně alergií.

Podobně je tomu u dětí, které navštěvují jesle a školky místo toho, aby se o ně staraly převážně doma. Kontakt s jinými dětmi může také posílit imunitní systém vašeho dítěte, protože poznají nové choroboplodné zárodky a rozšíří svou imunologickou paměť.

Pokud je dítě znovu infikováno známým patogenem, jeho imunitní systém může reagovat účinněji. Takže i když si děti během prvních tří zim ve školce často nosí domů jednu rýmu za druhou, jejich imunitní systém z toho dlouhodobě profituje. Ze strachu z nachlazení nemá smysl izolovat děti od ostatních lidí.

Kromě toho posiluje imunitní systém vašeho dítěte, pokud se cítí pohodlně, hodně se směje s ostatními, hraje si, zpívá, tančí a mazlí se.

Jezte pestrou stravu a dostatečně pijte

Pestrá strava chrání mikrobiom ve střevě. Nabídněte svému dítěti především čerstvé ovoce a zeleninu, dále celozrnné výrobky, ryby a zdravé tuky. Imunitu posilující živiny, vláknina a vitamíny, které obsahují, jsou pro děti důležité k posílení imunitního systému. To může přispět ke zdravé střevní flóře a posílit imunitní systém.

Vaše dítě by také mělo během dne dostatečně pít (nejlépe neperlivou vodu nebo bylinkový čaj), aby nedocházelo k vysychání sliznic. V zimě je potřeba tekutin kvůli studenému a ohřátému vzduchu ještě větší. Pokud sliznicím chybí vlhkost, nefunguje tak dobře odstraňování virů a bakterií – a vy jste náchylnější k infekcím.

Přírodní pomocníci na imunitní systém mohou být užiteční pro dospělé, ale nevhodní pro děti: dětem do jednoho roku by se med neměl podávat. Echinacea a doplňky stravy, například se zinkem nebo vitaminem C, by měly být dětem také podávány pouze po poradě s lékařem.

Zabraňte pasivnímu kouření

Vyhněte se kouření v blízkosti dětí. Nikotin je pro tělo jed, podporuje rakovinu, narušuje funkci buněk a orgánů a oslabuje imunitní systém. Mějte prosím také na paměti, že kouř se usazuje v domácnosti a v oblečení.

Zdravý spánek

Pro posílení imunitního systému by děti (stejně jako dospělí) měly mít dostatek spánku. Spánek umožňuje tělu a spolu s ním i imunitnímu systému se zotavit. Tím se snižuje riziko infekčních onemocnění.

Studené sprchy, sauna a Kneippova terapie

A: děti by k tomu neměly být nuceny, ale měly by se účastnit dobrovolně. Své dítě můžete pro saunování nadchnout, pokud budete dodržovat několik pravidel:

 • Zpočátku na maximálně pět minut, na spodní lavici a maximálně na dvě sezení,
 • Nevstupujte do sauny se studenýma nohama,
 • před ochlazením studenou vodou vyjděte krátce na čerstvý vzduch a poté spusťte studené polévání nohou,
 • pijte hodně tekutin před a po saunování.

Děti mohou také vyzkoušet mírnější formy Kneippovy terapie k vybudování imunitního systému. Mohou například pravidelně chodit naboso, a to i dvě až pět minut v mokré trávě nebo v ranní rose. Velmi odvážní se mohou pár vteřin až maximálně dvě minuty procházet ve sněhu nebo si máčet nohy ve studeném potůčku.

Poté je ale potřeba nohy opět zahřát. Komu je zima nebo se třese, by se však neměl účastnit rosy, vody nebo šlapání sněhu! Možné jsou i studené sprchy, aplikované opatrně a jemně na předloktí a nohy až těsně nad kolena.

Dodržujte doporučení pro očkování

Některá infekční onemocnění mohou být velmi nebezpečná, zejména pro děti (například spalničky nebo příušnice). Proti některým z těchto onemocnění je k dispozici očkování. Chrání před příslušnými patogeny a ve většině případů mohou zabránit propuknutí onemocnění. Nechejte proto své děti pravidelně očkovat v souladu s doporučeními Stálého výboru pro vakcinaci Institutu Roberta Kocha (STIKO).

Mohou rodiče sát dudlík?

Zubaři varují před tím, aby rodiče dávali dětem dudlíky nebo lžičky do úst, aby zabránili přenosu bakterií zubního kazu. Ve skutečnosti by ústní flóra rodičů mohla mít také pozitivní vliv na ústní flóru jejich dětí a sloužit jako trénink k posílení imunitního systému.

Studie ukazují: Pokud rodiče cucají dudlík častěji, u 18měsíčních dětí je menší pravděpodobnost vzniku ekzému a astmatu souvisejícího s alergií než u kojenců, jejichž rodiče si dudlík nikdy nevložili do úst a místo toho ho umyli nebo vyvařili.

Posílení imunitního systému během těhotenství

 • Jezte zdravou stravu,
 • vyhnout se stresu,
 • nekouřit a
 • nepijte alkohol.

Svou roli hraje i očkovací status nastávající matky: pro pozdější posílení ochrany hnízda miminka má smysl nahlédnout do očkovacího záznamu, jakmile budete chtít mít děti. Některá očkování se dají dohnat i v těhotenství.

Nedávná studie však dokázala, že mazlení má také pozitivní vliv na imunitní systém dítěte: Okamžitý kontakt s kůží po císařském řezu, kdy je novorozenec přiložen na matčin prs ještě na operačním sále, snižuje možné obtíže s přizpůsobením pro miminko a také zajišťuje přenos zdravých mateřských zárodků.