Horečka Boutonneuse: Cesty infekce a léčba

Horečka Boutonneuse: Popis

Horečka Boutonneuse je také známá jako středomořská horečka, protože je běžná v celé oblasti Středomoří. Jde o infekční onemocnění způsobené bakterií Rickettsia conorii. Nemoci způsobené touto nebo jinými rickettsiemi se také nazývají rickettsie podle jejich objevitele Howarda Taylera Rickettse.

Všechny rickettsie se šíří klíšťaty, blechami, roztoči nebo vši. Pro původce boutonneusové horečky (R. conorii) slouží jako přenašeče klíšťata (zejména klíště hnědého psa). Ve skutečnosti je toto onemocnění jednou z nejčastějších horeček přenášených klíšťaty v jižní Evropě. Například v Portugalsku se každý rok nakazí boutonneuseovou horečkou 10 ze 100,000 XNUMX lidí. Není neobvyklé, že se nakazí i rekreanti ze střední Evropy. Jednotlivé případy infekce byly zaznamenány také v Africe a na Černém moři.

Termín „boutonneuse“ pochází z francouzštiny a lze jej přeložit jako „flekatý“ nebo „knoflíkovitý“. Popisuje skvrnité kožní projevy, které vyvolává boutonneuse horečka.

Boutonneuse horečka: příznaky

Lymfatické uzliny v blízkosti místa vpichu jsou často zanícené a hmatatelně zvětšené (lymfadenitida).

Navíc se u postižených rozvine stejnojmenná boutonneuse horečka: tělesná teplota stoupne na více než 39 stupňů Celsia asi na jeden až dva týdny.

Třetí až pátý den nemoci se vyvine hrubá tečkovaná vyrážka (makulopapulární exantém). Společně s horečkou opět mizí a nezanechává žádné stopy (jako jsou šupiny nebo jizvy).

Typické příznaky Boutonneuse horečky jsou často doprovázeny bolestmi hlavy, kloubů a svalů.

Boutonneuse horečka: komplikace

Infekce původcem boutonneuse horečky aktivuje imunitní systém v těle. V důsledku toho mohou být tělu vlastní zánětlivé látky (cytokiny) zvýšeny v krvi a ovlivnit srážecí systém. U některých lidí s boutonneusovou horečkou se tak tvoří krevní sraženiny, které ucpávají cévy – například v podobě hluboké žilní trombózy na nohou.

Boutonneuse horečka: Příčiny a rizikové faktory.

Boutonneuse horečka je způsobena bakterií Rickettsia conorii. Tato bakterie žije jako parazit především v klíšťatech, která zase žijí v srsti hlodavců nebo psů. V oblasti Středozemního moře je klíšťatem nakaženo až 70 procent psů. Přibližně každé desáté klíště je nositelem rickettsie.

Pokud si rekreanti takové psy vezmou domů (do Německa, Rakouska, Švýcarska atd.), může dojít k zavlečení rickettsie. Klíšťata se mohou přenést ze psů na člověka. Naštěstí se to stává zřídka, protože tento druh klíštěte preferuje infikování psů. Mohou však přežívat roky v domácnostech a u lidí opakovaně vyvolávat boutonneusovou horečku.

Boutonneuse horečka: vyšetření a diagnóza

Správná kontaktní osoba pro boutonneusovou horečku je specialista v oboru vnitřního lékařství s doplňkovým titulem infektologie. Tento klinický obraz zná i specialista na tropickou medicínu. V případě typických příznaků horečky a kožní vyrážky se však postižení obvykle nejprve poradí se svým rodinným lékařem. Může také zahájit potřebná vyšetření.

Prvním krokem ke stanovení diagnózy je odebrání anamnézy. Za tímto účelem vám lékař položí různé otázky, jako například:

  • Máte nějaké další příznaky? Pokud ano, jaké?
  • Trpí podobnými příznaky i další lidé ve vašem okolí?
  • Všimli jste si kousnutí nebo nápadné oblasti na kůži?
  • Víte o nějakém napadení klíšťaty u domácích zvířat ve vaší oblasti?
  • Byl jste v poslední době v zahraničí, zejména v oblastech Středomoří?
  • Měli jste blízký kontakt s hlodavci nebo psy z těchto oblastí?

Lékař poté změří vaši tělesnou teplotu, prohlédne celou vaši kůži a prohmatá oblasti lymfatických uzlin. Při podezření na Boutenneuse horečku odebere vzorek tkáně z nápadné oblasti kůže. V laboratoři to lze vyšetřit na genetický materiál patogenů pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR).

Je také možné detekovat genetický materiál patogenu pomocí PCR pomocí vzorku krve od pacienta. Kromě toho lze krev testovat na protilátky proti rickettsiím. Takové protilátky však lze nalézt pouze několik dní po infekci.

Krevní testy také pomáhají vyloučit jiné onemocnění s podobnými příznaky.

Boutonneuse horečka: Léčba

Boutonneusova horečka se léčí antibiotikem doxycyklinem. Postižení musí užívat jednu tabletu dvakrát denně po dobu dvou až sedmi dnů.

Boutonneuse horečka: průběh onemocnění a prognóza

Ve většině případů je boutonneuse horečka mírná. Všechny příznaky onemocnění odezní asi do dvou týdnů a nezanechají žádné následky. Zvláště pokud je nemoc včas diagnostikována a léčena antibiotikem, ke komplikacím dochází velmi zřídka. Nejpravděpodobněji se vyvinou u starších lidí, alkoholiků a diabetiků. U nich mohou být snáze postiženy vnitřní orgány, jako je mozek. V jednom až pěti procentech případů je Boutonneuse horečka smrtelná.

Boutonneuse horečka: Prevence

V případě boutonneusové horečky spočívá profylaxe v ochraně před kousnutím klíštěte. Opatření by měla být přijata zejména při těsném kontaktu s potenciálně infikovanými hlodavci a psy v oblastech Středozemního moře, kolem Černého moře, na Sibiři, v Indii, střední a jižní Africe.

  • Noste uzavřené boty s vysokou nohavicí a dlouhé kalhoty zastrčené do ponožek. To klíšťatům nedává příležitost dostat se na exponovanou oblast kůže na chodidlech nebo nohách. Přenos přes oblečení není možný.
  • Spreje proti klíšťatům – nastříkané na oděv nebo zápěstí – také udržují přisávače krve pryč.
  • Pokud máte psa, měli byste mu nasadit obojek proti klíšťatům. To snižuje riziko, že váš pes chytí infikovaná klíšťata – která by vás pak mohla nakazit horečkou Boutonneuse.