Rovnátka: Definice, důvody, klady a zápory

Co je to rovnátka?

Rovnátka se používají k léčbě malokluzí zubů nebo čelisti. Obvykle se používají ve fázi růstu zubů – tedy u dětí. U dospělých lze rovnátka často použít pouze ke korekci malokluze.

Ortézy jsou vyrobeny z kovů, jako je ocel nebo titan, plasty nebo keramika. Podle důvodu ošetření používá zubní lékař fixní nebo volná rovnátka. Děti se obvykle léčí volnými rovnátky, protože tuto jemnější formu podporuje stále existující růst zubů. Estetickou možností, zejména pro dospělé, jsou tzv. neviditelná rovnátka. Vnitřní součásti rovnátek za zuby nejsou zvenčí téměř viditelné.

Pevné závorky

V jakých případech se fixní rovnátka používají, jak zubař postupuje a jaké jsou výhody a nevýhody, se dočtete v textu Fixní rovnátka.

Volné závorky

Neviditelná rovnátka

Invisalign a Aligner – existují různé modely rovnátek, které jsou zvenčí (téměř) neviditelné. Více se o nich dozvíte v textu Neviditelná rovnátka.

Šle pro dospělé

Čeho lze dosáhnout s rovnátky pro dospělé? Které modely lze uvažovat? Co je třeba vzít v úvahu během léčby? Odpovědi na tyto otázky najdete v textu Rovnátka – dospělí.

Kdy dostanete rovnátka?

Různé KIG

Ortodontické indikační skupiny jedna a dvě pokrývají mírnější nesouososti zubů. Pro stanovení KIG se měří vzdálenost mezi zuby, například pokud horní řezáky přesahují spodní nebo naopak. Totéž platí, pokud jsou zuby příliš blízko u sebe nebo příliš daleko od sebe a tvoří mezeru.

Mezi indikační skupiny tři, čtyři a pět patří vývojové poruchy v oblasti hlavy jako rozštěp rtu a patra, příliš velký prostor mezi zuby nebo při kousání spodních zubů vně před horními zuby (zkřížený skus).

Co děláš s rovnátky?

Poté zubní lékař sejme otisky horní a dolní čelisti. Na jejich základě se zhotovují sádrové modely, které slouží jako šablona pro rovnátka. To se pak vyrábí v zubní laboratoři.

Pokud se vám rovnátka uvolní, lékař vám ukáže, jak je správně zavést. Vysvětlí vám také, na co si musíte dát při jejich nošení pozor a jak rovnátka čistit.

Pokud potřebujete fixní rovnátka, je potřeba trpělivost s aplikací – trvá to asi dvě hodiny, protože rovnátka se lepí nebo tmelí.

Jaká jsou rizika rovnátek?

Léčba ortodontickými aparáty, jako každý lékařský zákrok, s sebou nese určitá rizika. Komplikace obvykle nastávají s fixními rovnátky:

  • bolest způsobená silami působícími na zuby
  • odvápňovací skvrny na zubech
  • zvýšená citlivost zubů
  • záněty, výrůstky a regrese dásní
  • poškození skloviny při sejmutí fixních rovnátek
  • zkrácení kořenů zubů vlivem silného tlaku
  • návrat do původní polohy vlivem pohybu zubu

Během léčby může dojít k nepředvídaným, nepříznivým změnám stavu zubů a čelistí. V těchto případech pomůže změna terapie ošetřujícím zubním lékařem.

Co musím mít na paměti, když mám rovnátka?