Bradykardie: Příznaky, příčiny, léčba

Jak lze zabránit kožnímu onemocnění?

Vakcína proti parvoviru B19 neexistuje. Jedinými opatřeními, jak zabránit infekci, je udržovat dobrou hygienu rukou a vyhýbat se kontaktu s nakaženými lidmi. Tato opatření jsou zvláště důležitá pro těhotné ženy. Je také lepší vyhnout se vstupu do školky nebo školy, pokud tam došlo k propuknutí kožního onemocnění.

Někdy se bradykardie vyskytuje u nenarozených nebo novorozenců. Během porodu se srdeční frekvence u nenarozeného dítěte často snižuje během kontrakce. Při syndromu apnoe-bradykardie trpí nedonošené děti dušností a pomalým srdečním tepem.

Jak se vyvíjí bradykardie?

Bradykardie nastává, když sinusový uzel generuje příliš málo elektrických impulzů (sinusová bradykardie). V tomto případě je srdeční tep pomalý, ale pravidelný.

Jaké jsou příznaky bradykardie?

Bradykardie často nezpůsobuje žádné příznaky. Sportovci například nemají pocit, že jejich srdce bije v době odpočinku pomaleji než nesportovci. Někdy je však srdeční frekvence tak nízká, že srdce pumpuje příliš málo krve do systémového oběhu. V důsledku toho již nejsou dostatečně splněny požadavky na kyslík – zejména mozku. Výsledkem jsou často bolesti hlavy, závratě, bezvědomí, nevolnost a zvracení.

Existuje mnoho možných příčin bradykardie. Sinusová bradykardie není u sportovců nebezpečná. Někdy se však srdeční rytmus zpomalí při užívání některých léků. Tento vedlejší účinek vykazují zejména léky, které postižené osoby užívají kvůli jiným poruchám rytmu. V některých případech je pak nutné vysadit odpovídající účinné látky nebo snížit jejich dávku.

Vyšetření a diagnostika

Zacházení

Ne vždy je nutné léčit pomalý srdeční tep. Lidé se zdravým srdcem se často dobře vypořádají s mírnou bradykardií. Bradykardie je obvykle problematická a vyžaduje léčbu pouze tehdy, když se objeví příznaky a srdeční tep se nebezpečně zpomalí (méně než 40 tepů za minutu).

Svépomoc při srdečních arytmiích

Pro lidi trpící bradykardií je nejlepší svépomocí poradit se s lékařem, když se objeví příznaky. Pravidelné kontroly jsou však vhodné i u zdravých lidí, protože různé fyzické stavy podporují srdeční arytmie. U pacientů s bradykardií je vhodné nechat si léky zkontrolovat lékařem, protože četné účinné látky někdy spouštějí srdeční arytmie.