Zamrznutí mozku: Příčina, co dělat?

Stručné shrnutí

  • Popis: náhlá, bodavá bolest hlavy, obvykle v oblasti čela nebo spánků, objevující se po rychlé konzumaci studeného jídla nebo pití. Proto se také nazývá studená bolest hlavy.
  • Příčina: Studený podnět v ústech (zejména na patře) rozšiřuje přední mozkovou tepnu a způsobuje, že do mozku proudí více krve. Související náhlé zvýšení tlaku spouští krátkodobou bolest hlavy.
  • Co dělat. Není potřeba žádná léčba, protože studená bolest hlavy po krátké době sama odezní.
  • Prevence: Studená jídla a nápoje si vychutnejte pomalu a před kontaktem s patrem v dutině ústní je mírně předehřejte.

Jak dochází k zamrznutí mozku?

Vědci určili příčinu zmrazení mozku. Ve studii tým vedený neurologem Jorgem Serradorem pozoroval, že přední mozková tepna se rozšiřuje, když se do úst a zejména patra dostanou velmi chladné látky.

Kanadská studie dospěla k dalšímu důležitému závěru: testované osoby byly požádány, aby snědly 100 mililitrů zmrzliny. Testovací skupina na to měla pět sekund, zatímco kontrolní skupina měla podstatně více času.

V důsledku toho asi 30 procent testovaných osob v testované skupině zažilo studené bolesti hlavy, zatímco pouze asi 17 procent kontrolní skupiny zažilo zmrazení mozku. Studená bolest hlavy se tedy vyskytuje převážně při rychlé konzumaci studeného jídla.

Co je zmrazení mozku?

Zamrznutí mozku je jednou z primárních bolestí hlavy. Jedná se o bolesti hlavy, které nemají identifikovatelnou příčinu, ale představují samostatný klinický obraz (např. migréna, tenzní bolesti hlavy) – na rozdíl od sekundárních bolestí hlavy, které jsou založeny na jiném onemocnění (např. bolesti hlavy způsobené chřipkou nebo traumatické poranění mozku).

Co dělat v případě zamrznutí mozku?

Protože mozkový mráz po několika sekundách sám odezní, není nutná speciální terapie – například léky proti bolesti.

Tipy pro prevenci

Aby nedošlo k zamrznutí mozku v první řadě, je vhodné vychutnávat si studená jídla pomalu. Studená jídla a nápoje by se navíc neměly dostat do kontaktu s patrem, dokud nejsou v ústech trochu předehřáté. Tyto jednoduché tipy jsou dobrým způsobem, jak se vyhnout zamrznutí mozku.