Braxton Hicksovy kontrakce a sestupné kontrakce: rozdíl

Cvičební kontrakce: Kdy začínají a proč k nim dochází?

Zhruba od 20. týdne těhotenství se vaše děloha začíná připravovat na proces porodu. Přibližně v této době můžete poprvé zaznamenat dříve neznámý pocit napětí nebo stahování břicha. Nejpravděpodobnějším důvodem jsou tzv. tréninkové kontrakce. Tehdy se hladké svaly dělohy stahují a poté se opět uvolňují. Tyto první kontrakce posilují svaly a dítě i placenta jsou lépe prokrveny. Děloha takříkajíc trénuje na porod.

První kontrakce, které lze cítit, jsou tzv. Alvarezovy kontrakce. Tyto krátké, vlnité tréninkové kontrakce jsou relativně slabé, nepravidelné a nekoordinované. Napínají se pouze malé oblasti dělohy. Jak těhotenství postupuje, stále větší části hladkého svalstva dělohy se stahují a kontrakce jsou častější a poněkud silnější. Odborníci to označují jako Braxton-Hicksovy kontrakce. To jsou také stále cvičné kontrakce, které nemají žádný vliv na děložní čípek.

Jak poznáte tréninkové kontrakce?

Pokud tomu tak není a ke kontaktům dochází více než třikrát za hodinu nebo více než desetkrát denně, měli byste kontaktovat lékaře. Totéž platí, pokud se bolest zvyšuje. Námaha a stres také zesilují kontrakce. Proto: dopřejte si odpočinek a relaxaci!

Co jsou to kontrakce?

Ani kontrakce (předčasný porod) ještě neotevřou děložní čípek. Jak název napovídá, zajišťují, aby se děloha a dítě zabořily hlouběji do pánve matky. V lepším případě (ale bohužel ne vždy) hlavička miminka s mírným pootočením postupně sklouzne k porodním cestám. K tomu dochází většinou až od 36. týdne těhotenství. To znamená, že tréninkové kontrakce jsou patrné mnohem dříve než jejich snižování. Bod, ve kterém kontrakce začnou v jednotlivých případech, však závisí na tom, zda se jedná o první porod nebo ne:

Ty, které už dítě (nebo více) porodily, pociťují pokles břicha a s ním spojené stahy někdy jen pár dní před termínem. Je také možné, že se hlavička do začátku porodu neposune do pánve, takže není možné jednoznačně rozlišit stahy a porodní bolesti. Nelze tedy přesně říci, kdy po kontrakcích porod začne.

Jaké jsou pocity kontrakce?

Kontrakce se mohou objevit přibližně každých deset minut nebo s přestávkou mezi několika hodinami nebo dny. Těhotné ženy tyto kontrakce prožívají jinak. Mnozí obvykle zaznamenají pouze pocit napětí a zřídka si stěžují na skutečnou bolest. Je však také možné bolestivé, nepříjemné tahání, které vyzařuje do zad a stehen.

Stejně jako tréninkové kontrakce, i nižší kontrakce mohou být zmírněny teplem. V teplé vaně nebo s termoforem na břiše bolest většinou ustoupí.

Nové bříško díky kontrakcím

Některé ženy nezaznamenají žádné fyzické známky kontrakcí a všímají si pouze toho, že se něco změnilo na tvaru jejich břicha. Po kontrakcích se břicho najednou posadí níž, v horní části břicha je o něco více místa a obtíže jako pálení žáhy, nadýmání a dušnost už nejsou tak hrozné. Nová poloha dítěte však nyní vyvíjí tlak na močový měchýř, což zvyšuje nutkání močit. Pokud najednou musíte častěji chodit na toaletu, může to být také známka toho, že jste již kontrakci prodělali.

Ale už skutečné kontrakce?