Prsní implantáty: tvary, materiály, postup, rizika

Co jsou prsní implantáty?

Prsní implantáty jsou plastové podložky, které se vkládají do prsní tkáně za účelem zvětšení nebo obnovení prsou. Všechny současné prsní implantáty se skládají ze silikonového obalu naplněného buď fyziologickým roztokem nebo silikonovým gelem. Povrch implantátů může být buď hladký, nebo zdrsněný (texturovaný).

Jako nejúčinnější se zatím osvědčil texturovaný povrch, který pomáhá předcházet bolestivým srůstům pojivové tkáně. Prsní implantáty se zdrsněným povrchem navíc tak rychle nekloužou.

Někteří výrobci nabízejí i prsní implantáty potažené různými látkami. To má zabránit srůstům, srůstům a infekcím po zavedení implantátů.

Prsní implantáty: výplně

Klasicky se prsní implantát vyplní pevnějším silikonovým gelem. Oproti tekutému silikonu používanému v minulosti má tu výhodu, že výplň méně prosakuje a tvar implantátu se nemění. Silikonem plněné prsní implantáty také zajišťují přirozený tvar prsou i při pohybu.

Prsní implantáty: Tvary

Nejčastěji používané prsní implantáty mají kulatý tvar. Díky tomu zvýrazňují horní polovinu prsou a tím i dekolt – přání mnoha žen, které se rozhodly pro kosmetické zvětšení prsou.

Anatomické prsní implantáty naopak svým kapkovitým tvarem napodobují přirozený tvar ženského prsu: v horní oblasti jsou spíše úzké a směrem dolů se rozšiřují. To dává prsům přirozeně vypadající základ. Jsou také zvláště vhodné pro kompenzaci asymetrických prsou.

Kdy se používají prsní implantáty?

Prsní implantáty se používají v následujících situacích:

 • zvětšení prsou u žen z kosmetických důvodů
 • asymetrická prsa
 • rekonstrukce prsu po jeho amputaci, například při rakovině prsu
 • @ zvětšení prsou v případě transsexuality

Prsní implantáty se tedy používají jak k obnově prsou, tak k jejich zvětšení.

Který specialista by měl operaci provést?

Pojmy jako „kosmetický chirurg“, „specialista na estetickou medicínu“, „odborník na kosmetickou chirurgii“ nebo „estetický chirurg“ nejsou zákonem chráněné pojmy, a proto nevypovídají nic o kvalifikaci lékaře pro augmentaci prsou (nebo jinou kosmetickou chirurgii) !

Co děláte při augmentaci prsou pomocí prsních implantátů?

Při přípravě na operaci musí lékař nejprve individuálně zjistit nejvhodnější tvar a velikost implantátu pro pacienta. Řídí se přitom především představami a přáními pacienta. Musí vzít v úvahu i šířku hrudníku, stav kůže a tělesnou symetrii pacienta.

Bezprostředně před operací chirurg nakreslí řezné linie na prsou pacientky pomocí fixu vhodného pro kůži.

Vlastní výkon – chirurgické zvětšení prsou – se obvykle provádí v celkové anestezii. Vzácněji se používá pouze lokální anestezie.

Prsní implantáty: Přístupové cesty

Chirurg ve většině případů provede ostrým nožem čtyř až pěticentimetrový řez těsně pod prsy (inframamární přístup). Tento řez umožňuje přesné umístění prsního implantátu a ukázalo se, že je to přístupová cesta s nejnižší mírou komplikací.

Alternativně se lékař může rozhodnout provést příčnou incizi v axile nebo takzvanou incizi na okraji dvorce, při které nařízne kůži na spodním okraji dvorce v délce čtyř centimetrů. Protože však mlékovody, které ústí do bradavky, jsou vystlány biofilmem osídleným zárodky, představuje řez na okraji dvorce zvláště vysoké riziko zanesení bakterií do rány.

Zavádění prsních implantátů

Prsní implantáty se přednostně zavádějí pod prsní svaly (pozice subpektorálního implantátu). To umožňuje prsnímu svalu zakrýt přechod mezi měkkou tkání a prsním implantátem a přirozeně jej tvarovat bez vytváření schodů:

Případně může chirurg umístit prsní implantáty přes prsní svaly. Tato poloha prepektorálního implantátu je zvláště vhodná pro pacientky s ochablou a přebytečnou kůží prsu, protože je vyplněna přímo prsním implantátem.

Po augmentaci prsou

Po zavedení prsních implantátů chirurg pečlivě uzavře rány stehy. Ještě na operačním sále je obléká sádrovým obvazem. Aby prsní implantáty nesklouzly, pevně omotává hrudník pacientky savou bavlnou a elastickými obinadly.

Pacient je nyní převezen do zotavovací místnosti, aby se zotavil z procedury. Poté je přemístěna na normální oddělení.

Po augmentaci prsou pomocí prsních implantátů zůstává pacientka v nemocnici obvykle jeden až dva dny; pokud se objeví problémy, jako jsou infekce rány, pobyt v nemocnici se prodlouží.

Jaká jsou rizika prsních implantátů?

Zavedení prsních implantátů obvykle není lékařsky nezbytný zákrok, ale kosmetický zákrok. O to důležitější je znát možná rizika. Tyto zahrnují:

 • bolestivá a tvar měnící tvorba pouzdra kolem prsního implantátu (kapsulární fibróza)
 • poškození implantátu, případně s vyprázdněním výplně do tkáně
 • asymetrický tvar prsou nebo nesprávná poloha implantátu
 • tvorba kožních záhybů
 • krvácení během a po operaci
 • tvorba modřiny (hematom)
 • nutnost krevní transfuze s odpovídajícím rizikem infekce
 • Poranění měkkých tkání a nervů během operace
 • Infekce ran a poruchy hojení ran
 • Případy anestezie
 • alergická reakce na použité materiály a léky
 • kosmeticky neuspokojivé jizvy

V případě kapsulární fibrózy nebo poškození prsního implantátu může být nutné implantát vyjmout a v případě potřeby zavést jiný.

Rakovina kvůli prsním implantátům?

U několika žen se zdrsněnými (texturovanými) prsními implantáty – zejména těch s makrostrukturovanými implantáty – se rozvine zvláštní forma rakoviny: anaplastický velkobuněčný lymfom spojený s prsními implantáty (BIA-ALCL). Jedná se o vzácnou formu non-Hodgkinova lymfomu.

Dosud také není jasné, jak přesně je riziko, že se u ženy s prsními implantáty vyvine takový lymfom (i s ohledem na různé typy texturovaných prsních implantátů). Jedním z důvodů je, že BIA-ACLC se zdá být celkově vzácný:

Například 07. září 2021 Spolkový institut pro léčiva a zdravotnické prostředky (BfArM) v Německu v té době oznámil 30 potvrzených případů BIA-ACLC a 27 podezřelých případů. Pro představu bylo v roce 67,600 v celém Německu provedeno více než 2020 XNUMX zvětšení prsou silikonovými implantáty (prsní implantáty vyrobené ze silikonu se v Evropě používají mnohem častěji než ty s fyziologickým roztokem).

Podle našich nejlepších současných znalostí také bylo a stále je málo případů BIA-ACLC v jiných zemích. Například americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zaregistroval k 733. lednu 05 celosvětově 2020 hlášení případů BIA-ACLC.

Zdá se, že lymfom spojený s prsními implantáty, který je včas odhalen a správně léčen, má dobrou prognózu.

Na co si musím dát pozor u prsních implantátů?

Během prvních dnů po zavedení prsních implantátů je přirozené, že jsou vaše prsa mírně oteklá a bolestivá. V případě potřeby vám lékař předepíše analgetikum.

První čtyři týdny po zavedení prsních implantátů se vyhněte cvičení nebo činnostem, které vyžadují zvednutí paží nad výšku ramen.

Zábalový obvaz aplikovaný po operaci lékař nahradí podpůrnou podprsenkou s kompresním pásem počínaje druhým dnem po operaci. Kompresní pás byste měli nosit šest týdnů a podpůrnou podprsenku obvykle tři měsíce.

Během prvních čtyř týdnů po operaci váš lékař znovu ultrazvukem zkontroluje, zda se v oblasti rány nenahromadila krev nebo voda z rány. V případě potřeby je nutné tyto nahromaděné látky odsát nebo dokonce odstranit v novém provozu.

Kdy je nutné vyměnit prsní implantáty?

Odstranění nebo výměna prsních implantátů je nutná zejména v následujících situacích:

 • Prasknutí implantátu nebo sklouznutí implantátu
 • @ Kapsulární fibróza
 • Problémy s měkkými tkáněmi

Některé ženy si nechají vyměnit prsní implantáty, protože jsou nespokojené s výsledky a chtějí například jinou velikost nebo tvar.