Zmenšení prsou: důvody, metody a rizika

Co je zmenšení prsou?

Zmenšení prsou – nazývané také mammaredukční plastika nebo mammaredukce – je operace, při které se z jednoho nebo obou prsů odstraní žlázová a tuková tkáň (u mužů v případě potřeby pouze tuková tkáň). To se provádí za účelem snížení velikosti a hmotnosti prsou.

Zmenšení prsou obvykle provádí plastický chirurg.

Zmenšení prsou bez operace?

Pokud by stačilo i malé zmenšení prsou, lze toho dosáhnout cvičením a zdravou stravou. V malé míře lze takto zmenšit a stáhnout prsa. V případě výrazného nálezu však většinou neexistuje alternativa k operaci.

Kdy se provádí zmenšení prsou?

Přestože by mnoho žen chtělo mít velká prsa, mohou být i zátěží. Ženy s příliš velkým poprsím často trpí například chronickými bolestmi zad a šíje. Někdy se také objevují problémy s držením těla a dokonce i sklouznutí plotének.

Svou roli může hrát i psychická zátěž příliš velkými prsy: Ženy se z estetických důvodů často cítí ve svém těle velmi nepříjemně. To pak možná ovlivňuje jejich sexuální život a sportovní aktivity.

Možné důvody pro chirurgické zmenšení prsou jsou tedy:

 • psychický stres kvůli velkým prsům
 • nestejnoměrně velká prsa
 • neustálé podráždění kůže a ekzém v podprsní rýze (intertrigo)

V takových případech je mammaredukční plastika obvykle jedinou možností léčby a poskytuje pacientkám obrovskou úlevu.

Zmenšení prsou pro muže

Za určitých okolností může být zmenšení prsou nutné i u muže. Totiž, když se prsa zvětší a vypadají žensky. Tato tzv. gynekomastie obvykle představuje pro postižené muže obrovskou psychickou zátěž. Navíc se často objevuje bolest a pocit napětí. Pokud se s příčinou gynekomastie nedá bojovat dietou, cvičením nebo léky, používá se chirurgické zmenšení prsou.

Co se dělá při zmenšení prsou?

Před operací probíhá operační plánování. Součástí je kromě podrobné konzultace a informační diskuse mezi lékařem a pacientkou i přesné změření prsou podle velikosti a tvaru. Bezprostředně před operací chirurg nakreslí na kůži pacienta plánované linie řezu pomocí značky.

Zmenšení prsou pro ženy

V zásadě jsou na výběr různé techniky postupu. U všech je z prsů odstraněn tuk a žlázová tkáň. Různé techniky se však liší přesně v tom, kde jsou potřebné řezy provedeny.

V zásadě se chirurg snaží zanechat co nejméně jizev. O tom, která metoda se nakonec použije, rozhodne lékař a pacient společně před operací.

Pokud chirurg odebere z prsou hodně tkáně, často kromě zmenšení prsou provádí i lifting prsou. Výsledek je esteticky uspokojivější.

T-metoda

U T-metody (nazývané také kotva nebo Strömbeckova metoda) lékař pomocí skalpelu prořízne oblast dvorce. Tento řez je veden svisle dolů pod bradavkou k záhybu pod prsy. Tam opět řeže v horizontální linii. Vznikne tak řez ve tvaru T, který dává operační technice jméno.

Po odstranění tkáně posune bradavku s dvorcem nahoru a zašije operační rány.

L-metoda

L-metoda se řídí stejným principem jako T-metoda – pouze s tím rozdílem, že zde chirurg kyčle horizontální řez v podprsním záhybu pouze na jednu stranu. Výsledkem je řez ve tvaru L namísto řezu ve tvaru T.

Vertikální metoda podle Lejour

O metoda (Benelliho metoda)

Zde chirurg omezí řez na kulatý řez kolem dvorce. Díky tomu je metoda O nejméně zjizvenou zmenšením prsou. Protože však malým řezem nelze odstranit mnoho tkáně, je vhodný pouze pro malá zmenšení prsou.

Zmenšení prsou pro muže

Existují také různé chirurgické metody na výběr pro zmenšení mužských prsou. Který z nich si vybrat, závisí do značné míry na počátečním stavu prsou a požadovaném výsledku. Zde jsou nejdůležitější techniky:

V případě tzv. pseudogynekomastie („falešná gynekomastie“) dochází ke zvětšení mužského prsu výhradně kvůli hromadění tuku. V tomto případě postačí čistá liposukce v lokální anestezii nebo v šeru. Přebytečná kůže poté obvykle zcela ustoupí, takže není nutné žádné napínání kůže. Pokud ano, chirurg obvykle odstraní kůži v kruhu kolem dvorce.

U skutečné gynekomastie se kromě tukové tkáně zvětšuje i žlázová tkáň mužského prsu. Při zmenšení prsou pak chirurg obvykle provede řez na spodním okraji dvorce a zcela odstraní tkáň mléčné žlázy. Navíc může být nutné odsát tuk a napnout kůži.

V zásadě se zmenšení mužských prsou provádí v polosedě (pro lepší posouzení tvaru prsou) a trvá asi jednu až dvě hodiny v závislosti na rozsahu zákroku.

Jaká jsou rizika zmenšení prsou?

Rizika spojená se zmenšením prsou zahrnují:

 • krvácení, modřiny a otoky
 • @ Poranění nervů s možnou trvalou ztrátou citlivosti
 • infekce rány a poruchy hojení ran
 • neestetické jizvy, proliferace jizev
 • alergické reakce na léky a použité materiály
 • smrt tukové tkáně
 • rozdílná výška bradavek po operaci
 • smrt bradavky
 • komplikace anestezie

V závislosti na typu operace hrozí i zhoršení schopnosti kojit po zmenšení prsou. To platí zejména pro mladé ženy, které chtějí mít děti.

Mnohým komplikacím lze předejít dostatečnými zkušenostmi chirurga a pečlivým plánováním operace. Přesto je důležité, aby lékaři své pacienty podrobně informovali o možných rizicích – zejména proto, že jde často o žádaný výkon bez lékařské nutnosti.

Na co musím pamatovat po zmenšení prsou?

Otok a změna barvy po operaci jsou zcela normální. Ty po nějaké době samy zmizí. Do té doby není možné zkontrolovat konečný estetický výsledek. To je možné až tři měsíce po zmenšení prsou. V případě potřeby lze na žádost pacienta provést chirurgické sledování.

Stehy se odstraňují po sedmi až čtrnácti dnech. Existuje však i speciální šicí materiál, který se po nějaké době sám rozpustí.

V prvním období po zmenšení prsou musí ženy nosit speciální podpůrnou podprsenku. To zabraňuje tahu na ránu a také zabraňuje deformaci prsou během procesu hojení. Opěrná podprsenka by se měla nosit nepřetržitě (tj. ve dne v noci) po dobu nejméně šesti týdnů.

Zmenšení prsou u mužů se obvykle provádí ambulantně. Drény umístěné k odvádění krve a sekretu z rány lze odstranit po jednom až dvou dnech.

Po dobu tří až šesti týdnů po zmenšení prsou by muži měli nepřetržitě (tj. ve dne i v noci) nosit přiléhavý kompresní pás.

Pokud pacientka není spokojená s tvarem prsou, hojením jizvy nebo polohou bradavky, je možné to napravit chirurgicky.

Fyzická omezení po proceduře zmenšení prsou

Ženy by měly po propuštění z nemocnice fyzicky odpočívat alespoň tři týdny. U mužů je po zmenšení prsou vhodná doba fyzického odpočinku v délce alespoň dvou týdnů.

Plně funkční budete pracovat až po třech až čtyřech týdnech (ženy) nebo dvou až čtyřech týdnech (muži). Pokud máte fyzicky náročnou práci, možná budete potřebovat delší dobu na zotavení.

Po zmenšení prsou byste se měli prozatím vyvarovat sportů, které zatěžují především svaly hrudníku a paží – například tenis, golf a posilování. Podrobnější doporučení k tomu poskytne ošetřující lékař.

Aby nedošlo k narušení hojení rány, je třeba se prozatím vyhnout i návštěvám sauny nebo solária. Zejména ženy by měly během prvních týdnů po zmenšení prsou spát na zádech a ne na břiše nebo na boku (aby se nenarušilo hojení ran).

Zmenšení prsou: jizvy a co s nimi dělat

O své jizvy můžete začít pečovat několik dní po operaci – požádejte o radu svého lékaře nebo sestru. Na chirurgické stehy můžete pravidelně aplikovat konvenční mast na rány. Po úplném zahojení ran můžete aplikovat speciální gely na jizvy. To může pomoci snížit zjizvení. Zeptejte se svého lékaře, zda vám může doporučit konkrétní produkt.

UV světlo způsobuje, že se v jizvách ukládá více tmavšího kožního pigmentu (melaninu), což je činí viditelnějšími. Abyste tomu zabránili, měli byste se asi tři měsíce po zmenšení prsou vyhýbat přímému slunci a návštěvám solária.