Kojení: Výhody, nevýhody, tipy

Jak správně kojit?

Správné kojení chce trochu cviku. Zejména během prvních dnů po porodu to často nejde hladce. To je naprosto normální, protože sotva něco, co uděláme poprvé, se hned podaří.

Pokud jde o kojení, mnoho žen má bolestivou zkušenost, že to také vyžaduje trochu cviku a dobré vedení. Kvůli podrážděným, bolavým, krvavým bradavkám při kojení, s tím spojeným bolestem nebo bolestivým mastitidám však mnozí kojení předčasně ukončí.

Zejména prvorodičky mají navíc často mnoho otázek ohledně kojení: Jak dlouho kojit na jedno prso? Co dělat, když je prso příliš tvrdé na kojení? Kojení nefunguje, co teď? Měli byste budit novorozence na kojení?

Pro rady a odpovědi na tyto a mnohé další otázky jsou nejlepšími místy porodní asistentky, laktační konzultace a konzultace kojení v ordinacích gynekologů. Najdete zde také pomoc s typickými „vedlejšími účinky“, jako jsou bolavé, bolavé bradavky, které kojení může u matek vyvolat, zejména v začátcích.

Kojení: Poprvé

Po narození leží miminko na vašem břiše s hlavičkou blízko bradavky. Většina novorozenců si pak reflexivně najde cestu k cíli sama. Pokud ne, musí matka trochu pomoci.

Polohy při kojení

Než bude dítě kojeno, měla by si matka najít dobrou polohu pro kojení, ve které může zůstat uvolněná. Může to být například poloha na boku nebo poloha kolébky.

Vysvětlení nejoblíbenějších poloh při kojení a jaká poloha se pro kterou situaci nejlépe hodí, najdete v článku Polohy při kojení.

Kojení: Správný způsob, jak se přisát

Své miminko můžete kojit vsedě i vleže. Nesprávné „kupírování“ u bradavky rychle vede k bolestivým komplikacím při kojení. Správné přisátí tomu může zabránit – a také předejít problémům se zády (přiložit dítě k prsu, nikoli prs k dítěti!).

Zde jsou důležité tipy, jak správně přisát novorozence ke kojení:

 • Celý dvorec musí být v ústech: miminko bradavku obklopuje, nejen saje.
 • Střídejte prsa při kojení. Nejlepší je začít plnější stranou.
 • Masáž prsou: Miminko masíruje prso bradou, aby mléko snáze teklo. V případě otužování jsou nápomocné polohy kojení, při kterých brada působí na tuto oblast.
 • Matka a dítě by neměli být v nemocnici odděleni (rooming-in).

Čepice na kojení

Někteří lékaři a porodní asistentky doporučují nasadit na bradavky kojící čepici, než maminky přiloží své dítě ke kojení. Je však sporné, zda je to skutečně užitečné.

Stimulovat produkci mléka

Někdy se produkce mléka rozbíhá pomalu. Některé ženy se pak obávají, že neprodukují dostatek mateřského mléka pro své dítě.

Chcete-li zjistit, které příznaky naznačují, že produkce mléka je příliš nízká a zda existují způsoby a prostředky, jak produkci zvýšit, přečtěte si náš článek o stimulaci produkce mléka.

Jak dlouho byste měla kojit?

Týdny, měsíce, roky: matky kojí své děti různě dlouho. Co ale na toto téma říkají odborníci: Jak dlouho by ženy měly ideálně kojit své dítě?

Odpověď na tuto otázku najdete v článku „Jak dlouho byste měla kojit?

Kojení

Čas ukončení kojení se u každého jedince liší. Některé matky chtějí více nezávislosti nebo se chtějí vrátit do práce. Některé děti už tekutou stravu nechtějí a kojí se samy. Někdy si zdravotní problémy vyžádají i ukončení kojení.

Je důležité si uvědomit, že přerušení kojení se nestane přes noc. Jak dlouho trvá ukončení kojení a na co byste si měli dát pozor, se dozvíte v článku o ukončení kojení.

Odsávání mléka

Možné je i odsávání a kojení. Například před schůzkou mimo domov můžete po kojení odsát trochu mléka a uložit ho do lednice pro pozdější krmení. To vám dává flexibilitu kombinovat kojení a odsávání.

Jak správně odsávat a na co bezpodmínečně musíte dbát při hygieně se dozvíte v článku Odsávání mléka.

Kojení: Jak často byste měli své dítě kojit?

Jak často a jak dlouho dítě pije v prvních dnech po porodu, hraje hlavní roli v produkci mléka v matčině prsu. Aby se zajistilo, že to začne rozumně, přestávky na kojení by nikdy neměly přesáhnout čtyři hodiny v prvním týdnu. V nejlepším případě byste měli své dítě kojit zhruba každou jednu až tři hodiny.

V prvních týdnech vaše dítě přijde k prsu ke kojení nejméně osmkrát za 24 hodin. To, jak často je kojení v následujících měsících nutné, také vždy závisí na vývoji miminka a denní kondici.

V podstatě odborníci doporučují kojit podle potřeby – tedy tak často a tak dlouho, jak to miminko chce a potřebuje. Nemusíte se však příliš obávat: Nemůžete příliš kojit – dítě dostane, co potřebuje.

Kdy zasáhnout

Někdy však můžete nebo musíte zasáhnout do pitného rytmu kojence. Některá miminka jsou po narození unavená a hodně spí. Pokud navíc málo pijí a přibývají na váze jen pomalu, může být šetrně probuzen k pití.

Pokud má novorozenec žloutenku (hyperbilirubinémie, žloutenka), dítě by mělo být kojeno každých několik hodin, aniž by předtím plakalo.

Jak často byste měli novorozence kojit, může také záležet na vás: Trpíte-li překrvením mléka nebo mastitidou, nepříjemné pocity snáze ustoupí pravidelným kojením a kratšími přestávkami mezi kojením.

Kojení: Výhody a nevýhody

Kladete si otázku: kojit ano či ne? Odpověď je v podstatě jednoznačné ano. Kojení je totiž forma výživy daná přírodou a je optimálně přizpůsobena tělesnému vývoji miminka.

Pokud jste vy i vaše dítě zdraví, měli byste se proto prvních šest měsíců snažit plně kojit. Částečné kojení, tedy směs kojení a podávání kupované kojenecké výživy, je podle odborníků také lepší než nekojit vůbec. Jestli kojíte přímo nebo mléko odsáváte a dáváte jako lahvičku, není velký rozdíl.

Kojení: Výhody

Mateřské mléko je dokonale přizpůsobeno potřebám novorozence. Obsahuje vše, co miminko potřebuje pro růst a zdravý vývoj. Z mateřského mléka prospívají zejména předčasně narozené děti a také nemocní novorozenci.

Výhody kojení jsou:

 • Ochrana před nemocemi: méně infekcí středního ucha, průjmů a syndromu náhlého úmrtí kojenců u kojených dětí; méně častá obezita později v životě
 • U matky: zrychlená involuce dělohy, rychlejší vylučování uložené vody, nižší riziko rakoviny prsu a rakoviny vaječníků
 • Vazby při kojení: Kontakt s kůží a hormony podporují emocionální pouto mezi matkou a dítětem.
 • Kojení vás dělá šťastnými: hormony zlepšující náladu zajišťují relaxaci.
 • Kojení šetří čas, peníze i životní prostředí: Mateřské mléko je vždy dostupné, ve správné teplotě a hygienicky „zabalené“.
 • Kojení podporuje inteligentní mysl: Existují důkazy o vyšším průměrném inteligenčním kvocientu (IQ) kojených dětí.

Mateřské mléko: Ingredience

Vitamíny, bílkoviny, tuky, minerály, protilátky a další: mateřské mléko obsahuje řadu důležitých složek pro miminka – ve správném množství a složení.

Vše, co potřebujete vědět o vzácných složkách mateřského mléka a jak se vyrábí, se dočtete v článku Mateřské mléko.

Kojení: Nevýhody

Laktace

Laktace v prvních dnech po porodu je již pro většinu žen nepříjemná.

Co přesně se během laktace děje a co můžete s bolestí s tím spojenou dělat, se dozvíte v článku Laktace.

Problémy s kojením

Kojení může způsobit problémy, zvláště zpočátku. Dítě například pláče při kojení. Je možné, že dítě je příliš rozptylováno vnějšími podněty a přestimulováno. V tomto případě může pomoci odpočinek, hodně kontaktu s pokožkou a poloha kojení vleže.

Nebo má dítě v bříšku vzduch – v tom případě může pomoci říhnutí po kojení nebo mezitím.

Dítě usne při kojení, než se nasytí? Dokud miminko vyprodukuje alespoň čtyři plné plenky denně a normálně přibere, nebývá to problém.

Dítě pije málo nebo příliš zřídka? Pak může být vhodné jemně probudit dítě k kojení. Pravidelný kontakt s kůží (například s pomocí utěrky) povzbuzuje dítě k sání a pomáhá matce, aby si včas všimnula příznaků kojení dítěte. Pro další tipy a rady kontaktujte svou porodní asistentku nebo laktační poradkyni.

Dítě při kojení kouše nebo pláče? Dítě při kojení plive nebo se dusí? Bolí vás při kojení? S těmito a mnoha dalšími překážkami vám může pomoci porodní asistentka nebo odborníci na poradně kojení. Neváhejte využít této pomoci, aby bylo kojení pro vás i vaše miminko hned od začátku úžasným zážitkem.

Vše, co potřebujete vědět o správném způsobu řešení zadržování mléka, bolavých bradavek, bolesti prsů při kojení nebo mastitidy, najdete v článku Problémy s kojením.

Další možné nevýhody

Kojení nejen zatěžuje prsa a vyžaduje vytrvalost. Kojící ženy se musí potýkat i s dalšími nevýhodami a problémy:

 • Fyzická závislost: Kojení může matkám ztížit návrat do práce a běžného života.
 • abstinence od stimulantů, jako je alkohol a nikotin
 • @ osobní nátlak na to, abyste byli výhradně odpovědní za krmení dítěte
 • Sexualita: Dotek v oblasti prsou může být pro kojící ženy bolestivý. Některé muže dráždí i intimita mezi matkou a dítětem při kojení.
 • Nedostatek přijetí: Někdy se kojení setkává s malým přijetím ze strany partnera a sociálního okolí.

Kdy byste neměla kojit?