Kojení a léky: co potřebujete vědět

Kojení a léky: Kolik drogy skončí v dítěti?

Současné kojení a užívání léků je přijatelné pouze v případě, že účinná látka nepřechází do mateřského mléka nebo je vstřebávání pro kojence neškodné. Než však lék absorbovaný matkou v období kojení na kojence zapůsobí, musí účinná látka nejprve projít z krve matky do mléka a odtud přes gastrointestinální trakt kojence do krevního oběhu.

Ne každá látka to zvládá stejně dobře. Mimo jiné je jeho koncentrace často značně minimalizována degradačními a konverzními procesy. Takzvaná farmakokinetika účinné látky určuje, jak škodlivé může být kojení a příjem léků pro kojence. Důležitými faktory jsou zde vstřebávání a distribuce léčiva, jeho biochemická přeměna a degradace (metabolizace) a jeho vylučování – nejprve v těle matky a poté v těle kojence.

Kojení a léky: koncentrace v mléce

U žen, které kojí a užívají léky, závisí jejich koncentrace v mateřském mléce na:

 • koncentrace léčiva v mateřské krvi (plazmě): Čím vyšší je, tím více se dostává do mateřského mléka.
 • Velikost molekul: malé molekuly procházejí přímo, s většími se v mléce hromadí zejména molekuly rozpustné v tucích.
 • Vazba na plazmatické bílkoviny: Do mléka se dostávají pouze nenavázané účinné látky.

Kojení a drogy: Kojenecké faktory

Na rozdíl od těhotenství je vaše miminko po porodu v termínu plně vyvinuté a jeho metabolismus je již značně aktivní. To znamená, že škodlivé látky na něj nemají takový vliv, jako když byl ještě plodem.

Ještě však ne vše běží jako u dospělých: játra a ledviny kojence ještě nefungují tak rychle. Vazba na bílkoviny v plazmě je také nižší, což zvyšuje účinnost léku u kojence, zejména v prvních měsících. Střevní stěna kojence je navíc stále velmi propustná, vstřebávání je zpomalené, hematoencefalická bariéra ještě není plně vyvinuta, hodnota pH v žaludku je vyšší, dítě má méně pankreatických enzymů a žlučových kyselin.

Roli hraje i vypité množství, a proto je zejména u plně kojených miminek třeba pečlivě zvážit, zda některý z matčiných léků nevyvolává u dítěte negativní reakce.

Kojení a léky: Co je třeba zvážit?

Než budete kojit při užívání léků, můžete se nejprve pokusit zvládnout své příznaky pomocí domácích léků. U každodenních neduhů, jako jsou gastrointestinální potíže, nachlazení nebo drobné bolesti, jsou domácí léky často dobrou alternativou během kojení. U homeopatik se při kojení doporučuje potence D6, a to ve formě tablet a globulí. Během kojení je třeba se vyvarovat alkoholových kapek.

Pokud tyto léky nepomohou nebo se jedná o vážnější onemocnění, musíte si před použitím léků i přes kojení ujasnit s lékařem možná rizika. Měli byste také vyhledat odbornou radu ohledně rostlinných léků a vyhnout se nekontrolovaným produktům, protože mohou být kontaminovány pesticidy nebo těžkými kovy. Některé lékárny jsou držiteli certifikátu „lékárna přátelská dětem“ a mohou vám kvalifikovaně poradit.

 • Užívejte pouze léky s účinnými látkami, které jsou dlouhodobě vyzkoušeny a jsou považovány za neškodné
 • Lepší mono než kombinované přípravky
 • Žádné retardované přípravky (= přípravky se zpožděným uvolňováním účinné látky), protože koncentrace účinné látky v krvi pak zůstává dlouhodobě trvale vysoká
 • Lepší jsou krátkodobě působící látky s krátkým poločasem rozpadu
 • Pečlivě zvažte výhody a rizika: Co nejméně, tolik, kolik je potřeba!
 • Snížený příjem, pokud možno jen XNUMXx denně po kojení, nejlépe když zkušenost ukazuje, že dítě po napití déle spí.
 • Ženy, které kojí a užívají léky, by měly brát jakékoli neobvyklé chování při pití, mdloby nebo neklid ze strany svého dítěte vážně a pro jistotu vyhledat lékařské vysvětlení.

Kojení a léky na každodenní nemoci

Kojení a léky na nachlazení

Kojení a léky na bolest

Migréna, bolest hlavy, zubů, bolest po operaci nebo císařském řezu – s těmi se při kojení nemusíte zbytečně odvažovat. K úlevě od bolesti při kojení je kromě paracetamolu vhodný ibuprofen. Je také možná lokální anestezie (lokální anestetikum), např. u zubaře.

Kojení a léky na gastrointestinální potíže

Zácpa, plynatost a pálení žáhy mohou zkomplikovat život. Ne vždy ale musíte hned užívat léky. Problémy s trávením lze často odstranit změnou stravy. Pomoci už může více ovoce a lněného semínka v jídelníčku nebo zřeknutí se nadýmavých jídel.

Pokud zdravá strava nepomůže, můžete použít blokátory protonové pumpy na reflux nebo jemné léky na plynatost.

V případě průjmu nebo zvracení jsou léky na úlevu přijatelné i při kojení, pokud je to nutné.

Kojení a hormonální antikoncepce léky

Kojení a léky: vhodné nebo ne?

Pokud jde o každodenní nemoci, většinou se uchýlíme k osvědčeným prostředkům, aniž bychom nad tím příliš přemýšleli. Tabulka ukazuje, jak je třeba podrobně hodnotit kojení a léky. Netvrdí, že je kompletní!

Pokud kojíte a potřebujete léky, musíte jejich užívání konzultovat se svým lékařem. Zejména u předčasně narozených, malých nebo nemocných kojenců se vždy doporučuje opatrnost! Nikdy byste však neměli přestat užívat důležité léky z vlastní iniciativy z obavy o své dítě. Dobré řešení pro matku a dítě lze často najít po konzultaci s lékařem.

Léky

Hodnocení

Léky proti bolesti

Paracetamol

Vhodný lék proti bolesti při kojení, první volba

Vhodné při kojení, lék 1. volby

Kyselina acetylsalicylová (ASS, Aspirin)

Kojení a občasný příjem 1.5 g denně nebo vnější použití jsou přijatelné; pravidelné a ve vyšších dávkách nepřijatelné: raději ibuprofen nebo paracetamol!

Při občasném kojení přijatelné, lépe ibuprofen nebo paracetamol!

Pouze pod lékařským dohledem: nebezpečí intoxikace opioidy!

antibiotika

penicilín

antibiotikum 1. volby pro kojení; žádné vedlejší účinky u kojenců, občas kašovitá stolice

Možné během kojení; občas řídká stolice/průjem u kojenců

Cefalosporin (Cefaclor)

Antibiotikum volby při kojení; u kojence občas řídká stolice, vzácně průjem.

Pozor u předčasně narozených dětí a novorozenců s hyperbilirubinémií nebo deficitem glukózo-6-fosfátdehydrogenázy! Vhodnější antibiotika pro kojení jsou penicilin, cefalosporin nebo erytromycin!

Nosní spreje

Xylometazolin (Olynth, Otriven) nebo Oxymetazolin (Nasivin)

Nosní sprej během kojení v pořádku pro krátkodobé použití, bez příznaků u kojených dětí i přes rozsáhlé používání; žádné údaje o přenosu do mateřského mléka, ale místní aplikace pravděpodobně vede k malému přenosu

Reflux/pálení žáhy

Kojení možné; vysoká vazba na bílkoviny v plazmě a nízká perorální dostupnost při absorpci s mateřským mlékem, proto se neočekávají žádné příznaky; kojenecká dávka výrazně pod terapeutickou dávkou pro kojence.

Hydrotalcit nebo Magaldrát

Žádná perorální biologická dostupnost, žádné známky symptomů u kojených dětí; lze použít podle indikace během kojení.

Průjem

Loperamid (Imodium)

Možné přechodně při kojení; nízká relativní dávka, takže u kojených dětí se neočekávají žádné příznaky; několik zdokumentovaných zpráv o použití při kojení.

Zácpa

Pikosíran sodný (Laxoberal)

Bisacodyl (Dulcolax)

Studie neprokázaly žádný lék v mateřském mléce; u kojených dětí se neočekává intolerance; kojení je možné bez omezení.

laktulóza (Lactuverlan)

Nebyly hlášeny žádné příznaky u kojených dětí na mateřské laktulózové léčbě; mezi laxativy volby při kojení.

Nadýmání

Simeticon/Dimeticon

Může být použit během laktace; ani jeden se ze střeva nevstřebává, takže se neočekávají žádné nepříznivé účinky.

Zvracení

Dimenhydrinát (Vomex A)

Antihistaminika, proto příznaky jako sedace nebo hyperexcitabilita u kojených dětí nejsou vyloučeny; přijatelné na několik dní.

Alergie

Občasné požití možné během kojení; žádná výrazná intolerance.

Další antihistaminika: fexofenadin, azelastin, dimetinden

Dlouhodobá léčba může způsobit sedaci nebo hyperexcitabilitu u kojeného dítěte; antihistaminiky volby jsou loratadin nebo cetirizin.

Budesonid (inhalační glukokortikoid).

Žádné známé příznaky u kojeného dítěte; činidlo volby pro astma; nízká perorální biologická dostupnost, takže perorální/rektální použití je bezpečné i pro kojené dítě.

Kyselina kromogcilová

Mohou být použity; nízká absorpce a krátký poločas, takže je pravděpodobně nepravděpodobné, že by se dostal do mateřského mléka.

Kortizon (prednisolon, prednison)

Pokud se užívá jednou nebo po krátkou dobu, dokonce až 1 g/den neškodné; po dlouhé, vyšší dávky raději nekojit 3-4 hodiny po užití kortizonu, v případě potřeby přerušit kojení nebo odstavit, doporučuje se lékařská konzultace; lokální vnější aplikace neškodná; do 10 mg/den nedetekovatelné v mléce.

Hormonální antikoncepce

Hormonální přípravky obsahující gestagen

Během kojení jsou možné pouze přípravky obsahující gestagen: minipilulka, tříměsíční injekce, antikoncepční tyčinky nebo hormonální IUD.

Hormonální přípravky obsahující estrogen

Herpes simplex, zoster

Kojení možné s lokální a systémovou terapií; někdy detekovatelné v séru kojenců, ale žádné abnormality.

Antidepresiva

SSRI

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jako je sertralin, jsou v současnosti nejčastěji předepisovanými antidepresivy. Sertralin je jedním z antidepresiv volby při kojení.

Kojení: Léky, které poškozují dítě

Někdy nepomůže ani domácí lék, ani neexistují žádné neškodné alternativy k lékům. Některá onemocnění navíc vyžadují delší nebo trvalou terapii nebo užívání léku, který dítěti škodí. Následující přípravky nebo terapie proto vyžadují přestávku od kojení nebo úplné odstavení:

 • Cytostatika (na rakovinu – jako chemoterapie – nebo na autoimunitní onemocnění))
 • Radionuklidy
 • Opioidy
 • Kombinované terapie s několika psychotropními nebo antiepileptiky, zejména kombinace s lamotriginem, benzodiazepiny nebo lithiem
 • Léky obsahující jód, jako jsou kontrastní látky obsahující jód
 • dezinfekční prostředky s obsahem jódu pro velkoplošnou dezinfekci

Kojení a léky: Přestávka v kojení nebo odstavení?

Někdy pauza v kojení nestačí, například pokud kojící ženy musí dlouhodobě nebo trvale užívat léky. V tomto případě může být lepším řešením ukončení kojení. Proberte to se svým lékařem!