Kojení: Výživa, živiny, kalorie, minerály

Výživa a kojení: Co jíst při kojení?

Co platilo již v těhotenství, platí stejně tak i při kojení: Strava by měla být vyvážená a zdravá. Na jídelníčku by stále nemělo chybět dostatek ovoce a zeleniny, ale také mléčné a celozrnné výrobky, chybět by nemělo ani maso a ryby.

Konkrétně při kojení by se měl jídelníček skládat z

 • hodně rostlinné stravy,
 • živočišné produkty čas od času, a
 • jen výjimečně tučná a sladká jídla.

Během kojení: Více živin a kalorií

Pokud jste vy sama špatně vyživovaná, budou vašemu miminku chybět důležité životně důležité látky. V zájmu sebe i miminka tedy nezanedbávejte jídelníček a pravidelné stravování při kojení. Kojení stojí energii. Pokud je váš příjem živin špatný, půjde do vašich rezerv.

Kojení: Dietní doporučení

Strava během kojení je z velké části stejná jako v těhotenství: vyvážená, svěží a zdravá. Kromě více kalorií jsou pro udržení produkce mléka a kojení nezbytné následující věci.

Kojení: Hodně pijte

Při kojení se ztrácí hodně tekutin. Kojící matky by proto měly dostatečně pít. Doporučují se tři litry denně. Nemusí být ani tekutější – tím se množství mléka dále nezvyšuje.

Vhodná je voda z vodovodu, minerální voda, džusové střiky a bylinkové a ovocné čaje. Za dobré čaje pro kojení jsou považovány speciální směsi, které stimulují tvorbu mléka. Jejich účinek sice nebyl vědecky prokázán, ale neškodí. Čaje ze šalvěje a máty peprné naopak produkci mléka brzdí.

Kojení: Strava s dobrými zdroji energie

Zhruba polovina energie by měla pocházet z potravin bohatých na vlákninu. Dobrými dodavateli vlákniny jsou například:

 • Celozrnný chléb
 • @ Celozrnné těstoviny
 • Hnědá rýže
 • Brambory
 • Luštěniny
 • Ovoce a zelenina

Výživa s plusem v bílkovinách

Ženy potřebují o 15 gramů bílkovin denně více, pokud kojí. Dieta by proto měla obsahovat mléčné výrobky, jako jsou jogurty, podmáslí, sýry nebo čerstvé mléko. Mořské ryby a celozrnné produkty také obsahují bílkoviny. Denní plátek sýra nebo sklenice mléka navíc pokrývají dodatečnou potřebu bílkovin při kojení.

Vitamíny a minerály

Ženy, které se během kojení stravují vyváženě a zdravě, se nemusí bát nedostatku vitamínů a minerálů. Přesto je důležité hlídat si příjem živin. Kojící matky by měly věnovat zvýšenou pozornost kyselině listové, jódu, vápníku a železu.

Kyselina listová

Maminky mají zvýšenou potřebu kyseliny listové – nejen v těhotenství, ale i při kojení. Samotná strava, i když je zdravá a vyvážená, ne vždy stačí k uspokojení potřeby. Zeptejte se svého lékaře, zda možná budete potřebovat doplněk kyseliny listové. Jinak byste se měli často obracet na potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové, jako jsou:

 • rajčata
 • Zelí
 • Špenát
 • Jehněčí salát
 • Hrášek
 • Pšenice
 • Celozrný chléb
 • Pomeranče
 • Hrozny
 • jahody

Jód, železo a vápník

Pro dobrý přísun jódu se doporučuje jodovaná kuchyňská sůl a ryby dvakrát týdně. Po konzultaci s lékařem byste také měli užívat tablety obsahující 100 mikrogramů jódu denně.

Příliš mnoho jódu škodí zdraví: Neměli byste proto jíst sušené mořské řasy s vysokým obsahem jódu – pokud kojíte!

Strava během kojení by měla obsahovat i dostatek železa. Nejlepším zdrojem železa je maso. Ale také v

 • obiloviny (např. proso, zelená špalda a oves) a
 • Zelenina (jehněčí salát, fenykl, kozí koza, špenát a mrkev).

obsahují hodně železa. Maso by však mělo být na jídelníčku třikrát týdně, pokud kojíte. Strava s vysokým obsahem vitamínu C napomáhá vstřebávání železa – zásoba železa se rychleji plní.

Hodně vápníku se nachází v kapustě, špenátu, fenyklu a brokolici. Pokud tedy kojíte, dostatek zelené zeleniny by mělo skončit na vašem talíři. Dalším významným zdrojem vápníku jsou sýry a podmáslí.

Dieta při kojení: Žádná dieta!

Kojící ženy by v žádném případě neměly omezovat stravu a počet kalorií. Extrémní hubnutí je při kojení špatné, protože jinak se škodlivé látky uložené v tuku uvolňují a shromažďují se v mateřském mléce. Kromě toho se při větším hubnutí může snížit tvorba mléka a obsah energie v mateřském mléce.

Měsíční úbytek váhy kolem dvou kilogramů je v pořádku. Při kojení byste však neměla dosahovat méně kilo než před těhotenstvím.

Kojení na vegetariánské nebo veganské stravě

Diety, které se zcela vyhýbají masu nebo živočišným produktům, mohou způsobit nedostatek důležitých živin a ovlivnit zdraví dítěte. Na to musí pamatovat vegetariánské a zejména veganské maminky, které výhradně kojí.

Převážně vegetariánská strava, ale doplněná mléčnými výrobky a vejci (ovolaktovegetariánská dieta), je při kojení možná bez problémů. Vegetariáni však musí při kojení zajistit dostatečný příjem železa a bílkovin.

Veganky, které kojí, si potřebují zajistit přísun vitamínu B12, železa, vápníku a zinku prostřednictvím doplňků stravy!

Kojení: Co nesmím jíst?

Těhotné ženy se musí zdržet některých potravin. Mnoho maminek si proto při kojení také není jisté a stojí před otázkou: Co se při kojení nesmí jíst? Uklidňující odpověď: V období kojení nejsou omezení týkající se výživy tak velká. Pokud však kojíte, měli byste znát následující body:

 • Káva a kofeinové nápoje co nejméně a až po kojení: Stimulační látky se dostávají do mléka a uvádějí miminka do neklidu. Totéž platí pro energetické nápoje a černý čaj.
 • Kojení vyžaduje abstinenci: vyhněte se alkoholu a nikotinu, když kojíte!

Pokud některé potraviny představovaly v těhotenství vážný problém kvůli možným patogenům, jsou během kojení znovu povoleny. Patří mezi ně například sýr ze syrového mléka a sushi.

Ne všechno se dostane do mléka

Pokud kojíte, můžete jíst, co chcete. To platí i pro kořeněná jídla, stejně jako citrusové plody a jiné kyselé ovoce: Během kojení nemusí nutně vést k bolavému zadečku dítěte.

Výživa ovlivňuje chuť mléka

Ještě poznámka pro kojící maminky: Jídlo může ovlivnit chuť mateřského mléka tak, že kojícímu dítěti nechutná. To se může stát například v případě, že kojíte po konzumaci chřestu. Naopak strava, která je již v období kojení pestrá, znamená, že si dítě zvykne na různé chutě a neobtěžují ho. Než se tedy určitých věcí vzdáte hned od začátku, je lepší si je vyzkoušet.

Kojení: výživa proti alergiím?

Mezi potraviny, které pravděpodobněji způsobí alergické reakce, patří vejce, kukuřice, sója, ořechy a jahody. Pokud kojíte, měli byste stále pokračovat v konzumaci těchto potravin. Pokud je nebudete jíst, nesníží se riziko alergií u vašeho dítěte. Naopak riskujete, že sobě a miminku nezajistíte dostatek nezbytných věcí.

Laktace a tvorba mléka

Za podporu tvorby mléka se považují speciální čaje a slad. Příliš málo tekutin a nepravidelná, na živiny chudá jídla a diety naopak tvorbě mléka škodí. Alkohol také snižuje množství produkovaného mléka. Inhibiční účinek má také máta peprná a šalvěj.

Kojení: Nezanedbávejte výživu!

Je proto nesmírně důležité, aby matka a dítě nezanedbávali výživu při kojení. Udělejte si proto čas na to, abyste se v klidu najedli. Během kojení a zvláště v prvních týdnech je příjemné mít někoho, kdo se stará o vaši fyzickou pohodu.