Prezentace v závěru (Steißlage): Co teď dělat

Prezentace pánve: různé formy

Existují různé typy prezentace závěru. U všech je hlavička dítěte nahoře a pánev dole v děloze. Poloha nohou se však liší:

  • Prezentace čistě koncem pánevním: Dítě má nohy složené nahoru tak, aby chodidla měla před obličejem. Závěr se tedy při porodu dostává dopředu.
  • Perfektní poloha zadní nohy: Obě nohy jsou pokrčené, to znamená, že kolena jsou přitažena k žaludku.
  • Nedokonalá poloha zadní nohy: Jedna noha je pokrčená, druhá je pokrčená jako v poloze závěrem.
  • Perfektní poloha nohou: Obě nohy jsou nataženy dolů; chodidla se proto při porodu pohybují dopředu.
  • Nedokonalé postavení chodidla: Jedna noha je natažena směrem dolů, druhá je pokrčená nahoru.
  • Perfektní poloha kolen: Dítě „klečí“, to znamená, že obě nohy jsou ohnuté dozadu.
  • Nedokonalá poloha v kleku: Miminko „klečí“ pouze jednou nohou, zatímco druhá je pokrčená.

Čistá poloha závěru je nejběžnější formou prezentace závěru. Na druhém a třetím místě následuje pozice chodidla a nohy koncem pánevním. Poloha kolena je velmi vzácná.

Všechny varianty prezentace koncem pánevním jsou považovány za rizikové porody, které vyžadují speciální sledování. Za určitých okolností může být nutné porodit děti císařským řezem.

Příčiny prezentace závěru

Například při předčasném porodu může dojít k prezentaci koncem pánevním, pokud se plod v době předčasného porodu ještě neotočil.

V případě vícečetného těhotenství jsou asi ve třetině případů obě dvojčata vůči sobě zkroucená, to znamená, že jedno dvojče je v poloze hlavou dolů a druhé dvojče je v poloze koncem pánevním. zdola dolů.

I když je dítě velmi velké, a proto se nemůže tak dobře otáčet, často to vede k poloze koncem pánevním. Totéž platí, pokud se dítě obecně pohybuje velmi málo nebo příliš nebo nemá dostatek místa k otáčení kvůli abnormalitě dělohy nebo zúžené pánvi.

Nepříznivě umístěná placenta a příliš krátký pupeční šňůra jsou další možné důvody: Mohou zabránit včasnému otočení dítěte z polohy koncem pánevním do polohy cefalické.

Prezentace pánve s sebou nese rizika

Vnější soustružení pro prezentaci závěru

Tři až čtyři týdny před očekávaným datem porodu se lékař může pokusit otočit dítě zvenčí, pokud je v poloze koncem pánevním. Lékař se pokouší jemnými, tlačnými pohyby v děloze otočit dítě zvenčí tak, aby se takříkajíc převrátilo a hlavička se ocitla dole. Během tohoto procesu je dítě sledováno monitorem kontrakcí (CTG).

Úspěšnost vnějšího soustružení je 50 až 70 procent. V případě, že pokus nevyjde, je třeba vše připravit na nouzový císařský řez.

Předpoklady pro vaginální porod od prezentace koncem pánevním

Pokud dítě splní několik požadavků, pokusí se na klinice o vaginální porod i přes prezentaci koncem koncem pánevním. Dítě by nemělo vážit více než 3500 gramů. Obvod břicha miminka by navíc neměl být výrazně menší než obvod hlavičky, aby porodní cesty byly natažené již při vynoření břicha, aby se pak hlavička nerodila příliš dlouho. Hlava by se pak měla vynořit během 20 až 60 sekund. Nastávající mamince by se mělo podat peridurální anestetikum (epidurál) pro zlepšení relaxace a urychlení porodu.

Císařský řez pro prezentaci koncem pánevním