Lámavé nehty: Příčiny a léčba

Stručné shrnutí

 • Co se skrývá za lámavými nehty? např. nedostatek živin, čisticí prostředky, mechanická síla, různé nemoci.
 • Jaký nedostatek živin může způsobit lámavost nehtů? např. nedostatek vápníku nebo různých vitamínů (A, B, C, biotin nebo kyselina listová).
 • Co dělat v případě lámavých nehtů? V závislosti na příčině, např. vyvážená strava, nošení rukavic při mytí nádobí nebo manipulaci s čisticími prostředky, používání speciálních laků nebo krémů na nehty, léčba základního onemocnění.

Lámavé nehty: příčiny a možná onemocnění.

Lámavé nehty nejen vypadají nevzhledně a jsou otravné – například když se vám zachytí na vlastním pleteném svetru. Mohou také naznačovat nedostatek živin nebo (závažné) onemocnění.

Běžné příčiny lámavosti nehtů jsou:

 • Nesprávná péče: Kdo si nehty nahrubo piluje nebo je pevně mačká nůžkami na nehty, může poškodit strukturu nehtu. Umělé nehty a manikúra s gelovými barvami navíc dokážou zrohovatělou vrstvu zjemnit a zkřehnout.
 • Kožní onemocnění: Někdy mohou být křehké nehty připsány kožnímu onemocnění, jako je plíseň nehtů, lupénka, ekzém nebo nodulární lišejník (lichen ruber; zánětlivé kožní onemocnění se svědivými, zarudlými uzlíky).
 • Poruchy štítné žlázy: Za lámavost nehtů může být zodpovědná jak snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza), tak snížená činnost příštítných tělísek (hypoparatyreóza).
 • Revmatoidní artritida (chronická polyartritida): Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění kloubů a nejběžnější forma revmatického onemocnění. Může způsobit mimo jiné matné, lámavé nehty, poruchy růstu nehtů a drobná krvácení pod nehty.
 • Cytostatika (chemoterapeutika): Tyto látky inhibují růst buněk, které se rychle množí. Používají se především při léčbě rakoviny. Možným vedlejším účinkem této chemoterapie mohou být tenké, lámavé nehty.

Jaký nedostatek živin může způsobit lámavost nehtů?

Kromě výše uvedených příčin mohou být důvodem lámavosti nehtů také některé nedostatky živin. Například nedostatek určitých minerálů nebo vitamínů může vést ke lámavosti nehtů:

 • Nedostatek vitaminu: Někdy jsou tenké, lámavé nehty příznakem nedostatku vitaminu B, vitaminu C, biotinu, kyseliny listové nebo kobalaminu. Nedostatek vitaminu A (retinol) také způsobuje suché, lámavé a lámavé nehty.

V případě vitaminu A však nejen nedostatek, ale i předávkování může způsobit lámavost nehtů.

Lámavé nehty: Co dělat?

Pomocí následujících tipů můžete sami něco udělat proti lámavosti nehtů nebo podpořit terapii základního onemocnění:

 • Vyvážená strava: Vyvážená strava je důležitá pro zdravé a pevné nehty. Může být užitečné užívat další doplňky stravy (např. biotin nebo křemíkové přípravky). Zeptejte se na to svého lékaře.
 • Pracovní rukavice: Při práci ve vodě (mytí nádobí, vytírání podlah atd.) je nejlepší používat pracovní rukavice.
 • speciální péče o nehty: olejové koupele a zábaly rukou jsou osvědčenými metodami proti lámavosti nehtů. Pro zlepšení pevnosti nehtů můžete použít speciální přípravky, jako je olej na nehty nebo krém na nehty. Pro pravidelnou péči o nehty jsou vhodné i rostlinné oleje, jako je mandlový a olivový olej.
 • Pečující krém po sprše nebo koupeli: Po každodenní sprše nebo koupeli má z pečujícího krému radost nejen pokožka, ale také nehty.
 • Speciální laky na nehty: Speciální laky na nehty mohou dodat lámavým nehtům větší pevnost tím, že dodají minerály a ochranný film. Vodou ředitelné laky byste měli nanášet denně, nejlépe před spaním. Můžete je použít i pod kosmetické laky na nehty. Pokud však máte lámavé nehty, může být moudré se na chvíli zdržet používání barevných laků. Protože před každou novou barvou nehtů se musí ta stará odstranit odlakovačem. A to není dobré pro nehty.

Domácí léčba a alternativní způsoby léčení mají své limity. Pokud obtíže přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Lámavé nehty: Co dělá doktor?

Aby se lékař dostal k podstatě příčiny lámavosti nehtů, provede nejprve podrobný rozhovor s pacientem o anamnéze (anamnéze). Bude se ptát například na stravovací návyky, možný kontakt s chemikáliemi nebo jiné obtíže a nemoci.

Po pohovoru následuje fyzikální vyšetření, při kterém si lékař nehty podrobněji prohlédne. Pokud anamnéza a fyzikální vyšetření odhalí známky základního onemocnění jako příčiny lámavosti nehtů, mohou být užitečná další vyšetření:

Jak může lékař léčit lámavé nehty

Pokud jsou lámavé nehty způsobeny základním onemocněním, jejich léčba může také zlepšit pevnost nehtů. Například v případě anémie z nedostatku železa může pomoci doplněk železa. V případě plísně nehtů jsou účinné speciální laky na nehty nebo masti s fungicidními látkami.