Zlomený prst | Koneček prstu

Zlomený prst

A zlomenina konce prst kloub, tj. kloub na špičce prst, je nejčastěji způsobena prudkým nárazem, jako je pád, uvíznutí ve dveřích automobilu nebo padající předmět na kloub. Zda je postižen, lze určit s relativní jistotou, pokud je přítomna nesprávná poloha kloubu a bolest dojde, který asi po 5-15 minutách vyvrcholí a pohmoždit se změnou barvy koneček prstu. Lékař však může dosáhnout jasnosti pouze pomocí zobrazovacího postupu, který je obvykle rentgen.

Chlazení prst, dělat dlahu, umístit ruku vysoko a obecnou ochranu ruky jsou dobré první pomoc. Stejně jako u téměř všech zlomenin je důležité se včas poradit s kompetentním lékařem a výše uvedená opatření pro včasnou léčbu navíc provést sami. Drtivou většinu zlomenin prstů lze léčit bez chirurgického zákroku a u těch, na které se to nevztahuje, může chirurgie často poskytnout úlevu. V jednotlivých případech však rozsah pohybu může zůstat omezený a nelze jej zcela obnovit. Lze očekávat až 20 ° omezení, pokud se vyskytnou komplikované zlomeniny, špatná počáteční léčba a pokročilý věk pacienta.

Prst řez

Pokud budete opakovaně a pečlivě studovat anatomii prstu, rychle zjistíte, že odpovídající vazy, šlachy, klouby a plavidla může dojít ke zranění, pokud si odříznete prst nebo rovinu koneček prstu zcela. Zde nelze uvést přesné prohlášení o tom, co bylo anatomicky zraněno a co lze ještě zachránit, protože to musí být posouzeno v každém jednotlivém případě. Lze však dát naději rychlou návštěvou lékaře a dobrým první pomoc.

První věcí, kterou musíte udělat, je pokusit se co nejvíce zastavit krvácení pomocí tlakového obvazu. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je použít sterilní obklad, který najdete v lékárničce téměř v každé společnosti a domácnosti. Pokud je rána hluboká, neváhejte se poradit s lékařem, který vám ránu zašije v případě méně závažných poranění, které ve většině případů umožní její úplné zahojení. Pokud jste plánovali celý svůj koneček prstu, měli byste se také nejprve postarat o zastavení krvácení a vzít si část prstu, která byla naplánována, když jdete na pohotovost.