Bromelain: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak bromelain funguje

Podle výzkumů má enzymová směs bromelain různé účinky. Tlumí otoky (edémy) po úrazech nebo operacích a ovlivňuje srážlivost krve mimo jiné tím, že prodlužuje dobu krvácení a zabraňuje shlukování krevních destiček.

Kromě toho bromelain vykazuje protizánětlivé vlastnosti a díky svým schopnostem štěpit bílkoviny může napomáhat trávení (jako například při onemocněních slinivky břišní, která normálně produkuje trávicí enzymy).

Kromě toho byl studován účinek bromelainu na různé typy rakoviny a zánětlivé rektální změny, které jsou možnými prekancerózními lézemi. Byl zjištěn pozitivní efekt. Účinnou látku z ananasu však nelze považovat za jedinou terapii rakoviny.

Absorpce, degradace a vylučování

Po vstřebání do krevního řečiště může být bromelain distribuován do celého těla. K jeho degradaci dochází v játrech – jak rychle, není jasné. Na rychlost degradace má pravděpodobně vliv individuální konstituce a zdravotní stav člověka.

Kdy se bromelain používá?

Bromelain se v Německu a Rakousku používá jako doplňková terapie při otocích po operacích a úrazech, zejména nosu a dutin.

V kombinaci s dalšími enzymy se bromelain používá také k léčbě povrchových flebitid, revmatických onemocnění a zánětů močových a pohlavních cest.

Kromě toho se používá ve speciálních popáleninových klinikách pro těžké popáleniny ve formě gelu k odstranění strupů z popálenin z ran.

Někdy se také podává bromelain na podporu trávení (jako doplněk stravy).

Bez lékařské konzultace (jako samoléčba) by měl být bromelain užíván pouze několik dní. Pod lékařským dohledem lze účinnou látku užívat i delší dobu.

Jak se bromelain používá

Nejběžnější použití bromelainu je jako enterosolventní tableta alespoň půl hodiny až hodinu před jídlem. Enterosolventní povlak je nezbytný k zabránění trávení proteinu v žaludku. Tableta se tedy rozpustí až ve střevě a uvolněný bromelain se odtud může vstřebat do krve.

Absorpce bílkovin střevní sliznicí je poměrně neobvyklá a vyskytuje se zřídka, ale byla prokázána u účinné látky bromelain ve studiích. Do míst svého působení, jako jsou dutiny, se může dostat krví.

Dávkování různých přípravků se liší. Dodržujte proto pokyny k dávkování uvedené v příbalovém letáku nebo svého lékaře.

Jaké jsou vedlejší účinky bromelainu?

Kožní vyrážky, symptomy podobné astmatu a alergické reakce se objevují u každého desátého až stého léčeného člověka. Pokud k tomu dojde, musí být terapie okamžitě přerušena a musí být informován lékař.

Občas (tj. u jednoho ze sta až jednoho z tisíce pacientů) se jako vedlejší účinky objevují poruchy trávení, žaludeční potíže a průjem.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání bromelainu?

Kontraindikace

Bromelain by neměly užívat:

  • přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku léčiva

Zvláštní opatrnosti je třeba při současném užívání antikoagulancií nebo antiagregačních léků (např. fenprokumon, warfarin, kyselina acetylsalicylová = ASS, prasugrel).

lékové interakce

Vzhledem ke svému účinku na srážení krve může bromelain zvýšit sklon ke krvácení. To platí ještě více, pokud se berou také antikoagulancia (jako je warfarin) nebo antiagregancia (jako je ASA, prasugrel).

Věkové omezení

Věkové omezení závisí na přípravku. V některých případech se nedoporučuje pro děti do 12 let, v jiných pro děti a dospívající do 18 let.

V případě pochybností se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Těhotenství a kojení

Důkazy o nežádoucích účincích bromelainu u těhotných žen a kojících matek nejsou známy. Protože však nejsou k dispozici dostatečné údaje o použití bromelainu během těhotenství a kojení, jeho použití se nedoporučuje.

Při použití gelu k odstranění strupů po popáleninách by kojící matky měly přerušit kojení alespoň na čtyři dny od prvního dne používání.

Jak získat léky s bromelainem

Enterosolventní tablety vhodné k samoléčbě jsou dostupné pouze v lékárnách v Německu a Rakousku, ale nejsou na předpis. Ve Švýcarsku nejsou v současné době registrovány žádné léky obsahující bromelain.

Ve všech třech zemích navíc existují doplňky stravy obsahující bromelain.

Jak dlouho je bromelain znám?

Ananas se v lidovém léčitelství používal několik set let před dobou moderní medicíny. Složka bromelain byla objevena v ananasové rostlině v roce 1891 a identifikována jako enzym štěpící bílkoviny. V roce 1957 byla účinná látka poprvé terapeuticky použita.