Bronchiolitida: Příznaky, příčiny, terapie

Stručné shrnutí

 • Co je bronchiolitida? Souhrnné označení pro zánětlivá onemocnění dolních jemně větvených cest dýchacích (bronchioly), která mohou být akutní nebo chronická.
 • Příznaky: při akutní, infekční bronchiolitidě (jako RSV bronchiolitida) rýma, horečka, bolest v krku, kašel, dechové zvuky, případně dušnost. U bronchiolitidy obliterans hlavně suchý kašel a pomalu se zvyšující dušnost.
 • Diagnostika: anamnéza, fyzikální vyšetření, zobrazení (rtg, CT s vysokým rozlišením), plicní funkční test, měření saturace kyslíkem, plicní endoskopie a v případě potřeby plicní biopsie.

Co je bronchiolitida?

„Bronchiolitida“ je souhrnné označení pro různá onemocnění dolních cest dýchacích, která vznikají různými způsoby a mohou být také variabilní. Jedná se buď o zánět nebo o obstrukci (obliteraci) nejjemnějších dýchacích cest (bronchiol) v důsledku zánětu a také přilehlé tkáně.

Dolní dýchací cesty

Jejich průměr je menší než jeden milimetr. Jejich tenké stěny obsahují vlákna hladkého svalstva, která prostřednictvím relaxace a napětí regulují průměr dýchacích cest. Stěny jsou zevnitř pokryty sliznicí (jako v celém dýchacím traktu). Bronchioly vedou vdechovaný vzduch do skutečných míst výměny plynů – alveol (alveoly).

Příčiny a formy bronchiolitidy

 • akutní bronchiolitida: obvykle způsobená viry nebo jinými infekčními agens (infekční bronchiolitida), v jiných případech například vdechováním plynů/toxinů, kapalin nebo pevných látek nebo v důsledku Wegenerovy granulomatózy (granulomatóza s polyangiitidou).

Pokud příčina akutní nebo chronické bronchiolitidy zůstává neznámá, lékaři ji označují jako idiopatická bronchiolitida.

Dalšími možnými příčinami obliterující bronchiolitidy jsou onemocnění plicního parenchymu (internsticiální plicní onemocnění), revmatická onemocnění, toxické plyny nebo léky. Klinický obraz mohou také způsobit odmítavé reakce po transplantaci srdce-plíce, plic nebo kostní dřeně. Toto se nazývá syndrom obliterující bronchiolitidy (BOS).

Jiné onemocnění: bronchiolitis obliterans s organizujícím se zápalem plic

Velmi často postižené děti

Akutní infekční bronchiolitida je rozšířená a je obvykle způsobena viry, zejména respiračním syncyciálním virem (RS virus). Primárně postihuje děti ve věku od dvou do šesti měsíců. V kojeneckém věku je akutní bronchiolitida nejčastější virovou infekcí dolních cest dýchacích. V prvním roce života je bronchiolitida nejčastějším důvodem hospitalizace.

Lze bronchiolitidu vyléčit?

RSV bronchiolitida

RSV bronchiolitida má mírně vyšší úmrtnost u předčasně narozených dětí (1.2 procenta), dětí s chronickým plicním onemocněním bronchopulmonální dysplazie (4.1 procenta) a dětí s vrozenými srdečními vadami (5.2 procenta).

Chcete-li zjistit, které faktory – kromě nedonošenosti, bronchopulmonální dysplazie a vrozené srdeční vady – podporují závažný průběh infekce RSV, klikněte sem.

Bronchiolitis obliterans

Bronchiolitida: Jaké jsou příznaky?

Akutní infekční bronchiolitida se obecně projevuje nespecifickými příznaky respirační infekce, jako je rýma, mírná horečka, bolest v krku a kašel. Ve většině případů se jedná o RSV bronchiolitidu:

Obvykle se pak kašel stává výraznějším a stále produktivnějším (tj. spojený se sputem) a objevují se dýchací potíže a dokonce dušnost: Zvyšuje se dechová frekvence, tj. pacient rychleji dýchá. Při dýchání se často nastavují nosní dírky a k podpoře se používají pomocné dýchací svaly. Ten lze rozpoznat podle retrakce kůže v jugulární jamce nebo mezi žebry během dýchání.

V těžkých případech se špatné zásobení kyslíkem projevuje namodralým zbarvením kůže/sliznic (cyanóza).

Mezi další příznaky RSV bronchiolitidy patří zhoršený celkový stav a problémy s příjmem potravy (reflux, zvracení, odmítání pití u kojenců). To může rychle vést k dehydrataci u dětí.

U kojenců mladších tří měsíců je respirační tíseň často jediným příznakem bronchiolitidy RSV.

Bronchiolitida: Diagnóza

Aby bylo možné diagnostikovat bronchiolitidu, musí lékař vyloučit jiná plicní onemocnění s podobnými příznaky. K tomuto účelu je zapotřebí několik vyšetření.

Anamnéza a fyzikální vyšetření

 • Jak dlouho jsou příznaky přítomny? Vyvíjely se náhle nebo spíše pomalu?
 • Jaké jsou přesně příznaky?
 • Je dýchání obtížné nebo se vyskytuje dušnost?
 • Existují nějaké známé již existující stavy, jako je onemocnění pojivové tkáně (kolagenóza)?
 • Podstoupil/a jste/bylo dítě v minulosti transplantaci orgánu nebo kostní dřeně?
 • Užíváte Vy/Vaše dítě nějaké léky? Pokud ano, jaké?
 • Žijí ve vaší domácnosti kuřáci?

Následuje fyzikální vyšetření. Lékař poslouchá pacientovy plíce stetoskopem a poslouchá zvuky dýchání: běžné příznaky bronchiolitidy jsou praskavé nebo šelestivé zvuky při dýchání. Pokud jsou plíce přehuštěné v důsledku nemoci, dechové zvuky jsou utlumeny.

Ne každý pacient s bronchiolitidou má znatelné zvuky dechu.

Diagnostika zobrazování

U některých pacientů je nutné RTG vyšetření hrudníku (RTG hrudníku). To platí zejména v případě těžkého a atypického průběhu onemocnění.

Test funkce plic a saturace kyslíkem

Pulzní oxymetrie měří, kolik kyslíku je transportováno v krvi. Pokud dojde k poškození plicní tkáně, výměna kyslíku již nemůže probíhat obvyklou rychlostí. V důsledku toho klesá saturace krve kyslíkem. Pokud je saturace normální, není třeba další vyšetření. Pokud pulzní oxymetrie ukazuje příliš nízkou hodnotu a zároveň se objevují dýchací potíže až dušnost, podporuje to diagnózu bronchiolitidy.

Plicní endoskopie a biopsie

Během plicní endoskopie (bronchoskopie) lékař zavede flexibilní trubicovitý nástroj (endoskop) přes ústa nebo nos pacienta do průdušnice. Tenká trubice nese na svém předním konci malou kameru a zdroj světla. Lékař si pomocí něj může prohlédnout dýchací cesty zevnitř a odhalit tak případné změny na sliznicích.

Bronchiolitida: Léčba

Léčba bronchiolitidy závisí na příčině a závažnosti onemocnění. Vzhledem k tomu, že v mnoha případech chybí obecně platná doporučení ohledně terapie, je léčba obvykle přizpůsobena individuálně každému pacientovi.

Pokud je bronchiolitida spojena s jiným onemocněním (jako je astma, revmatoidní artritida, ulcerózní kolitida atd.), musí být toto také vhodně léčeno.

Léčba RSV bronchiolitidy

Je důležité pít dostatek tekutin. Díky tomu je hlen v dýchacích cestách tekutější a snáze se tak vykašlává.

Pacientům mohou být také podávány léky podle potřeby. Proti vysoké horečce pomáhá antipyretikum (např. paracetamol, ibuprofen). Dekongestantní nosní sprej může zlepšit dýchání v silně ucpaných dýchacích cestách.

V případě zúžených bronchiolů dostávají pacienti speciální léky přes inhalátor na rozšíření dýchacích cest (bronchodilatancia).

Domácí opravné prostředky

U mírného průběhu bronchiolitidy RSV mohou domácí léky pomoci zotavení:

Inhalace je osvědčený domácí lék na kašel a nachlazení: pacient si dá přes hlavu ručník, přidrží si nezakrytý obličej nad hrncem nebo miskou s horkou vodou a zhluboka vdechuje stoupající páry. To zklidňuje postižené sliznice, rozšiřuje dýchací cesty a napomáhá vykašlávání sekretu.

Dalším domácím lékem na bronchiolitidu je výplach nosu (nosní sprcha). Pomáhá také při rýmě a hlenovitých dýchacích cestách. Při tomto postupu se nosní dutina důkladně propláchne fyziologickým roztokem. Tím se odstraní choroboplodné zárodky z horních cest dýchacích a sekret se uvolní.

Chladivé vlhké obklady na lýtka pomáhají proti horečce. Odvádějí tělesné teplo do okolí, čímž se snižuje zvýšená tělesná teplota. Jak vyrobit a aplikovat obklady se dozvíte zde.

Léčba v nemocnici

Pokud je průběh onemocnění těžký, s dechovými obtížemi a nízkou saturací kyslíku v krvi, musí být postižený hospitalizován. Rovněž pokud je postiženo kojenec, který v důsledku bronchiolitidy odmítá pít a hrozí mu dehydratace, nelze se hospitalizaci vyhnout.

Léčba jiných forem bronchiolitidy

Pro léčbu některých forem virové bronchiolitidy jsou k dispozici antivirotika (antivirotika). Pokud je například přítomna infekce virem herpes simplex (HSV), může pomoci aciklovir.

Bronchiolitida: Prevence

Vzhledem k tomu, že existují různé formy bronchiolitidy, není možné podat obecně platná doporučení pro prevenci onemocnění. Obecně však platí, že následující tipy mohou pomoci udržet plíce zdravé a snížit riziko onemocnění plic:

 • Dostatečný příjem tekutin: Vypijte alespoň 1.5 litru denně (voda, minerálka, čaj apod.) – zkapalní se sekret v dýchacích cestách.
 • Vyhněte se nikotinu: V první řadě přestaňte kouřit nebo nezačínejte kouřit. Vyhněte se také pasivnímu kouření (tj. pobytu uvnitř v zakouřených místnostech).
 • Pravidelné cvičení: Podporuje celkové zdraví a posiluje imunitní systém.
 • Užívejte léky podle pokynů: Při užívání léků (i volně prodejných) vždy přesně dodržujte pokyny svého lékaře nebo lékárníka.

Kojení je prospěšné i pro kojence. U kojenců je méně pravděpodobné, že budou trpět respiračním onemocněním než u kojenců krmených z láhve.

RSV bronchiolitida: prevence

K ochraně před běžnou bronchiolitidou RSV odborníci doporučují dětem se zvýšeným rizikem hygienická opatření a očkování proti RSV.

Hygienická opatření

 • Pravidelné a správné mytí rukou
 • Kýchání a kašlání do ohybu lokte nebo do kapesníku (ne do rukou)
 • Pravidelně a důkladně čistěte hračky svého dítěte
 • Pokud vy nebo vaše dítě vykazuje příznaky, zdržte se návštěvy komunitních zařízení
 • Vyvarujte se kouření (zejména v blízkosti dětí)

RSV očkování