Domácí léky na bronchitidu: Tipy

Které domácí prostředky pomáhají při bronchitidě?

Existuje mnoho domácích léků na bronchitidu, které slouží různým účelům. Některé mají uvolnit hleny v dýchacích cestách, jiné zklidnit podrážděnou sliznici nebo zmírnit doprovodné příznaky, jako je horečka či bolest v krku, bolest hlavy a končetin.

Někdy je však nutné bronchitidu léčit medikamentózně, zvláště pokud jsou příznaky výraznější. Pokud například bronchitida způsobuje dýchací potíže nebo dokonce dušnost, je třeba vždy vyhledat lékaře.

Klasickou lékařskou léčbu však lze účelně doplnit různými domácími prostředky. Požádejte o radu svého lékaře nebo lékárníka.

Inhalace pro bronchitidu

Mnoho pacientů považuje inhalaci za velmi prospěšnou při bronchitidě. Inhalace může uvolnit hlen z horních cest dýchacích a snížit lokální zánět.

K tomu ohřejte vodu a nalijte ji do misky. Sedněte si před misku a držte nad ní hlavu. Zakryjte si hlavu a misku ručníkem, aby pára nemohla uniknout. Pomalu a zhluboka se nadechujte a vydechujte po dobu deseti až 15 minut. Toto opakujte jednou nebo dvakrát denně.

Možné přísady pro inhalaci jsou sůl, květy heřmánku, tymián nebo několik kapek esenciálního oleje (např. eukalyptový nebo tymiánový olej).

Jak aditiva správně dávkovat se dočtete v článku Inhalace.

Teplé obklady a hrudní obklady při bronchitidě

Teplo na hrudi může zmírnit příznaky bronchitidy. Teplo zvyšuje krevní oběh a napomáhá zkapalňování a vykašlávání uvízlých hlenů. Nejjednodušší metodou pro bronchitidu je přiložení láhve s horkou vodou nebo teplého obilného polštáře (polštář z třešňových kamenů) na hrudník nebo horní část zad.

Vhodnými domácími léky na bronchitidu jsou také následující obklady, zábaly a obklady:

Teplý a vlhký obklad hrudníku

Teplý, vlhký hrudní obklad má často expektorační účinek. Za tímto účelem srolujte bavlněnou látku z obou stran směrem ke středu a zabalte ji podélně do utěrky. Poté rolku vložte do mísy tak, aby konce trčely ven a zalijte 500 až 750 mililitry vroucí vody. Nechte obklad vyluhovat 15 minut. Můžete také přidat jednu až dvě lžičky tymiánového čaje nebo plátky půlky bio citronu.

Opatrně vyždímejte obklad (pozor, je horký!) a poté vnitřní hadřík pevně omotejte kolem hrudníku pacienta. Přivažte přes něj další dvě látky. Nechte hrudní obklad působit 20 až 30 minut a odpočívejte – i po použití tohoto domácího léku. Teplý, vlhký hrudní obklad můžete přikládat dvakrát denně.

Komprese z hořčičné mouky

Přiložte obklad na hrudník co nejméně vrásčitý. Upevněte domácí lék na místo jiným hadříkem. Jakmile ucítíte pálení kůže, nechte obklad na kůži ještě jednu až tři minuty. Poté rychle vyjměte a pokožku potřete olivovým olejem. Poté přikryjte a nechte 30 až 60 minut odpočívat.

Více o účincích hořčice se dočtete v článku o léčivých rostlinách Hořčice.

Tvarohové obklady na bronchitidu

V mnoha případech pomáhá jako domácí lék na bronchitidu tělový teplý obklad z tvarohu: zmírňuje zánět, snižuje horečku, zmírňuje bolest a uvolňuje hlen z průdušek. Chcete-li to provést, rozložte 250 až 500 gramů tvarohu (pokojové teploty) na gázový obklad jednou nebo dvakrát denně. Obklad zakryjte přebytečnou gázou a bavlněnou látkou.

Zahřejte obklad na termoforu nebo mezi dvěma termofory a poté obklad přiložte na hrudník. Pro lepší držení obklad zajistěte ručníkem (na ruce). Tvarohový obklad nechte na pokožce, dokud tvaroh nevychladne.

Zázvorový obklad

Zázvorový obklad prý také uvolňuje hleny, uvolňuje svaly hrudníku a zmírňuje bolest. Jednu až dvě lžičky čerstvě namletého zázvorového prášku rozmíchejte v troše vody. Směs nechte krátce nabobtnat a poté ji přidejte do 500 až 750 mililitrů horké vody (75 stupňů).

Více o účincích zázvoru se dozvíte v článku o léčivých rostlinách.

Komprese z včelího vosku

Látkový obklad potažený včelím voskem uchovává teplo po velmi dlouhou dobu a nepřetržitě ho uvolňuje. To může mít expektorační účinek na bronchitidu. Vložte obklad v požadované velikosti do plastového sáčku a zahřívejte jej fénem nebo na termoforu, dokud vosk nebude hladký.

Obklad přiložte na hrudník bez fólie a přikryjte jej látkou. Nechte obklad působit 20 minut až několik hodin. Tento domácí lék na bronchitidu můžete použít jednou až dvakrát denně. Komprese je opakovaně použitelná.

Tepelná léčba červeným světlem na bronchitidu

Červeným světlem můžete podpořit i léčbu bronchitidy. Místní tepelná úprava podporuje krevní oběh. Uvíznutý hlen se uvolní a bolest se zmírní.

Pozor! Infračervené paprsky mohou poškodit oči – i když jsou oční víčka zavřená. Dodržujte proto dostatečnou bezpečnostní vzdálenost (30 až 50 centimetrů, viz také návod k použití), noste vhodné ochranné brýle a uvolněně zavřete oči, zejména při používání přístroje na obličeji.

Terapie červeným světlem se nedoporučuje v případě horečky, akutního zánětu, krevních sraženin (trombózy), těžkého srdečního onemocnění a těžké cukrovky. Před použitím se vždy poraďte se svým lékařem!

Čaj na bronchitidu

Ujistěte se, že pijete dostatečně, pokud máte bronchitidu. To pomáhá uvolnit hlen v průduškách a usnadňuje vykašlávání. Jako kašel a průduškové čaje jsou vhodné tyto léčivé rostliny:

 • Jitrocel jitrocelový a proskurník zklidňují podrážděné sliznice a zmírňují nutkání ke kašli
 • Tymián, anýz, prvosenka, lipový květ a divizna podporují odstranění průduškového hlenu a tiší nutkání ke kašli
 • Fenykl a verbena působí protizánětlivě a inhibují choroboplodné zárodky a zkapalňují uvízlý hlen v průduškách
 • Kořen lékořice má protikřečové, protizánětlivé, expektorační a sliznice chránící vlastnosti
 • Zázvor působí protizánětlivě a inhibuje choroboplodné zárodky
 • Bez má diaforetický účinek a zvyšuje tvorbu hlenu v průduškách

Jak čaj správně připravit, se dozvíte v příslušném textu léčivých rostlin.

Léčivé nápoje

Různé další nápoje, jako jsou šťávy a sirupy vyrobené z léčivých rostlin, mohou být také použity jako domácí léky na bronchitidu.

Děti v prvním roce života nesmí konzumovat med. Může obsahovat bakteriální toxiny, které jsou pro ně nebezpečné.

O cibulovém sirupu se říká, že má protizánětlivé a choroboplodné zárodky a zmírňuje kašel a nachlazení. Oloupejte a nakrájejte velkou cibuli, kterou poté naplňte do čisté zavařovací sklenice. Přidejte dvě lžíce cukru, sklenici pevně uzavřete a důkladně protřepejte. Asi po dvou hodinách se vytvoří sladký cibulový sirup. Užívejte jednu až dvě polévkové lžíce několikrát denně.

Více o účincích této léčivé rostliny se dočtete v článku Cibule.

O ředkvičkovém medu se říká, že má inhibiční a expektorační účinek na zárodky. Z (kulovité) ředkvičky odřízněte „víčko“ a vydlabejte ji lžící. Nyní přidejte med, přiklopte víkem a nechte několik hodin louhovat (v lednici). Med obohacený o šťávu z ředkviček pak nalijte do čisté zavařovací sklenice.

Starší děti a dospělí mohou užívat dvě až tři čajové lžičky až čtyřikrát denně – přímo nebo v čaji. Nesmí být ale příliš horká, jinak by se zničilo příliš mnoho cenných surovin.

Více o ředkvičkách a jejich účincích se dočtete v článku Černá ředkev.

Slepičí polévka: Slepičí polévka je starým domácím lékem na bronchitidu. Uvádí se, že blahodárně působí na podrážděné sliznice a podporuje odstraňování hlenu. Může za to zřejmě především teplo a vlhko, které teplý kuřecí vývar tělu dodává.

Je také možné, že některé složky kuřecí polévky inhibují určité bílé krvinky (neutrofily), které podporují zánětlivé procesy. Nasvědčují tomu různé vědecké experimenty.

Esenciální oleje pro bronchitidu

Esenciální oleje léčivých rostlin lze použít jako domácí lék na léčbu bronchitidy a existuje několik možných aplikací.

Olejová lázeň

Teplé koupele mají uklidňující a relaxační účinek. Přidáte-li do vody do koupele esenciální olej z tymiánu nebo eukalyptu, působí koupel i expektoračně.

Měli byste použít emulgátor, abyste zajistili, že se olej ve vodě dobře rozloží. Vhodná je smetana, mléko, med nebo sůl. Smíchejte emulgátor a olej a přidejte do přitékající vody do koupele.

Teplota koupele by neměla překročit naměřenou tělesnou teplotu. Po deseti až 20 minutách koupel ukončete, osušte se a odpočívejte v předehřáté posteli alespoň půl hodiny. Můžete se koupat jednou denně.

Tření

Tření zad také uvolňuje uvízlý hlen. Při aplikaci se vyhněte páteři a třete záda vpravo a vlevo od něj. Poté dobře přikryjte a nechte asi 30 minut odpočívat.

Alternativně můžete na potírání použít také oleje z borovice horské, eukalyptu nebo kafru.

Bronchitida: domácí léky pro děti a kojence

Uvedené domácí léky na bronchitidu jsou vhodné pro kojence.

Inhalace: V lékárně koupíte speciální inhalátory pro děti. Jejich použití je obecně bezpečné.

Použití éterických olejů k inhalaci u dětí vždy konzultujte s lékařem nebo lékárníkem. Některé látky mohou u dětí vyvolat život ohrožující křeč dýchacích svalů. Nikdy také nedovolte dětem samy inhalovat nad miskou kvůli zvýšenému riziku popálení.

Zábaly a obklady: Stejně jako u dospělých jsou pro děti s bronchitidou vhodným domácím lékem teplé obklady. Mezi vhodné přísady patří tymiánový čaj nebo citron. Před přiložením obkladu byste však měli vždy otestovat teplotu na hřbetu vlastní ruky nebo hrudníku. Hrozí nebezpečí popálení!

Pokud vaše dítě kromě zánětu průdušek trpí horečkou, můžete snížit tělesnou teplotu studenými obklady na lýtka. Jak to funguje si můžete přečíst v článku Obklady na lýtka.

Koupel: Pro děti je obecně vhodná i teplá koupel s bylinnými přísadami, jako jsou květy heřmánku nebo tymián. Pokud koupete své dítě, zkontrolujte předem teplotu koupele. Neměli byste také nechávat své nemocné dítě samotné a koupel okamžitě přerušit, pokud se dítěti stane nepříjemnou.

Mnoho esenciálních olejů není vhodných pro kojence a děti. Před jejich použitím se proto vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Co ještě pomáhá na bronchitidu?

Fyzický odpočinek a vyhýbání se stresu jsou důležité pro rychlé zotavení. Tělo může nabrat tolik potřebnou sílu k boji s nemocí, zejména ve spánku. Kromě léčby bronchitidy byste proto měli dodržovat následující body:

 • Klid na lůžku
 • Pijte spousty tekutin
 • Pravidelně větrejte
 • Vyhněte se tabákovému kouři
 • Snížení stresu

Pomáhá i vitamín C?

Často se doporučuje užívat dostatek vitamínu C při prvních příznacích akutního respiračního onemocnění, jako je nachlazení nebo bronchitida. To má pomoci s příznaky a urychlit zotavení. Vitamín však ve skutečnosti působí preventivně proti infekcím. Najdeme ho v mnoha volně prodejných přípravcích pro prevenci a léčbu nachlazení.

Více o léčivých vlastnostech rybízu se dočtete v článku o rybízu jako léčivé rostlině.

Horký citron: Osvědčeným domácím lékem na nachlazení a bronchitidu je „horký citron“, tedy směs čerstvé citronové šťávy a horké vody. Uvádí se, že je zvláště užitečný při nově vznikajících infekcích a má profylaktický účinek.

Saunování na bronchitidu?

Pravidelné návštěvy sauny jsou dobrou prevencí nachlazení. Vysoká vlhkost a teploty stimulují imunitní systém a tím posilují obranyschopnost organismu.

Do sauny byste však neměli chodit, pokud máte akutní bronchitidu. Vysoká teplota velmi zatěžuje vaše srdce a krevní oběh a může vést ke zhoršení celkového stavu. Ve stísněné kabině také hrozí nakažení ostatních saunujících se hostů.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu a nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.