Modřina: Definice, Léčba, Doba hojení

Stručné shrnutí

  • Léčba: Léčba závisí na typu a závažnosti kontuze. Mezi opatření první pomoci patří chlazení a elevace. V případě těžkých poranění může být doporučena punkce.
  • Průběh onemocnění a prognóza: Doba hojení u lehkých modřin je několik dní až týdnů. U těžké pohmožděniny (modřiny) to trvá čtyři týdny nebo déle.
  • Příznaky: V závislosti na závažnosti pohmoždění mohou možné příznaky zahrnovat bolest, otok a omezení pohybu. Další příznaky se objevují v závislosti na lokalizaci.
  • Příčiny a rizikové faktory: Pohmoždění vzniká například úderem, pádem nebo nárazem. Taková zranění se často vyskytují v určitých sportech, jako je fotbal nebo lední hokej.
  • Diagnóza: Diagnóza se stanoví lékařským vyšetřením. To může také zahrnovat rentgenové vyšetření, počítačovou tomografii (CT) nebo magnetickou rezonanci (MRI).

Co je to pohmoždění?

Modřina je přímé zranění způsobené kompresí. Je uzavřená – nedochází tak k viditelnému poranění kůže a zlomenině kosti. Tkáň v pohmožděném místě (například kůže, tuková tkáň, fascie, sval, šlachy, tkáňové pouzdro atd.) je pohmožděna.

Podle typu a místa pohmoždění se hovoří o pohmoždění kosti, pohmoždění svalů, pohmoždění oční bulvy, pohmoždění plic, pohmoždění mozku, pohmoždění stehna („koňský polibek“), pohmoždění žeber, pohmoždění kolena nebo ramene. Pohmoždění se vyskytuje i na jiných částech těla, jako je chodidlo nebo zápěstí.

Pohmoždění žeber

Více o příčině, příznacích a léčbě pohmožděných žeber se dozvíte v článku Pohmoždění žeber.

Modřina kolena

Více o příčině, příznacích a léčbě pohmožděného kolena se dozvíte v článku Kolenní modřina.

Pohmoždění ramen

Pohmožděniny a modřiny

Lékařský termín pro pohmoždění je pohmoždění (contusio). V praxi se však často mezi těmito dvěma pojmy rozlišuje: kontuze je definována jako triviální poškození tkáně spojené s bolestí a bez dlouhodobého významu. Není doprovázeno krvácením nebo otokem.

Kontuze je naproti tomu těžká modřina, která je také doprovázena otokem a krvácením (hematom). Pokud se po pohmoždění nahmatá pod kůží bulka, která se ukáže jako otok, lze předpokládat, že jde o těžkou pohmoždění. Pokud byla také zničena tkáň, lékaři to označují jako pohmoždění.

Jak se léčí pohmoždění?

První pomoc při pohmoždění

Cílem první pomoci u pohmožděniny je co nejvíce omezit únik krve a lymfy do okolní tkáně. Chcete-li to provést, postupujte podle pravidla PECH:

  • Led: Postižené místo chlaďte asi 15 až 20 minut. K tomu použijte ledové obklady nebo obklady se studenou vodou. Chlad způsobuje stažení cév a únik menšího množství krve. Pozor: Kvůli nebezpečí lokálních omrzlin nikdy neaplikujte led přímo na kůži!
  • Komprese: Vnější tlak může zabránit otoku tkáně a ještě většímu úniku krve z poraněných cév do okolní tkáně. Pokud je to možné, přiložte na poraněné místo kompresivní obvaz.
  • Zvedněte: Pokud je to možné, zvedněte poraněné místo. To také snižuje průtok krve do poraněné oblasti.

Na oční modřiny aplikujte chladnou žínku!

U pohmožděnin břicha ulevuje od bolesti, pokud si postižený lehne s podtaženými koleny.

Bylinné přípravky na modřiny

Někteří pacienti také spoléhají na domácí léky na modřiny, jako jsou tvarohové obklady nebo hliněné zábaly. To, zda konkrétní domácí lék proti modřině skutečně pomáhá, však často není vědecky prokázáno.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Kdy navštívit lékaře?

Někdy není snadné rozlišit mezi těžkým zraněním a lehkým zraněním.

Jednoduchá modřina obecně nevyžaduje návštěvu lékaře. Pokud je nepohodlí závažné nebo trvalé (například pokud modřina nebo otok neklesají), je nutné navštívit lékaře. Totéž platí, pokud se v případě modřiny, která se zpočátku jeví jako triviální, příznaky rychle zhorší.

V případě pochybností se vždy poraďte s lékařem. Zvláště pokud je postižena hlava, břicho nebo oko. Například v případě kontuze oční bulvy může být nutné podat léky ke snížení zvýšeného nitroočního tlaku. Pokud kontuze vedla k odchlípení sítnice, lékař bude operovat.

V případě velmi těžkých pohmožděnin s velkými modřinami, zejména v kloubu, může být užitečná punkce. Při tomto postupu lékař pomocí jehly odsaje tekutinu, která se nahromadila v tkáni. Někdy lékař také chirurgicky odstraní existující modřinu.

Jako komplikace těžké kontuze svalu může dojít ke zvýšení tlaku ve svalu, tzv. kompartment syndromu. To znamená, že sval již není zásobován krví (a tím i kyslíkem) a může odumřít. Chirurgická úleva musí být proto poskytnuta rychle.

V případě pohmoždění mozku lékař obvykle pošle pacienta do nemocnice.

Pohmoždění se obecně hojí samo a bez následků. Totéž obvykle platí pro těžkou kontuzi. Jen výjimečně se v posledním případě rozvinou jizvivé změny v oblasti krvácení.

Kontuze: Trvání

Doba hojení triviální kontuze je obvykle dva až tři týdny, v mírných případech jen několik dní. V případě kontuze, která je doprovázena jizvivými změnami, může hojení trvat čtyři týdny nebo déle.

Kontuze: Příznaky

Pohmoždění je bolestivé, zvláště když je zraněná oblast posunuta nebo namáhána. Nedochází však ke krvácení ani výraznému otoku. Takové příznaky se nevyskytují, dokud se neobjeví těžká kontuze (modřina).

Často je pohmoždění doprovázeno omezením pohybu, například při pohmoždění svalu v oblasti stehna (kontuze stehna).

Při pohmoždění mozku (contusio cerebri) dochází k bezvědomí a neurologickým příznakům (jako jsou epileptické záchvaty, ztráta čichu = anosmie, řeči, poruchy vidění atd.).

Příčiny a rizikové faktory

Pohmoždění je způsobeno přímou tupou silou zvenčí. Jde například o úder, pád, náraz, padající předměty nebo zachycení.

Modřiny se velmi často objevují při sportu, zejména kontaktních sportech jako je fotbal nebo lední hokej. K takovému zranění je ale možné dojít i při sportu, kde nemáte přímý kontakt se spoluhráči. Stává se to například, když vám tenisový míček vletí do oka (pohmoždění oční bulvy).

Vyšetření a diagnostika

Lékař se nejprve zeptá na příznaky a jejich původ. Možné otázky jsou:

  • Jak ke zranění došlo? Spadl jsi například nebo jsi dostal ránu?
  • Máte další stížnosti?

Poté následuje fyzikální vyšetření. Lékař poraněné místo prohlédne a pečlivě prohmatá. Hledá při tom například otok, bolestivý tlak a omezení pohybu.

Pokud kontuze postihne kloub, může se vytvořit výpotek, tj. zvýšená tekutina se vylučuje do kloubní dutiny. Pokud byly krevní cévy zničeny, krev se shromažďuje v kloubní dutině (hematom).

Pomocí ultrazvukového vyšetření lékař zjistí rozsah poranění. Někdy provádí rentgenová vyšetření, aby vyloučil další poranění kostí.

Zobrazovací postupy

Ke zhmoždění kosti dochází zejména na částech těla, kde je kost pokryta pouze tenkou vrstvou kůže. To je případ například hlavy, žeber a holeně.

Pro přesnější diagnostiku (např. k vyloučení poranění vazů nebo v případě pohmoždění mozku) lékař nařídí vyšetření počítačovou tomografií (CT) nebo magnetickou rezonancí (MRI).

Prevence

Speciální ochranný oděv může snížit riziko pohmoždění a jiných vážnějších (sportovních) zranění. Například při jízdě na kole, lyžování a inline bruslích se doporučuje nosit helmu, při pozemním hokeji nebo fotbale pak chrániče holení. Pro snowboardisty a cyklisty na horských kolech doporučujeme chrániče zad.