Pohanka na cévní onemocnění

Jaký účinek má pohanka?

Nadzemní části léčivé rostliny, byliny pohanky (Fagopyri herba), obsahují hodně rutinu. Tento flavonoid má vazo-posilující a vazoprotektivní vlastnosti. Zlepšuje také průtok krve v malých cévách. To bylo prokázáno klinickými údaji.

Tento hojivý účinek pohanky se proto využívá speciálně ke zvýšení elasticity a odolnosti žil a podpoře celkového krevního oběhu. Oblasti použití léčivé rostliny jsou tedy

  • Chronická žilní nedostatečnost (CVI), stadia I a II: poruchy prokrvení žil dolních končetin se zadržováním vody (edémy), křečové žíly na vnitřním okraji nohy, městnavé skvrny a svědění, chronické zánětlivé kožní změny
  • Poruchy krevního oběhu v nejmenších cévách (poruchy mikrocirkulace)
  • Prevence arteriosklerózy (kalcifikace cév)

Ve středověku se do Evropy dostala pohanka také z její původní střední Asie jako oblíbená potravinářská rostlina. Dnes se vyskytuje po celém světě na neúrodných, písčitých půdách na pustinách a na okrajích polí. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek a cenných bílkovin je pohanka s oříškovou chutí zdravá.

Lidé, kteří trpí intolerancí na obilniny kvůli lepku (celiakie), mohou pohanku bez váhání konzumovat. Rostlina totiž neobsahuje lepek.

K léčebným účelům se používá nať pohanka, tedy sušená bylina (květy, listy, nať) sbíraná v období květu.

Můžete si z ní připravit čaj v nasekané formě: Dva gramy bylinky zalijte 150 mililitry vroucí vody a po deseti minutách sceďte. Ještě lepší je, když léčivou bylinku dvě až tři minuty povaříte. Šálek pohankového čaje můžete pít třikrát denně po dobu několika týdnů.

Pohanka v prášku je k dispozici také ve formě tablet. Pro správné užívání a dávkování si prosím přečtěte příbalovou informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké vedlejší účinky může pohanka způsobit?

V závislosti na tom, kdy se rostlina sklízí, obsahuje pohanka malé množství fagopyrinu. Tato složka může způsobovat bolesti hlavy a působit fototoxicky, tedy činit pokožku citlivější na sluneční záření.

Doporučují se proto standardizované hotové léčivé přípravky s definovaným nízkým obsahem fagopyrinu.

Co byste měli mít na paměti při používání pohanky

Jak získat produkty z pohanky

Pohankový čaj a odpovídající hotové přípravky jsou k dostání ve vaší lékárně a drogerii. Jedlá semena můžete také najít jako pražená nebo nepražená zrna, mouku nebo těstoviny v bio obchodech, prodejnách zdravé výživy a dobře zásobených supermarketech.

Co je to pohanka?

Přes svůj název není pohanka obecná (Fagopyrum esculentum) obilnina (čeleď: Poaceae = sladké trávy), ale jednoletá, vzpřímená a rychle rostoucí bylina z čeledi křídlatkovité (Polygonaceae).

Srdčité, měkké listy vyrůstají na stoncích vysokých až 60 centimetrů, které se postupem času mění ze zelené na červenou. V paždí listů vycházejí dlouze stopkatá hroznovitá květenství složená z mnoha bílorůžových květů bohatých na nektar.

Kupodivu při dozrávání plodů okvětní lístky neopadávají. Plody obalené okvětními lístky připomínají klasy pšenice a ostrohranný, červenohnědý tvar plodů připomíná bukvice.

Tyto podobnosti daly vzniknout vědeckému názvu rodu Fagopyrum: latinské slovo „fagus“ znamená buk, „pyros“ znamená pšenici. Tento vědecký název byl doslovně přeložen do němčiny.