Budesonid: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak budesonid působí

Jako glukokortikoid má účinná látka budesonid protialergický, protizánětlivý a tlumivý účinek na imunitní systém (imunosupresivní). Souvisí s tělu vlastním stresovým hormonem kortizolem, který se také hovorově nazývá kortison (ale „kortizon“ ve skutečnosti znamená inaktivovanou formu hormonu).

Účinná látka budesonid je navržena tak, aby byla inaktivována, jakmile se dostane do krevního oběhu. To snižuje nežádoucí účinky budesonidu na minimum.

To však také znamená, že se účinná látka nemůže dostat do místa účinku krevním řečištěm. Musí se proto vždy aplikovat lokálně, například jako budesonid nosní sprej/kapky, jako inhalace, ve formě enterosolventních tobolek nebo jako granule či rektální pěna (ta působí lokálně ve střevě).

Jakmile budesonid vstoupí do krevního řečiště, je metabolizován v játrech na degradační produkty s nízkou glukokortikoidní aktivitou. Po třech až čtyřech hodinách se asi polovina léčivé látky vyloučí stolicí („poločas rozpadu“).

Kdy se budesonid používá?

Léčivá látka budesonid se používá pro:

  • bronchiální astma
  • chronické obstrukční plicní nemoci (COPD)
  • alergická rýma (například senná rýma)
  • eozinofilní ezofagitida (chronické zánětlivé onemocnění jícnu)

Délka užívání je obvykle několik týdnů, ale v jednotlivých případech může být kratší nebo delší.

Jak se budesonid používá

Po inhalaci byste měli vždy něco sníst nebo vypít, abyste předešli nežádoucím účinkům budesonidu v ústech a krku (např.

Existují také kombinované přípravky pro pacienty s astmatem, které obsahují budesonid a dlouhodobě působící beta-sympatomimetikum (např. formoterol). To dodatečně zmírňuje astmatické příznaky rozšířením průdušek a tím pomáhá zlepšit výměnu plynů v plicích („ulevovač“).

U chronických zánětlivých onemocnění střev se budesonid často používá ve formě enterosolventních tobolek nebo granulí. Gastrorezistentní, protože žaludeční kyselina by rozkládala budesonid.

Zejména pokud je zánětem postižena sestupná část tlustého střeva, je vhodná i rektální pěna nebo rektální suspenze s budesonidem. To se obvykle aplikuje jednou denně po dobu několika týdnů.

Jaké jsou vedlejší účinky budesonidu?

Nežádoucí účinky budesonidu závisí částečně na způsobu jeho použití.

U inhalačních a nosních sprejů se často vyskytují nežádoucí účinky, jako jsou plísňové infekce v ústech/krku, chrapot, kašel, krvácení z nosu a podráždění sliznic krku a úst (tj. u jednoho z deseti až jednoho ze sta lidí léčeni).

Nežádoucí účinky tavných tablet odpovídají především účinkům inhalace. V některých případech se také objevují vedlejší účinky, které jsou typické pro lékové formy budesonidu pro použití ve střevě.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání budesonidu?

Pokud je indikováno, neexistují žádné kontraindikace. Opatrnost se doporučuje v případě přecitlivělosti na účinnou látku nebo na kteroukoli další složku příslušného přípravku.

Interakce

Patří mezi ně například antimykotika ketokonazol a itrakonazol, imunitní inhibitor cyklosporin (pro autoimunitní onemocnění a po transplantaci), ethinylestradiol a další estrogeny (ženské pohlavní hormony) a antibiotikum rifampicin. Pokud si je lékař vědom příjmu takových léků, může podle toho upravit dávkování budesonidu.

Věkové omezení

Léčivé přípravky na trhu obsahující budesonid jsou schváleny pro děti ve věku 6 let a starší (nosní sprej a inhalátory) a dospělé ve věku 18 let a starší (pro zánětlivé onemocnění střev a eozinofilní ezofagitidu).

Roztok pro nebulizaci je schválen od 6 měsíců věku.

Těhotenství a kojení

Budesonid lze užívat i během kojení. Nejsou hlášeny žádné nežádoucí účinky u kojených dětí.

Jak získat léky obsahující budesonid

Jakýkoli lék obsahující účinnou látku budesonid vyžaduje v Německu, Rakousku a Švýcarsku předpis.

Ne všechny lékové formy z Německa jsou dostupné také v Rakousku nebo Švýcarsku. To se týká zejména rektálních pěn a nosních sprejů obsahujících budesonid.

Od kdy je znám budesonid?

Tím se také otevřela možnost úpravy struktury účinné látky za účelem změny a zlepšení jejích vlastností. V případě účinné látky budesonid byl záměrně přidán „předem stanovený bod zlomu“, který ustoupí, jakmile účinná látka opustí místo působení.