Pálení v pochvě: příčiny, léčba

Stručné shrnutí

 • Léčba: v závislosti na příčině a patogenu, např. antibiotika, antimykotika, probiotika
 • Příčiny: Infekce způsobené bakteriemi, houbami, viry nebo prvoky.
 • Kdy navštívit lékaře? Co nejdříve, když se objeví příznaky
 • Diagnostika: Anamnéza, gynekologické vyšetření, stěrový test, laboratorní vyšetření.
 • Prevence: antikoncepce s kondomem, správná intimní hygiena

Co hoří ve vagíně?

Pálení v pochvě je příznak, který je obvykle způsoben infekcí a zánětem v intimní oblasti. V těchto případech je vaginální flóra, přirozený obranný systém proti choroboplodným zárodkům, obvykle v nerovnováze.

Pocit pálení v pochvě je často jen jedním z mnoha příznaků. Vyskytuje se také v kombinaci s bolestí při sexu nebo svěděním pochvy. Jedním z příkladů s velmi nepříjemným svěděním a pálením v pochvě je poševní plíseň.

Jak léčit pálení v pochvě?

Pálení v pochvě je zpravidla důsledkem infekce patogenem. V závislosti na typu patogenu se používají různé prostředky. Proti plísni se předepisuje fungicid, který se většinou zavádí do pochvy jako tableta, navíc k místní aplikaci ve formě masti na pálení poševní oblasti. Proti bakteriím a prvokům se bojuje vhodnými antibiotiky.

Proti virózám je léčba obtížnější. Například genitální herpes lze zmírnit pouze v propuknutí – neexistuje žádný lék. Každý, kdo se jednou nakazí, musí do konce života očekávat pálení v pochvě v důsledku propuknutí.

Jak léčit pálení v pochvě domácími prostředky?

Obnova poševní flóry: Existují přípravky, tzv. probiotika, která specificky zavádějí do pochvy bakterie mléčného kvašení. Vitamin C (kyselina askorbová) může také pomoci lokálně obnovit vaginální flóru. Některé ženy aplikují lokálně jogurt, ocet nebo citronovou vodu, ale jejich účinek není lékařsky prokázán.

Sedací koupele: Zejména při zánětech v oblasti genitálií a pálení v pochvě pociťují někteří postižení úlevu při sedací koupeli s výtažkem z heřmánku.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké jsou příčiny?

Podobně psychologické faktory, jako je stres, ovlivňují vaginální zdraví u některých žen. Pálení pochvy se objevuje jak v důsledku podráždění (například při sexu), tak trvale.

Pálení v pochvě způsobené bakteriemi

Ve většině případů vaginálních infekcí se určité bakterie zmocňují v pochvě (bakteriální vaginóza) a způsobují zde nepříjemné příznaky, jako je pálení, svědění nebo výtok.

Bakterie jako příčinu pálení v pochvě lze často rozpoznat podle rybího pachu výtoku. Barva sekretu bývá bělošedá. Navíc je pH pochvy zvýšené, tedy méně kyselé. Kromě klasické vaginózy existuje řada bakterií, které se nejprve dostávají do intimní oblasti ženy nechráněným pohlavním stykem.

Bakterie, které se vyskytují v normální vaginální flóře

Streptokok: Tento typ bakterií se běžně vyskytuje na kůži a sliznicích. S neporušenou imunitní obranou je infekci normálně zabráněno. Při narušení přirozeného prostředí pochvy hrozí infekce a pálení v pochvě. Tomu nahrává nesprávná intimní hygiena, cukrovka, nedostatek estrogenu (například u dívek před pohlavní dospělostí) a cizí tělesa v pochvě. Výtok získá zelenožlutou barvu.

Stafylokok: Zejména ve vnějších oblastech pochvy se někdy vyskytují zanícené vlasové folikuly nebo potní žlázy, které jsou infikovány zlatým stafylokokem. Tyto infekce někdy migrují do hlubších vrstev tkáně a vyvolávají tam vředy nebo karbunky.

Bakterie přenášené během pohlavního styku

Neisseria gonorrhoeae (kapavka/kapavka): Kapavka patří mezi pohlavně přenosné choroby. Způsobuje zánět v intimní oblasti. V mnoha případech infekce nezpůsobuje u žen žádné příznaky. Někdy se však objevuje pálení při močení nebo pálení pochvy a hnisavý výtok.

Mycoplasma: Jedná se o rod zvláště malých bakterií bez buněčné stěny, které paraziticky infikují jiné buňky (nebo bakterie). Zejména patogen Mycoplasma hominis je spojen s bakteriální vaginózou.

Pálení v pochvě způsobené houbami

Lidé s imunitní nedostatečností (například s AIDS nebo cukrovkou) jsou také náchylní k houbovým infekcím.

Plísňová infekce se kromě pálení pochvy projevuje především nepříjemným svěděním v intimní oblasti. Kromě toho se někdy objevuje bolest při močení. Výtok bývá bílý až nažloutlý a drobivý – konzistencí připomíná tvaroh.

Pálení v pochvě kvůli virům

Některé viry také napadají poševní flóru a způsobují tak záněty a také svědění a pálení pochvy. Patří mezi ně zejména:

Lidské papilomaviry (HPV): Některé podtypy HPV způsobují genitální bradavice, ale většina žen pociťuje jen malé nepohodlí. Někteří však cítí svědění nebo pálení v pochvě.

Pálení v pochvě kvůli prvokům

Kromě bakterií, plísní a virů existuje ještě jedna varianta mikroorganismů, které někdy řádí v intimní oblasti: Prvoci s jádrem (bakterie je například nemají). Nejvýznamnější zástupce se nazývá Trichomonas vaginalis. Kromě pálení v pochvě je pro infekci charakteristický ostře páchnoucí výtok, který je často žlutozelený a pěnivý.

Pálení v pochvě v důsledku nesprávné intimní hygieny a alergií

Vaginální flóra má přirozenou rovnováhu. Při přehnané intimní hygieně nebo běžném mýdle i parfémovaných přípravcích je toto narušeno. Občas se v pochvě zapomene i cizí těleso (například tampon) a usnadní infekci pochvy. Možnou příčinou je také alergie na určité intimní mycí přípravky nebo mycí prostředky.

Pálení v pochvě po sexu

Občas se stává, že pochva není při sexu dostatečně vlhká a tkáň se třením podráždí a zanechá v pochvě pálení – zvláště když se podrážděná kůže později při močení dostane do kontaktu s kyselou močí.

Pálení v pochvě v důsledku infekce močových cest

Pocit pálení v pochvě během močení může často souviset s infekcí močových cest nebo cystitidou. V tomto případě choroboplodné zárodky kolonizují močové cesty a spouštějí zde zánětlivou reakci. To vede k bolesti a častému nutkání močit.

Pálení v pochvě během těhotenství

Hormonální změny v těhotenství často způsobují nerovnováhu poševního prostředí. To zase podporuje infekce, takže dochází k pálení v pochvě.

Pálení v pochvě bez zjevné příčiny

Kdy navštívit lékaře?

Pálení pochvy je pro postižené velmi nepříjemné. Právě proto, že je možné tolik různých spouštěčů a patogenů, je důležité co nejdříve vyhledat lékaře – zvláště pokud se příznaky objeví náhle a přetrvávají. Příčiny se totiž většinou dají dobře léčit a příznaky zmírnit.

Jak se diagnostikuje pálení v pochvě?

Každému, koho trápí svědění nebo pálení pochvy, je dobré poradit se s gynekologem. Na začátku položí několik otázek o výskytu a závažnosti příznaků. Patří mezi ně informace o vašem milostném životě, zda jste měli nechráněný styk nebo změnili partnery. To dává lékaři první vodítka, co může být za pálením v pochvě. Upřímné odpovědi jsou proto pro správnou diagnózu velmi důležité.

Další vzorek je odeslán k laboratornímu vyšetření. Připravují se tam kultury bakterií a vyšetřují se přesné bakterie zodpovědné za symptomy. I když takový test trvá vždy pár dní, má tu výhodu, že je pak možné proti původci cíleně zasáhnout.

Jak lze zabránit pálení v pochvě?

Šíření pohlavně přenosných patogenů lze zabránit pouze chráněným pohlavním stykem. Zejména u nových nebo měnících se sexuálních partnerů je indikována antikoncepce kondomem.

Intaktní vaginální flóra je také výhodná pro prevenci infekcí. Vzhledem k tomu, že prostředí v intimní oblasti je ovlivňováno i psychickými faktory, jako je stres, mohou relaxační techniky působit preventivně.

 • Čistěte vagínu denně vodou
 • Nepoužívejte vaginální výplachy, intimní spreje nebo produkty pro intimní péči
 • Pravidelně měňte spodní prádlo a ručníky
 • Obecně nepoužívejte cizí (použité) ručníky
 • Udržujte kyselé vaginální prostředí
 • Pokud je to možné, ihned po koupání vyměňte mokré koupací oblečení
 • Když jdete na toaletu, vždy předávejte toaletní papír zepředu dozadu, nikdy ne naopak.
 • Příliš těsné oblečení a příliš mnoho syntetického materiálu v textiliích dráždí pokožku pochvy.
 • Při používání slipových vložek se ujistěte, že jsou prodyšné.