Říhání: Příčiny, Prevence, Léčba, Tipy

Stručné shrnutí

 • Jak velké říhání je normální? To se liší člověk od člověka a závisí mimo jiné na vaší stravě a na tom, jak se cítíte.
 • Příčiny říhání: např. jíst ve spěchu, hodně mluvit při jídle, sycené nápoje, těhotenství, různá onemocnění (gastritida, refluxní choroba, potravinová intolerance, nádory atd.).
 • Co pomáhá při říhání? Někdy může pomoci změna jídelníčku, menší porce nebo pomalejší jedení; pokud existuje základní onemocnění, lékař jej ošetří, což obvykle také reguluje říhání

Jak velké říhání je normální?

Jak moc je říhání normální, se liší člověk od člověka a je vždy otázkou osobního vnímání. Pro někoho je říhání několikrát denně zcela normální. Jiným je každé říhnutí nepříjemné.

Nicméně říhání je často neškodné a je to prostě reflex těla, který snižuje pocit plnosti, ke kterému dochází, když se v žaludku hromadí plyn.

Na rozdíl od zvracení nezpůsobuje říhání křečovité stažení žaludku. Nedochází ani k zpětnému pohybu svalů jícnu (peristaltika), což zajišťuje, že obsah žaludku je při zvracení vytlačen proudem.

Říhání: Příčiny a možná onemocnění

(Častá) regurgitace může mít různé příčiny. Nejdůležitější jsou

Nejčastějším důvodem, proč někdo říhne nebo říhne, je jistě polykání vzduchu při jídle. Zvlášť když někdo jí ve spěchu, dostane se do žaludku s každým soustem trochu vzduchu. Totéž platí, pokud živě konverzujete a při jídle hodně mluvíte. Část vzduchu v žaludku si pak opět najde cestu „ven“ říháním. Zbytek se přesune do střev.

Tento typ říhání je zcela normální. Neměli byste to potlačovat, jinak by se u vás mohla objevit plynatost, ale v nejlepším případě byste měli vzduch nenápadně vypouštět ven za zády.

Stoupající plyny

Kromě normálního dýchacího vzduchu může při říhání stoupat i plyn. Někdy se jedná o plyny vznikající při trávení. Plyn se však může také shromažďovat v žaludku po vypití syceného nápoje a poté uniknout říháním. Obojí se může vyskytovat i v kombinaci: Když například sníte pokrm s luštěninami, jako je hrášek nebo čočka a pijete k tomu kolu, nemělo by vás zaskočit časté říhání.

Nadýmavě působí kromě luštěnin, cibule, celozrnných a kvasnicových výrobků také káva a smetana.

Říhání pevným nebo tekutým obsahem žaludku

Pouze pokud by k tomu docházelo pravidelně, zejména po konzumaci tučných a sladkých jídel, mohla by být příčinou refluxní choroba (refluxní choroba). V tomto případě stoupající žaludeční kyselina dráždí potravní trubici, což se projevuje bolestivým pocitem pálení na hrudi (pálení žáhy). Dlouhodobě dochází k poškozování sliznice jícnu častým kontaktem s agresivní žaludeční kyselinou a trpí i zuby, když obsah žaludku opakovaně stoupá do úst.

Ve vzácnějších případech jsou za nadměrné říhání zodpovědné jiné nemoci:

 • Zúžení (stenóza) jícnu: Pokud je trávenina stále nestrávená, může to být způsobeno zúžením (stenózou) jícnu a spolknutá potrava se tak nemůže nebo jen částečně dostat do žaludku. Zúžení může být vrozené nebo například v důsledku nádoru.
 • Netěsný žaludeční vstup: Pokud se svalová smyčka (svěrač) na přechodu jícnu a žaludku správně neuzavře, může vzduch, plyn a pevný žaludeční obsah snadněji procházet nahoru. To se může vyskytovat například jako vedlejší účinek některých léků (psychotropika, antagonisté vápníku) nebo také od narození.
 • Zánět výstelky žaludku: Zánět výstelky žaludku (gastritida) může být také důvodem častého říhání. Zánět je často způsoben kolonizací bakterií Helicobacter pylori.
 • Stažení na výstupu žaludku: Pokud se svaly na výstupu žaludku (gatekeeper) sevřou, natrávená potrava neprojde do dvanáctníku. Zjizvení po vředech nebo nádorech má příležitostně podobný účinek. Ten se může nacházet i mimo žaludek, například v případě rakoviny slinivky břišní.
 • Střevní neprůchodnost (ileus): Velmi vzácné, ale o to děsivější je regurgitace již silně natrávené potravy se zápachem stolice. To je obvykle způsobeno střevní obstrukcí, kterou natrávená potrava nemůže projít. V důsledku toho se hromadí a v extrémních případech putuje zpět do úst.
 • Potravinová intolerance: Pokud se říhání objeví zejména po konzumaci určitých potravin, může to být způsobeno potravinovou intolerancí, jako je intolerance lepku (celiakie) nebo intolerance laktózy.

Belching během těhotenství

Bohužel nejen vzduch, ale i žaludeční kyselina má snazší cestu nahoru. To je důvod, proč těhotné ženy často pálí žáha. Po porodu však většinou opět vymizí.

Belching: Co pomáhá?

Protože říhání má často neškodné příčiny, existuje řada věcí, které můžete udělat sami, abyste pomohli s „nediskrétním uvolněním vzduchu“:

 • Jezte pomalu a dostatečně žvýkejte: Abyste se vyhnuli polykání příliš velkého množství vzduchu, dejte si čas na jídlo a dostatečně žvýkejte. Pravděpodobně pak budete muset méně říhat.
 • méně mluvit při jídle: Polykání vzduchu při jídle může být také omezeno, pokud při jídle příliš nemluvíte.
 • Vyhýbejte se sladkostem, tučným jídlům a příliš velkému množství kávy: Pokud vás často pálí žáha, měli byste se vyhýbat velmi sladkým a tučným jídlům, protože tyto potíže zhoršují. Podobná situace je s příliš velkým množstvím kávy.
 • několik malých jídel: Proti říhání může být také užitečné jíst několik malých jídel během dne místo přetížení trávicího traktu několika velkými.
 • Žádné sycení: Místo sycených nápojů zkuste častěji pít neperlivou vodu. Pak byste také měli méně říhat.

Belching: Co dělá doktor?

Nejprve musí lékař zjistit příčinu říhání. Od toho se pak odvíjí léčba.

Diagnóza říhání

Nejprve se lékař pacienta zeptá na podrobné otázky (anamnézu), např. kdy pacient říhá, do jaké míry a zda má nějaké další potíže (např. pálení žáhy). V závislosti na informacích z této úvodní konzultace a podezření lékaře mohou následovat různá vyšetření. Často je užitečná například gastroskopie: ta umožňuje lékaři hledat v jícnu a žaludku možné příčiny zvýšeného říhání (např. zúžení jícnu, gastritida).

Léčba říhání

Jakmile se zjistí příčina říhání, lékař zahájí vhodnou léčbu. Příklady

 • Pokud se zjistí, že příčinou jsou výběžky nebo zúžení jícnu nebo jícnu, lze to někdy napravit drobným zákrokem při gastroskopii. Jinak následují drobné chirurgické zákroky.
 • Lékař většinou léčí refluxní chorobu a zánět žaludku léky (inhibitory protonové pumpy, antibiotika na zánět žaludku).
 • Střevní neprůchodnost musí být co nejrychleji lékařsky ošetřena. Někdy stačí léky, ale obvykle musí chirurg použít skalpel.
 • Nádory vyžadují individuální terapii dostupnými metodami (např. chirurgie, chemoterapie, ozařování).

Říhání: Kdy byste měli navštívit lékaře?

Dokud je říhání doprovázeno pouze vzduchem nebo plynem, a nikoli v nadměrném množství, rozhodně není důvodem k návštěvě lékaře. Ačkoli může být pocit individuální, „normální rozsah“ může obvykle posoudit laici.

Pokud najednou musíte často říhat (aniž byste výrazně změnili svůj jídelníček), měli byste si to nechat zkontrolovat lékařem. Může to být způsobeno například potravinovou intolerancí.

Lékaře je vhodné vyhledat i v případě, že říhání provázejí další příznaky (např. tlak v žaludku, pálení žáhy) nebo pokud se vám při říhání dostane do úst nestrávená dužina jídla.

Pokud se u vás objeví neobvykle nepříjemný zápach při říhání nebo pokud se objeví dužina jídla se zápachem stolice, musíte co nejdříve vyhledat lékaře. Existuje pak podezření na střevní neprůchodnost, a to je vždy lékařská pohotovost!