Bursitida kolena: trvání, příznaky

Co je bursitida v koleni?

Pokud lékař diagnostikuje burzitidu v koleni, bývá postižena burza před čéškou nebo burza pod čéškou. V prvním případě se nazývá bursitis praepatellaris, ve druhém případě bursitis infrapatellaris. V oblasti kolenního kloubu jsou však i jiné burzy, které se občas zanítí (např. bursa anserina).

Bursitis praepatellaris

U bursitis praepatellaris je zanícená burza, která leží přímo před čéškou (bursa praepatellaris). Postižená burza leží přímo pod kůží a zaručuje posunutí čéšky ve vztahu ke kůži na koleni.

V angličtině se proto bursitis praepatellaris také nazývá „carpet layer knee“. Mnoho profesních sdružení vyžaduje nošení chráničů kolen při práci, aby se zabránilo takové burzitidě kolena.

Bursitis praepatellaris se také často vyskytuje po zahradničení nebo po pádu na koleno.

Bursitis infrapatellaris

Dlouhé sportovní aktivity zatěžující kolena někdy také způsobují podráždění bursy pod čéškou. Bursitis infrapatellaris se navíc někdy vyskytuje v rámci jiného onemocnění (dna, syfilis). To je však zřídka případ.

Pes anserinus burzitida

Tři šlachy se upínají těsně pod kolenem na vnitřní stranu holenní kosti. Tento úpon (pes anserinus superficialis) je chráněn bursou (bursa anserina), aby se snížilo tření mezi pohyblivými šlachami a tvrdou kostí.

Zánět bursa anserina je často obtížně odlišitelný od zánětu úponů šlach (tendinóza pes anserinus). Pro léčbu to však není důležité.

Které domácí léky pomáhají?

Opatření podle tzv. schématu PECH se doporučují jako první pomoc při sportovních úrazech, jako je namožení svalů, ale jsou užitečná i při burzitidách kolene. Zkratka PECH zahrnuje následující terapeutická opatření:

  • E pro led: Na spoj umístěte studené balíčky nebo kostky ledu, každý zabalený v utěrce.
  • C pro kompresi: Kompresní obvaz s elastickým obvazem pomáhá snížit otok
  • H pro elevaci: zvedání postižené nohy je také užitečné pro podporu snížení otoku

Chladného efektu lze dosáhnout i chladivými kvarkovými obklady. Ty mají údajně dekongestantní a bolest tišící účinek při zánětech a sportovních úrazech.

Výzkum na toto je ale zatím v základní fázi, takže to neznamená, že zvýšená konzumace kari zánět zastaví. Kurkumin se v těle špatně vstřebává. Proto probíhá výzkum na zlepšení jeho biologické dostupnosti v doplňcích stravy. Kromě toho je cílem v budoucnu vyvinout léky s žádnými nebo méně vedlejšími účinky než kortizon.

Jak dlouho trvá burzitida kolena?

Délka burzitidy kolene závisí mimo jiné na příčině zánětu a další zátěži kolenního kloubu – např. odpovídajícím stresovým zaměstnáním. Pokud postiženému kolenu uleví a nechá si ho léčit, příznaky se zlepší v nejlepším případě po několika dnech.

Pokud se naopak burzitida neléčí a koleno je nadále zatěžováno, hrozí v nejhorším případě chronický průběh burzitidy. Léčba se pak stává mnohem obtížnější než v případě akutní burzitidy. Stížnosti se někdy objevují měsíce nebo dokonce roky.

Jaké jsou příznaky?

V závislosti na lokalizaci zánětu jsou popsány různé příznaky. Některé společné rysy jsou:

  • Otok na odpovídajícím místě
  • Zarudnutí nadložní kůže
  • Přehřátí postižené oblasti
  • Bolest, zejména při pohybech, které zatěžují postiženou oblast
  • Omezená pohyblivost kolena

U infrapatelární burzitidy lze obvykle pociťovat bolestivý, zarudlý otok těsně pod kolenem, obvykle na obou stranách šlachy čéšky. Nadměrná extenze a silné ohnutí kolena spouští bolest.

Při bursitidě pes anserinus pacienti často hlásí nepohodlí při lezení do schodů. Bolest je hlášena na vnitřní straně kolena nebo mírně pod. Obezita, zánět kloubů a ženské pohlaví jsou tři důležité rizikové faktory takové burzitidy kolene.

Jaké je lékařské ošetření?

Při léčbě burzitidy kolena platí stejné zásady jako u všech ostatních burzitid: Odpočinek, chlazení, protizánětlivé léky či masti, obvazy či tejpování ke stabilizaci kloubu, případně operace a další.

Chcete-li si přečíst více, viz Bursitida: Léčba.

Pokud je bursitida kolena pouze příznakem jiného onemocnění nebo špatného postavení, musí se podle toho léčit.