Řeznické koště na žilní nedostatečnost

Jaké jsou účinky řeznické metly?

Podnož metličky obsahuje steroidní saponiny (ruscogeniny jako ruscosid a ruscin), fytosteroly a triterpeny a také malé množství silice. Společně tyto složky zvyšují cévní tonus a utěsňují jemné stěny nejmenších cév (kapilár).

Krém má navíc protizánětlivé a močopudné účinky a chrání před zadržováním vody (ochranně proti otokům). Léčivá rostlina je proto uznávána jako tradiční bylinný lék pro adjuvantní léčbu:

  • Chronická žilní nedostatečnost (CVI) s bolestí a tíhou nohou, nočními křečemi v lýtkách, svěděním a otoky v důsledku zadržování vody v tkáních.
  • Potíže s hemoroidy, jako je svědění a pálení v konečníku

V lidovém léčitelství se také používá metlička jako diuretikum a diaforetikum, např. při bolestech ledvin a močových kamenech. Účinnost rostliny v těchto případech však nebyla vědecky prokázána.

Jak se používá řeznické koště?

Pro výrobu hotových přípravků, jako jsou kapsle nebo tablety, se používá suchý extrakt získaný z kořene. Jak přípravky správně užívat se dozvíte v příslušném příbalovém letáku nebo u svého lékaře či lékárníka.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké vedlejší účinky může způsobit řezník?

Po požití přípravků z řeznické metly se občas objeví bolesti žaludku, nevolnost nebo průjem.

Na co si dát pozor při používání řeznického koštěte

  • Aby byla léčba úspěšná, musíte přípravky z řeznické metly používat několik měsíců. Abyste se vyhnuli žilním problémům v teplých letních měsících, měli byste s jeho užíváním začít na jaře.
  • Pokud léčba způsobí průjem, přípravek přerušte.
  • V těhotenství a při kojení nepoužívejte zabijačku.
  • Pokud užíváte léky na ledviny nebo krevní tlak, poraďte se se svým lékařem. Mohou existovat určité interakce.

Jak získat výrobky z řeznických košťat

Přípravky na zabijačku jako jsou tablety, kapsle a kapky seženete ve své lékárně a drogerii. Před použitím si přečtěte příslušnou příbalovou informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Co je to řeznické koště?

Koště řezník (Ruscus aculeatus) patří do čeledi chřestovité (Asparagaceae). Stálezelený keř roste v suchých polohách v oblasti Středomoří a od severní Afriky až po Blízký východ.

Podle vzhledu se zdá, že na bohatě větvených stoncích vyrůstají listy. Tyto trojúhelníkové až kopinaté, kožovité tvrdé a až 2.5 centimetru dlouhé výrůstky jsou však listově rozšířené postranní výhonky stonků (fyloklády). Přesto přebírají úkoly listů tím, že produkují životně důležité látky prostřednictvím fotosyntézy.

Vlastní listy koštu řeznického jsou nenápadné šupiny a brzy opadávají. Zhruba uprostřed nepravých listů vykvétají malé bílé květy, které na podzim dozrávají v červené bobule. Řeznický koště pak vypadá velmi dekorativně a často se používá do květinových vazeb.