CA 72-4: Normální hodnoty, význam

Co je CA 72-4?

CA 72-4 je zkratka pro „rakovinný antigen 72-4“ nebo „sacharidový antigen 72-4“. Tato sloučenina cukru a proteinu (glykoprotein) je nádorový marker, který se nachází na povrchu různých rakovinných buněk.

To je velmi často případ rakoviny žaludku a vaječníků. Lékaři před zahájením léčby stanoví hodnotu CA 72-4 v krvi postižených pacientů. Pokud mají rakovinné buňky tento marker, je to indikátor úspěšnosti léčby v průběhu terapie. Pokud například pacient s rakovinou žaludku dobře reaguje na chemoterapii, projeví se to na naměřených hodnotách CA 72-4: původně zvýšená hodnota výrazně klesá, protože se v důsledku terapie zmenšuje počet nádorových buněk.

Kromě rakoviny mohou hodnotu CA 72-4 zvyšovat i jiná onemocnění (viz níže).

Jaké jsou normální hodnoty pro CA 72-4?

Obecně by CA 72-4 neměl překročit maximální hodnotu 4.6 U/ml (= jednotky na mililitr). V závislosti na laboratoři a metodice testování však někdy platí jiná maximální hodnota.

Neexistuje nic takového jako hodnota CA 72-4, která by byla příliš nízká.

Kdy je zvýšená hodnota CA 72-4?

CA 72-4 se nachází v žaludku a střevní sliznici plodu. U zdravých dospělých by však měly být měřitelné pouze velmi nízké hladiny tohoto nádorového markeru. V opačném případě se pravděpodobně jedná o onemocnění:

Lékaři zpravidla určují i ​​další relevantní nádorové markery jako CA 19-9 (pro karcinomy žaludku) a CA 125 (pro karcinomy vaječníků) pro karcinom žaludku a vaječníků.

Následující seznam obsahuje nejčastější onemocnění, která mohou způsobit vzestup CA 72-4:

  • Onemocnění vaječníků (jako je rakovina vaječníků, cysty na vaječnících)
  • rakovina žaludku
  • Nemoci střev
  • Onemocnění jater (jako je zánět jater = hepatitida, cirhóza jater)
  • Pankreatitida (zánět slinivky břišní)
  • Pneumonie (zánět plic)
  • revmatoidní nemoci

Co dělat, když jsou hodnoty CA 72-4 zvýšené?

Pokud je vaše CA 72-4 zvýšená, váš lékař s vámi probere důvod. Základní příčina onemocnění – například rakovina, zánět jater nebo cysty na vaječnících – vyžaduje vhodnou léčbu. Pokud se např. při probíhající onkologické léčbě zvýšená hodnota CA 72-4 nesníží, bude pravděpodobně nutné léčbu upravit nebo prodloužit.

Váš lékař vám také může dát tipy, jak můžete podpořit léčbu svého onemocnění. Pokud je za vaši zvýšenou hodnotu CA 72-4 zodpovědný například zánět jater (hepatitida), rozhodně se alkoholu vyhněte. To představuje další zátěž pro zanícený orgán.