Kalcitonin: Role hormonu

Co je to kalcitonin?

Kalcitonin je důležitý hormon v lidském metabolismu. Snižuje hladinu vápníku a fosfátu v krvi ovlivněním kostních a ledvinových buněk. Jeho protějškem je parathormon, který odpovídajícím způsobem zvyšuje vápník a fosfát v krvi.

Jak se vyrábí kalcitonin?

Kalcitonin se skládá z 32 různých aminokyselin (stavební bloky bílkovin). Vyrábí se ve speciálních buňkách štítné žlázy, tzv. C buňkách. Dalšími orgány, které produkují kalcitonin v menší míře, jsou příštítná tělíska a brzlík. Pokud hladina vápníku v krvi prudce stoupne, C buňky vylučují vytvořený kalcitonin. Hormon je vylučován hlavně ledvinami.

Působení kalcitoninu

Takzvané osteoklasty, buňky požírající kosti, jsou zodpovědné za rozklad kostní hmoty. Svou činností uvolňují vápník a fosfát z kostí do krve. Kalcitonin inhibuje tyto buňky degradující kosti, takže se z kostí uvolňuje méně vápníku a fosfátu a dostává se do krve – hladiny vápníku a fosfátu klesají.

Kvůli jeho mechanismu účinku lékaři používají kalcitonin při léčbě osteoporózy (úbytek kostní hmoty) a Pagetovy choroby. U lidí s Pagetovou chorobou je narušena kostní remodelace a tvoří se méně kvalitní kostní materiál. Pacientům trpícím bolestí způsobenou kostními metastázami nebo rakovinou kostí se také často podává kalcitonin.

Kdy se stanovuje kalcitonin?

Krevní hladina hormonu se zjišťuje mimo jiné v případech nevysvětlitelných průjmů. Kalcitonin je navíc nádorovým markerem medulárního karcinomu štítné žlázy, který pochází z tzv. C buněk: tento nádor produkuje hormon, který způsobuje vzestup jeho koncentrace v krvi. Z tohoto důvodu lékař stanoví hladinu kalcitoninu, když má pacient tzv. studený uzlík ve štítné žláze, nebo u onkologických pacientů při progresi onemocnění.

Standardní hodnoty kalcitoninu

Ke stanovení hladiny hormonu potřebuje lékař odběr krve. Normální koncentrace závisí na pohlaví:

Hodnoty v pg/ml

Muži

<11,5

Ženy

<4,6

Kdy je hladina kalcitoninu snížena?

Když je hladina vápníku v těle příliš nízká, je odpovídajícím způsobem nízká i koncentrace kalcitoninu. Nejedná se však o nemoc.

Kdy je zvýšená hladina kalcitoninu?

Co dělat, když se hladina kalcitoninu změní?

Pokud rodinný lékař nebo hormonální specialista (endokrinolog) zjistí zvýšenou hladinu kalcitoninu, bude vyšetřovat příčinu. Především je nutné vyloučit zhoubný nádor štítné žlázy jako důvod zvýšené hladiny kalcitoninu. To lze provést například zobrazovacími postupy, jako je CT a MRI, nebo odebráním vzorku tkáně.