octan vápenatý

Produkty

Vápník acetát je komerčně dostupný ve formě kapsle a Tablety v různých silách (Vápník Acetát Fosfátové pojivo Bichsel, Vápník Acetate Salmon Pharma, AcetaPhos, Renacet). V mnoha zemích je schválen od roku 1992.

Struktura a vlastnosti

Octan vápenatý existuje jako diacetát vápenatý (C.4H6CaO4, Mr = 158.2 g / mol), bílý, hygroskopický prášek který je snadno rozpustný v voda. Je také přítomen v drogy jako monohydrát, C4H6CaO4 - H2O. Struktura: Ca2+(CH3COO-)2

Účinky

Vápník (ATC A12AA12) snižuje vstřebávání fosfátových iontů ve střevě jejich vázáním. Špatně voda-rozpustné fosforečnany vápenaté se vylučují stolicí a neabsorbují se do krev.

Indikace

Pro prevenci a léčbu renální hyperfosfatémie (renální nedostatečnost).

Dávkování

Podle štítku s drogami. Lék se užívá s jídlem. Poměrně mnoho kapsle or Tablety je třeba brát po celý den, jako denní dávka je v rozsahu gramů.

Kontraindikace

Octan vápenatý je kontraindikován při přecitlivělosti, hyperkalcémii, hypofosfatémii, léčbě vitaminem D3 a přítomnosti vápníku ledvina kameny. Úplná opatření naleznete na štítku s léčivými přípravky.

Interakce

Vápník může snížit vstřebávání z mnoha drogy, Například, bisfosfonáty, železo, antibiotikaa štítné žlázy hormonů. Proto se při jeho užívání doporučuje 2hodinový interval. jiný interakcí jsou možné s srdeční glykosidy. Vitamin D a jeho deriváty zvyšují mobilizaci vápníku z kostí a zvyšují riziko hyperkalcémie.

Nepříznivé účinky

Hyperkalcémie se může vyvinout kvůli zvýšenému příjmu vápníku. Jiné možné nepříznivé účinky zahrnují zažívací příznaky, jako je nevolnost.